اشتباهات بد درباره اخبار انتصاب فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش +تصاویر و جزئیات
امتداد روزهای سیاه کرونایی دولت روحانی با ۵۰۰ کشته/ تحولاتی که رئیسی ظرف چند روز برای مدیریت کرونا عملی کرد +جزئیات
عزل فرماندار لنگرود و انتصاب سرپرستی فرمانداری های لنگرود و آستارا
اقدام شایسته مجلس در صیانت از جایگاه مقامات کشوری/ چه چیزی وحشت به اردوگاه اعتدالیون و اصلاح طلبان انداخت؟
جریان عدالتخواهی در چه مسیری قدم گذاشته است؟/ تأملی بر یک پروژه امنیتی پیچیده در درون جریان انقلاب
مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان مطرح کرد؛

در راستای اهداف و همکاری خانه سازمان‌های غیردولتی گیلان و پیگیری حقوق عامه با ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان گیلان ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۱۴ بهمن نشستی در سالن جلسات دفتر نماینده محترم ولی‌فقیه در مصلی رشت برگزار شد

..................... تاریخ انتشار:۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،در ابتدای این نشست، هاشمی معاونت اجتماعی سازمان مردم‌نهاد امربه‌معروف و نهی از منکر بخشی از دستورالعمل اجرایی ضوابط تشکیل فعالیت این ستاد مردمی را تشریح و تصریح کرد: موضوعی را که قانون به آن امر می‌کند معروف است و ترک آن منکر.

وی گفت: موضوع این جلسه حمایت ما از تشکل‌های مردمی است لذا ما از ظرفیت‌های ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر و ظرفیت نهادهای مردمی در ابعاد مختلف برای بهبود امور استفاده می‌کنیم و حمایت‌های ما از سازمان‌های مردم‌نهاد همه‌جانبه است که هدف آن تسهیل فعالیت‌های N. G. Oها است.

ابراهیم گل‌سرخی رئیس هیات اجرایی و مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان در این نشست با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: خدا را شاکرم که در جمع فرهیختگانی همچون شما عزیزان حضور یافته و بی‌تکلف و از سر همدلی و هم‌آوایی می‌توانیم به بیان دغدغه‌های اجتماعی از منظر یک سازمان مردم‌نهاد بپردازیم و از همکاری با ستاد امربه‌معروف استقبال می‌کنیم.

وی تقویت هم‌زمان ظرفیت‌های جامعه و حاکمیت را برای توسعه مهم دانست و افزود: برای توسعه پایدار نیازمند حضور هم‌زمان جامعه و دولت قوی هستیم و ضعف و خلل در هر یک از این دو طرف، باعث شکنندگی مسیر توسعه می‌شود.

گل‌سرخی با اشاره به اینکه توسعه آمرانه و دولت‌محور همان اندازه در معرض بی‌ثباتی است که توسعه اجتماع‌محور در فقدان دولت قوی تصریح کرد: بنابراین اگر مسیری برای توسعه بتوان متصور بود از رهگذر تقویت ظرفیت‌های ایده‌پردازی و اجرایی هر دو سوی این معادله است.

این مدیر سازمان مردم‌نهاد گفت: توانمندسازی جامعه مستلزم تقویت همکاری‌های جمعی نهادها و تشکل‌ها و بسط حوزه‌ی فعالیت انجمن‌های داوطلبانه است که هدفش در امور اجتماعی، به سرانجام رساندن کارهایی است که بر زمین‌مانده است.

وی افزود: جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان، نهادیست مردمی-غیر سیاسی-غیر انتفاعی که باهدف بهبود وضعیت ایمنی درراه‌ها و ارتقاء فرهنگ ترافیکی در ۲ مقوله اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی فعالیت می‌نماید زیرا اعتقادداریم که از طریق فرهنگی می‌توانیم باورهای ناسالم را به باورهای سالم تبدیل کنیم.

ابراهیم گل‌سرخی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های مهم اجتماعی کشور و همه دلسوزان، آمارهای نگران‌کننده و تأسف‌بار آسیب‌های انسانی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از سوانح رانندگی و از دست دادن سرمایه‌های ارزشمند انسانی و درنهایت تحمیل هزینه‌های بسیار سنگین و جبران‌ناپذیر بر پیکره جامعه است.

این فعال اجتماعی افزود: ما سالانه شاهد از دست دادن حدود ۱۵۰۰۰ نفر و سیصد و پنجاه‌هزار مصدوم مجروح و معلول در اثر سوانح رانندگی هستیم و روزانه حدود ۵۰ نفر و هر ساعت ۲ نفر از هم‌وطنانمان در سوانح رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: درواقع قربانیان رانندگی سه دسته‌اند: دسته اول ۱۵۰۰۰ کشته در کشور، دومین دسته مجروحان و معلولان که رقم آن‌ها سیصد و پنجاه‌هزار نفر است و دسته سوم قربانیان مظلوم‌تری هستند که شامل بازماندگان حوادث رانندگی مثل مادران داغدار و کودکانی که بی‌سرپرست می‌شوند. از ۱۵۰۰۰ تلفات انسانی در تصادفات ۲۵ درصد مربوط به تصادفات شهری ۷۵ درصد مربوط به تصادفات برون‌شهری و روستایی است و ۴۰ درصد به موتورسواران اختصاص دارد. ۳ با آماری که ارائه شد ملاحظه می‌فرمایید که این امر نیازمند مشارکت و پشتیبانی همه‌جانبه تمامی سازمان‌های مرتبط نیازمند و یک عزم ملی است.

رئیس هیات اجرایی و مدیر دفتر نمایندگی جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان گیلان گفت: در حادثه‌های دل‌خراشی که در راه‌های اصلی رخ می‌دهد بعد از حادثه فرافکنی و اتهام زنی و فرار از مسئولیت و پاس‌کاری می‌شود و بازار داغ مصاحبه مسئولین با رسانه‌ها و امثالهم ولیکن بجای ارزیابی و کسب تجربه از حوادث و برنامه‌ریزی و مدیریت برای آینده چند صباحی دنبال مقصر می‌گردیم و بعد هم با بهره‌گیری از حافظه فراموش‌کار کاربران، تا حادثه بعدی ایمنی و مدیریت ترافیک در جلسات بی‌اثر می‌شود که یعنی مشغولیت و روزمرگی…

گل‌سرخی تشکل‌های مردم‌نهاد را نماد بیداری وجدان اجتماعی برای خوب زیستن دانست و تصریح کرد؛ هرکدام از ما در کنار رعایت استانداردها باید مطالبه‌گری داشته باشیم و در جوامع رو به رشد مطالبه‌گری به‌عنوان اصل لاینفک پیش برنده برای میل به اهداف و آرمان‌های آن جامعه است لذا مطالبه‌گری در کلام مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرارگرفته است و ایشان در فرازی از بیاناتشان می‌فرمایند: «ازنظر من هیچ‌کس مصونیت آهنین ندارد. همه در مقابل قانون و مسئولیت‌های خودشان پاسخگو هستند و باید جواب دهند. همیشه این ملت نیاز دارد به اینکه مسئولان او پاسخگوی مسئولیت‌های بزرگ خودشان در مقابل ملت باشند و روح پرسش و مطالبه‌گری در مردم وجود داشته باشد.»

گلسرخی گفت: لذا با توجه به این بیانات معظم اله مطالبه داشتن و ابزار و پیگیری آن از ویژگی‌های یک جامعه پویا و باانگیزه است. مطالبه‌گری در درون خود نوعی آرمان‌گرایی را نمایندگی می‌کند. لذا جامعه بدون مطالبه، جامعه‌ای مرده و بدون آرمان است. البته انتظارات را هم در حد منطقی و عقلانی باید طبقه‌بندی کرد و تحقق مطالبات را بی‌دریغ و با صبر و متانت انتظار داشت.

ابراهیم گل‌سرخی در پایان گفت: این جمعیت مشکلات را در این حوزه می‌بیند، گفته‌ایم و خواهیم گفت و انتقاد مسئول و آگاهانه را به گوش متولیان امر رسانده و می‌رسانیم ولیکن در میدان عمل و صحنه جریان ترافیک ایمن در حال فراموشی است تا تلنگر بعدی که متأسفانه کم تکرار هم نیست چه کنیم و چگونه هم‌پیمان شویم برای درمان این درد بزرگ خدا می‌داند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
ژوئن 2022
ش ی د س چ پ ج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
تقویم شمسی
خرداد ۱۴۰۱
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱