ایده جدید محسن رضایی که بر سر نخواستن او در دولت، دعواست: «قیام سوم و انقلاب در دقیقه ۹۰»
دولت قیمت‌ها را در شهریور ۱۴۰۱ تثبیت کند بازگشت به شهریور ۱۴۰۰ پیشکش!
تغییرات قیمت طلا و سکه در بازار رشت تا ساعت ۱۱:۰۰ امروز
آیا زنان ایرانی به حجاب اعتقاد ندارند؟!/ ضد انقلاب از شکست مفتضحانه ۲ پروژه عبرت می‌گیرد؟
دولت توان تأمین نقدینگی برای افزایش حقوق بازنشستگان را ندارد/۸ وزیر در لیست استیضاح مجلس / احداث سد مخزنی در رشت
تفاوت دو برخورد مدیریتی؛

اگرچه کشور این روزها با تغییر رویکرد مدیریتی در دولت جدید مواجه شده است اما هنوز تاوان مدیریت غلط دولت گذشته را می‌دهد.

..................... تاریخ انتشار:۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ......................

رویداد گیلان :با اینکه دولت روحانی چند روزی است که به اتمام رسیده و «سید ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس دولت سیزدهم سکان امور اجرایی کشور را در دست گرفته است، اما مشکلات دولت گذشته همچنان پابرجاست و امکان دارد حل همین مشکلات تا چند سالی طول بکشد.

بیماری کرونا از جمله مواردی است که هرچند دنیا را درگیر خودش کرده است اما این روزها شدت آن در کشور بیشتر شده و متاسفانه شاهد درگذشت برخی از هموطنانمان در این زمینه هستیم. موج پنجم خیلی وقت است که آغاز شده و حال چنان شدتی به خود گرفته است که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به نیروهای نظامی دستور داده‌اند که برای مقابله با این موضوع فعال شوند. البته پیشتر در اوائل بروز این بیماری در کشورمان نیروهای نظامی فعال بوده اند و این موضوعی معمول در کشورهای مختلف است که برای مقابله با یک بحران از همه ظرفیت های خود استفاده کند. اما عملکرد مدیریتی دولت قبل باعث شد که از این ظرفیت‌ها چندان کشور بهره مند نشود و بیماری شدت بگیرد.

به هر حال با وجود شدت گرفتن این بیماری در کشورمان شاهد نوعی امیدواری در امور اجرایی در کشورمان هستیم که در ادامه به برخی موارد آن اشاره می کنیم.

بازدیدهای سرزده رئیس جمهور و حضور میدانی رئیس قوه مجریه: در چند روز اخیر یک رویکرد مدیریتی متفاوتی از گذشته در کشور شاهد بوده ایم که این موضوع می تواند باعث برطرف کردن بسیاری از مشکلات شود. درحالی که مدیریت قبلی قوه مجریه از دور و به طور مدیریت اتاقی امور را رصد و دستورات را صادر می کرد اما آیت الله رئیسی در چند روز اخیر بازدیدهای سرزده ای را در کشور انجام داده است که نشان دهنده دغدغه وی برای حل مشکلات کشور است. این درحالی است که وی اخیرا دوز اول واکسن کرونا را زده و هنوز به ایمنی خاصی در این حوزه نرسیده اما در میان مردم برای رسیدگی به مشکلات می رود. آخرین بازدید رئیسی از یک داروخانه بوده است. در این راستا،‌رئیس جمهور عنوان کرده که مسئله ای در خصوص تخصیص ارز به واکسن نداریم و همه دست اندرکاران برای به صفر رساندن تلفات این بیماری باید کمک کنند.

عدم برخورد طلبکارانه با مشکلات و مطالبات مردم:‌ رئیس جمهور در مصاحبه ای در خصوص نتایج بازدیدها از بیمارستان ها و داروخانه‌های کشور داشته، عنوان کرده «مهم این است که با درد مردم دردمان بگیرد.» این درحالی است که در دولت گذشته خصوصا در بحران ها دیده می شد که مسئولان به گونه ای سخن می گفتند که گویی آنها از مردم طلبکار هستند. ماجرای بیمه بودن مسافران قطار حادثه دیده، گرانی گوشت که وزیر بیان کرد مردم شکر کنند که در بازار هست و … از جمله این موارد بود اما رئیس جمهور جدید با دیدارهای مستقیم بیان می کند که مسئولان باید با درد مردم آشنا باشند و آنرا درد و رنج خود بدانند.

دیپلماسی التماسی و دیپلماسی عزتمندانه:‌ این روزها دو اتفاق در حوزه دیپلماسی رخ داده است که دو رویکرد و برخورد متفاوت را نشان می دهد. ماجرای سفارت روسیه که با چینش صندلی‌ها که اتفاق بعد از جنگ جهانی دوم را تداعی می کرد باعث خشم بسیاری ازهموطنان شد و امیرعبداللهیان که نام وی در فهرست کابینه جدید به عنوان وزیر خارجه مطرح شده است نسبت به این موضوع مستقیما موضع جدی و سخت گرفت. از سوی دیگر مسئله واردات واکسن درحالی که دولت پیشین مطرح می کرد که دولت دیپلماسی است در این حوزه نیز با خلل روبرو شد و برخی از کشورهای همراه ایران نیز از تعهدات خود برای ارسال واکسن به کشورمان سر باز زدند. این درحالی است که تا روزی که ایران واکسن نساخت این کشورها به ایران واکسن ندادند و به خوبی مشخص شد که کشور وقتی روی پای خود بایستد موفق خواهد بود و دیپلماسی یکی از ابزار و نه تنها ابزار و هدف نهایی دولت هاست.

تصمیم گیری برای مردم با ضمانت اجرایی: در چند سال اخیر خصوصا در حوزه مدیریت بیماری کرونا شاهد آن بودیم که تصمیماتی گرفته می شد که ضمانت اجرایی نداشت و بعضا بیشتر به مشکلات دامن می زد. حتی خیلی از تصمیمات با ضعف در اجرا همراه بود. رئیسی اخیرا در جلسه ستاد مقابله با بیماری کرونا به همین موضوع اشاره و بیان کرد: «‌ کار مسولان اجرایی کشور فقط توصیه نیست و باید ضمانت اجرایی مناسب هم برای تصمیمات اتخاذ شده درنظر گرفته شود».

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید از انفعال در نحوه مقابله با کرونا خارج شویم و رویکردهای فعالانه اتخاذ شود، تصریح کرد: «باید مقابله با بیماری کرونا با تحول همراه شود».

ما در چند سال گذشته پیشرفت خاصی در مقابله با بیماری کرونا ندیدم و متاسفانه حال و روز این روزهای کشور نیز نشان می دهد که چقدر این نوع مدیریت صحیح و نتیجه آن چه بوده است. از جمله این تصمیمات تعطیلاتی بود که هم به اقتصاد کشور ضربه می زد و هم نه تنها سودی نداشت بلکه با سفر عده ای به شهرهای مختلف این بیماری موج های جدید کرونا در سطح کشور به راه می‌افتاد.

متاسفانه جاده های کشور بدون هیچ نوع نظارت خاصی یله و رها می ماند و خصوصا پس از تعطیلات عید شاهد بروز مشکلاتی برای کشور می شدیم. مسئولان هم مثل همیشه گناه را به گردن مردم می انداختند. متاسفانه این ماجرا بدون هیچ پیشرفتی آنقدر کش پیدا کرد که به آمار ۵۰۰ کشته در روز رسیدیم. همین روند باعث شد که مردم هم در اوج شیوع ویروس کرونای دلتا زیر ۴۰ درصد موارد بهداشتی را رعایت می کنند و این بیماری هر روز در کشور بیشتر جولان می دهد.

به هر حال امروز کشور در اوج بحران کرونا قرار گرفته است اما این امیدواری وجود دارد که با رویکرد جدید مدیریتی این موارد حل و روزهای سیاه جای خود را به روزهای سفید و امیدوارکننده بدهند.

برچسب ها: برچسب‌ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
نوامبر 2022
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
تقویم شمسی
آبان ۱۴۰۱
ش ی د س چ پ ج
« شهریور    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰