اشتباهات بد درباره اخبار انتصاب فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش +تصاویر و جزئیات
امتداد روزهای سیاه کرونایی دولت روحانی با ۵۰۰ کشته/ تحولاتی که رئیسی ظرف چند روز برای مدیریت کرونا عملی کرد +جزئیات
عزل فرماندار لنگرود و انتصاب سرپرستی فرمانداری های لنگرود و آستارا
اقدام شایسته مجلس در صیانت از جایگاه مقامات کشوری/ چه چیزی وحشت به اردوگاه اعتدالیون و اصلاح طلبان انداخت؟
جریان عدالتخواهی در چه مسیری قدم گذاشته است؟/ تأملی بر یک پروژه امنیتی پیچیده در درون جریان انقلاب
گزارش ویژه رویداد گیلان ؛

۸. ماجرای امریه های مناطق محرومی که در مناطق برخوردار خدمت می کنند: سر گل این امریه ها، فرشاد نوروز پور مشاور جوان مصطفی سالاری بود که اگرچه امریه منطقه محروم ماسال بود اما در وسط استانداری محروم گیلان! خدمت می کرد. هرچند امریه وی در مقطعی لغو شد اما با مداخله سالاری و برخی مقامات کشوری موضوع با ستاد کل نیروهای مسلح رتق و فتق شد!

..................... تاریخ انتشار:۰۷ تیر ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،نقد عملکرد و نظارت مردم بر مسئولین از جمله واژگان کلیدی مصطفی سالاری استاندار گیلان می باشد. شاید اگر وی می دانست به کارگیری این واژگان بدوا عملکرد وی را زیر ذربین می برد، شاید از روش های دیگری برای جلب توجه، استفاده می نمود.
بسیاری از بیانات استاندار گیلان که مکررا از زبان وی در جلسات مشابه نقل و نبات پخش می شد و یا آنکه در قالب شیوه نامه، دستورالعمل و بخشنامه انتشار می یافت، قبلا در چهارچوب قوانین و آیین نامه های ملی ابلاغ شده بود.
منشور حقوق شهروندی مصوب ۱۳۹۵ شورای عالی اداری
بخشنامه تکریم ارباب رجوع
بخشنامه حفظ حقوق شهروندی
سامانه سامد
قانون انتشار آزاد اطلاعات
قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد
دستورالعمل میز خدمت
شیوه نامه اجرایی میز خدمت
دستورالعمل ساماندهی رودخانه ها و سیلاب مصوب وزارت نیرو
و….
همگی در گذشته ابلاغ شده و آنچه که بر زمین مانده است، اجرای آنهاست نه تصویب مجدد و مکرر مشابه این قوانین وبخشنامه ها. با بررسی عملکرد سالاری استاندار گیلان حضور وی را باید با نهضت صدور شیوه نامه مقارن دانست. بنیان گذار نهضت اخیرالذکر یعنی سالاری علاوه بر التزام داشتن به مکتب صدور شیوه نامه در همین راستا نیز وعده هایی داده که تحلیل آن می تواند به نقد عملکرد وی کمک نماید.

۱. شیوه نامه انتصاب زنان و جوانان در پست های مدیریتی؛ این شیوه نامه در روزهای اولیه حضور سالاری در استان گیلان، با یک مانور تبلیغاتی اولیه ابلاغ گردید. شیوه نامه ای که به ظاهر در پی بهره مندی از ظرفیت جوانان و بانوان بود. اگرچه کارگروه های مصرح در این شیوه نامه تشکیل شد اما نمود عملیاتی نیافت و انتصابات، خارج از چارچوب این کارگروه و به واسطه اعمال نفوذ و تصمیم سازی عده ای و در نهایت تصمیم استاندار، در استانداری و مجموعه های ذیلش کار سازی گردید و در دیگر دستگاه های اجرایی نیز سرنوشتی مبهم یافت.

۲. طرح شبهای روشن: این طرح با هدف ۲۴ ساعته نمودن فعالیت در برخی از نقاط شهرهای رشت، لاهیجان و بندرانزلی کلید خورد و سه نقطه پر ازدحام این شهرها یعنی شهرداری و میدان سرپل ذهاب رشت، استخر لاهیجان و بلوار ساحلی قدس بندرانزلی به عنوان نمادی از شبهای روشن معرفی گردید این جانمایی ها در حالی بود که این نقاط از گذشته نیز دارای فعالیت های شبانه روزی بودند و صرفا با مانوری تبلیغاتی به عنوان طرح شب های روشن بدل به ایده مصطفی سالاری گردید.

۳٫ طرح بوم گردی: طرح بوم گردی یکی از مهمترین ایده های مصطفی سالاری بود که با اهتمام بسیار و درگیر کردن دستگاه های اجرایی با دبیری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرستان ها دنبال شد. به همین منظور بخشنامه ای نیز تعیین و ابلاغ گردید. اما با این حال آن گرمای اولیه در گذر زمان رو به سردی نهاد و به دلایل مختلف، از اولویت پیگیری خارج گردید.

۴٫ وعده توخالی بخشدار کردن دهیاران: مانند دیگر وعده های توخالی مصطفی سالاری و شاید هم ناشی از تب جلسه، استاندار گیلان در نشست دی ماه ۱۳۹۶ با دهیاران استان قول بکارگیری سالانه یک یا دو دهیار را به عنوان بخشدار داد. البته احتمالا این وعده با پیش زمینه امکان استفاده از ظرفیت انتصاب افراد غیر مستخدم به عنوان بخشدار، داده شد در حالی که پس از مشکلات فراوانی که در بکارگیری ۴ بخشداران غیر مستخدم پیش آمد، این وعده توخالی نیز به بوته فراموشی سپرده شد.

۵- افتضاح در ساحل سفیر امید: پروژه ساحل سفیر امید آستارا که مقرر شد با بودجه دولتی ساماندهی شود به دلیل امکان بهره مندی از ضوابط ترک تشریفات به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شد و این بناید نیز پروژه را به یکی از نزدیکان سالاری، یعنی حمید سلیمانی مقام واگذار کرد که در حین اجرا به دلیل بارندگی های تابستانی خسارات زیادی به این پروژه وارد آمد که عمده آن به دلیل عدم پایش اکولوژیکی و بکارگیری مصالح غیر بومی بوده است. در این رابطه خبرگزاری فارس نوشت: حدود ۲۱ روز پس از بهره‌برداری موقت از شناگاه الگویی طرح سالم‌سازی سفیر امید شهرستان آستارا، چوب‌آلات به‌کار رفته در این شناگاه غیربومی در اثر بارش‌های تابستانی و پیشروی آب دریای خزر، دچار آب‌گرفتی و آب‌زدگی شد و بدین ترتیب به‌دلیل اجرای یک طرح غیربومی در یکی از سواحل شهرستان‌های شمال کشور حدود پنج‌میلیارد ریال خسارت مالی به بیت المال وارد شود.”

۶- تصویب دستورالعمل های ساماندهی آب بندان و ساماندهی رودخانه ها و سیلاب: مصطفی سالاری در جلسات شورای معادن، شورای اقتصاد مقاومتی و نیز مجمع توسعه اقتصادی استان مبادرت به تصویب دستورالعمل هایی نمود که خلاف بین قانون بود. هرچند که برداشت مصالح رودخانه ای و نیز واگذاری بی ضابطه انفال به اشخاص حتی دستگاه های نظارتی را حساس نکرد اما جمعی از شهروندان و نیز رسانه ها با انتقاد از این دستورالعمل ها آنان را خارج از صلاحیت و اختیار مقام وضع کننده و مغایر قوانین دانستند که در همین راستا در دیوان عدالت اداری ابطال آن طرح شکایت شد.

۷. تلاش تبلیغاتی برای جلوگیریاز جذب های  رانتی: مصطفی سالاری در برهه ای از خدمت خود سودای مبارزه با جذب های رانتی را نمود عنوان داشت که با این دسته از بکارگیری ها مبارزه خواهد کرد. هرچند این بیان در مقطعی سر و صدای زیادی به پا کرد اما چون بسیاری از وعده های تو خالی وی، به بوته فراموشی سپرده شد و در‌ پایان نیز مشخص گردید برخی از بکارگیری های بی ضابطه در شهرداری ها نیز توسط مدیران وی در استانداری به سر انجام رسید.

۸. ماجرای امریه های مناطق محرومی که در مناطق برخوردار خدمت می کنند: سر گل این امریه ها، فرشاد نوروز پور مشاور جوان مصطفی سالاری بود که اگرچه امریه منطقه محروم ماسال بود اما در وسط استانداری محروم گیلان! خدمت می کرد. هرچند امریه وی در مقطعی لغو شد اما با مداخله سالاری و برخی مقامات کشوری موضوع با ستاد کل نیروهای مسلح رتق و فتق شد!

۹. جرم مشهود و سکوت دستگاه قضا: ماجرای تعویض پلاک مزدا مزدا cx-9 منطقه ازاد که توسط سالاری با پلاک ملی مورد استفاده قرار میگرفت از جمله جرایم مشهود سالاری بود که علیرغم اطلاع رسانی گسترده و طرح پرونده در دستگاه قضایی آنقدر اطاله شد که متهم گریخت! ای کاش عوامل دستگاه قضایی استان که به دیدار امسال مقام معظم رهبری نائل شدند تامل ژرف تری نسبت به بیانات ایشان در خصوص حقوق عامه و تسریع در رسیدگی می داشتند.

۱۰. سکوت درباره پروژه بایوجیمی: طرح موسوم به بایوجیمی که با افتتاح مخفیانه کلانتری و سالاری و محمدپور صورت گرفت باعث شد که حساسیت های بسیاری به وجود آید به ویژه فعالان محیط زیست در این خصوص اقدامات وسیعی را انجام داده که سر انجام با مداخله دادستان انقلابی بندرانزلی منتهی به طرح پرونده و نیز توقف پروژه شد. سالاری علیرغم مطالبات گسترده مردمی ترجیح داد تا در این خصوص سکوت کند تا شاید جایگاه بعدیش یعنی پست مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی متزلزل نشود.

۱۱. شعارگرایی در پروژه دفن ضایعات پتروشیمی در لوشان: بعد از قطعی شدن دفن ضایعات پتروشیمی در لوشان که با موافقت اداره کل محیط زیست استان کارسازی شد، سالاری در برابر حجمه منتقدان به یک اعزام به بازدید و نیز یک مکاتبه با کلانتری رییس سازمان محیط زیست بسنده کرد و عملا این پیگیری هم مانند بسیاری از شعارهایش مغفول ماند.

مجموعه وعده ها اقدامات خلاف قانون مصطفی سالاری استاندار سابق گیلان محدود به موارد مذکور نمی شود شاید اگر سوابق استانداران گیلان بررسی شود، هیچیک مانند سالاری دارای چنین شعارها توخالی و اقدامات خلاف بیّن قانون نبوده باشند. وی امروز به پاس خوش خدمتی خود، به مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی کشور منصوب شد جایی که همانند استانداری هیچ اطلاعاتی نسبت به آن ندارد. اما آنچه که باقی می ماند اذهان مخدوش گیلانی ها از وی است. وی طلب حلالیت نمود اما این موضوع را فراموش کرد که مردم خدمتگذاران خود را حلال می کنند نه آنانی که با خودمحوری و عدول از قانون، صرفا در پی نشان دادن خود هستند. شاید او خدماتی را نیز به سبب و اقتضاء جایگاهش عرضه داشت اما آنچه برجسته می باسد، نارضایتی عمیق مردم نسبت به عملکردش است که زمان خدمت را صرف بخشنامه و شیوه نامه نوشتن کرد. این قدرت مانور مهیا نمی شد مگر با چشم پوشی دستگاه های نظارتی و اغماض با توجیه مصلحت اندیشی! امروز این دستگاه ها باید از خود بپرسند دقیقا دستاورد حضور مصطفی سالاری در طی ۲۱ ماه حضور در منصب استانداری گیلان چیست و آیا اغماضشان ارزش آن را داشت که این حجم از تخلفات و جرایم به بدعتی نامیمون بدل شود؟!

نظرات شما
  1. کارمند گفت:

    آقای سالاری و نورچشمی ایشان آقای سعادتی محصول رفتارهای ضدانسانی ودشمنی های دوستان ظاهرسازی هستند که درگیلان ودرساختمان سیاسی خیابان معلم ودرخیلی احزاب به اصطلاح سیاسی شبانه روز دنبال گروکشی و باندبازی وانتصاب عوامل خود بودند. گیلان چه در دوران آقای احمدی نژاد وچه دوران آقای روحانی تاوان اینگونه مسایل را زیاد داده است..چندنفر از کارکنان این ساختمان مرکز سیاست را میخواهید اسم ببرم که یک شبه مدیرشدند ویک شبه کارمند قراردادی وپیمانی دولت..واقعا دنبال چه هستیم بررسی عملکردایشان؟؟ تاوقتی خودمان اجازه ندهیم هیچکس به ما نمیتواند زور بگوید و خیلی راحت مارا ریشخندکند وباخیال راحت برود ..امسال هم سالاری وسعادتی رفتند تادرسازمانی عریض وطویل دیگر اما اینبار درپایتخت برای فرمانروایی شان برنامه ریزی کنند ولی آنجا گیلان نیست آنجا ساختمان مرکزسیاست استان واقع در خیابان معلم رشت نیست که بیصدا چندفرزندشهید را با انگ وبرچسب برکنار کنیدوبی سروصدا به ریش همه بخندید و برنج فروش و کباب فروش وموبایل فروش بشوند بخشدارو معلم ۲۸ساله یکشبه فرماندار و روزنامه نگار دیروز که راهروهای استانداری خانه امیدش بود یکشبه بشود مدیرکل وفرماندارو ودوباره مدیرکل..سالاری ها وسعادتی ها چه خوب چه بد درکشور زیاد هستند اما نه دراستان هایی مثل آذربایجان و اصفهان و فارس وتهران فقط وفقط درگیلان آری گیلان ماوای افرادی است که سودای حکمرانی درکنار سخنرانی وشعاردارندشعارهایی مانند همین بوم گردی که بیش از شش ماه صدهاوشایدهزاران نفرازمدیران وکارشناسان ادارات ودهیاران را درگیرکرد وآخرش هیچ و گیلان جولانگاه افرادی شده که بواسطه باندبازی وگروه بازی و یارگیری های سیاسی واقتصادی و توطئه چینی وگزارش های هرروزه برعلیه همدیگر و خودشیرینی و حذف همکاروهمشهری به افرادی اینچنین اجازه میدهندهرجوری که دوست دارند درموردگیلان وگیلانی تصمیم بگیرندورفتاربکنندوقضاوت بکنندوآخرسر هم با یک پیام حلالیت بروندوبعدهاازخاطرات شیرین شان درگیلان لحظات شادوخنده داری را برای هم رقم بزنند..آری کاش بجای این نقدها درچنین زمانی که چیزی جز افسوس ندارد هشدارمیدادید که دیگر کافی است تخریب همدیگر دیگر بس است دشمنی باهمشهری و همکاروهم استانی وگرنه این داستان بازهم بارها ادامه خواهد داشت ..

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
سپتامبر 2021
ش ی د س چ پ ج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
تقویم شمسی
شهریور ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱