اشتباهات بد درباره اخبار انتصاب فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش +تصاویر و جزئیات
امتداد روزهای سیاه کرونایی دولت روحانی با ۵۰۰ کشته/ تحولاتی که رئیسی ظرف چند روز برای مدیریت کرونا عملی کرد +جزئیات
عزل فرماندار لنگرود و انتصاب سرپرستی فرمانداری های لنگرود و آستارا
اقدام شایسته مجلس در صیانت از جایگاه مقامات کشوری/ چه چیزی وحشت به اردوگاه اعتدالیون و اصلاح طلبان انداخت؟
جریان عدالتخواهی در چه مسیری قدم گذاشته است؟/ تأملی بر یک پروژه امنیتی پیچیده در درون جریان انقلاب
جلیلی: با دلار۴۲۰۰ تومان سنگ پا و گل مصنوعی وارد شد

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد که نباید کشور الاف این باشد که قاتلان شهید سلیمانی به ما عنایت کنند.

..................... تاریخ انتشار:۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ......................

رویداد گیلان : سعید جلیلی امشب در گفت و گوی شبکه اول سیما با بیان اینکه ایران در تاریخ خود فراز و نشیب‌های زیادی داشته و ایران یک تمدن و فرهنگ است، اظهار کرد: امروز بعد از صدها سال کم کم شخصیت‌های داریم که به مرزهای دانش نزدیک شده و در بعضی رشته‌ها در رده اول تا دهم هستیم. ما ره درازی آمده‌ایم و امروز در یک پیچ تاریخی هستیم.

وی ادامه داد: در یکی دو قرن اخیر هر وقت دنبال جهش بودیم، دشمن تلاش کرد مانع ما شوند. جریان‌هایی هم در داخل به خدمت خود گرفتند علیه امیرکبیر فضاسازی شد و او را به شهادت رساندند. سید جمال و مدرس هم اینگونه بودند. آخرین جنایت دشمن ترور شهید سلیمانی و فخری زاده بود.

جلیلی همچنین با اشاره به اینکه به نگاه بلندمدت و جهشی بزرگ در شأن ملت نیاز داریم، افزود: در اقتصاد نابسامانی داریم. مشکلات هشت سال پیش هم بود، ولی کمتر. من هشت سال پیش راهکار ارائه دادم ولی کلید درنیاوردم و وعده صد روزه ندادم بلکه گفتم اگر برای ظرفیت‌های کشور برنامه داشته باشیم، مشکل حل می‌شود. اما هشت سال کشور با کلیدی قفل شد نباید کشور با توانمندی خود منفعل و معطل یا الاف این باشد که قاتلان شهید سلیمانی به ما عنایت کنند.

وی ادامه داد: چرا وعده‌تان محقق نشد؟ رویکرد غلط یعنی اینکه رویکرد حداقلی داشته باشیم و خواسته باشیم فقط مشکلات امروز را حل کنیم. ما هیچ وقت مخالف مذاکره نیستیم، اما برای پیشرفت باید از همه توانمندی کشور استفاده کرد، نه اینکه همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد گذاشت.

وی اضافه کرد: اشتباه است امتیاز بدهیم و فقط وعده بگیریم. بر توانمندی کشور بتن بریزیم و پوزخند تحویل بگیریم. امروز تحریم‌ها دو برابر و قیمت دلار هفت برابر شده است. مشکلات اقتصادی هشت سال پیش کمتر بود. دولت نباید الاف و معطل باشد، بلکه باید فعال باشد یعنی همه ظرفیت‌های کشور را فعال کند. دولت باید باور، اراده و برنامه داشته باشد.

جلیلی در ادامه با بیان اینکه دولت باید باور کند که راهبرد حداقلی جواب نمی‌دهد، گفت: این رویکرد ایران را به جهش و قله‌ها نمی‌رساند. برخی ظرفیت ایران را در حد صادرات پوست بز و آبگوشت بزباش می‌دانند. کشور باید در چهار سال آینده جهش یابد. در هشت سال گذشته ۱۲۰ سفر و ۱۰۰۰ جلسه با اقشار مختلف داشته‌ام و بیشتر به این باور رسیدیم که می‌شود. ما می‌گوییم می‌شود و می‌توانیم زیرا کشور ظرفیت جهش دارد.

وی با بیان اینکه برنامه یک شبه نوشته نمی‌شود و ما هشت سال کار کردیم، افزود: ما دولت سایه را تشکیل دادیم و تحولات کشور را دنبال کردیم تا کار خوب را تقویت و پشتیبانی کنیم و اگر کار ناقصی انجام می‌شود کمک کنیم تا نقص آن رفع شود. ما همین رویکرد را در هشت سال دنبال کردیم. از نظرات همه جناح‌ها و اساتید و جوانان و تجارب جهانی استفاده کرده و به یک برنامه رسیدیم. الان وقت عملیات است یعنی جهاد بزرگ برای جهش ایران.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم چند مسأله اصلی دارند از جمله اشتغال. بیکاری یک مشکل اصلی است. ۳۱ استان رفته‌ایم و با برآورد از فرصت‌های کشور متوجه شده این که کشور آمادگی جهش در تولید دارد که موجب ایجاد اشتغال می‌شود پس باید طرح‌های پیشران شکل گیرد تا موتور تولید و اشتغال روشن شود. راهکار اختصاص وام کم بازده یا استفاده از آمار و کلاه گذاشتن سر مردم نیست. رییس جمهور وظیفه بسیج همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها برای ایجاد اشتغال را دارد.

جلیلی همچنین خاطرنشان کرد: تولید به صادرات و تعامل با همه کشورها نیاز دارد. دولت معطل دولتی است که خود را معطل دو سه کشور می کند. از سویی همه وزارتخانه ها باید فعال شوند تا تولید و اشتغال رونق گیرد. باید از جوانان تحصیلکرده بهترین استفاده را کرد. هزاران میلیارد تومان صرف بودجه مراکز پژوهشی دولتی می کنیم ولی آیا این پژوهش ها نمی تواند با بازدهی بیشتر توسط جوانان دانشگاهی انجام شود؟

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید بروکراسی و امضاهای طلایی که مانع کارآفرینی است برداریم، تصریح کرد: کشور نباید بخاطر مزیت نسبی خود تحت فشار قرار گیرد یعنی نباید نفت و گاز اهرمی در اختیار دشمن باشد. وظیفه دولت فعال شدن در این زمینه است یعنی از طریق کشاورزی، معدن، صنعت، هنر ،فرهنگ و خود صنعت نفت و تبدیل آن به فراورده ارزآوری داشته باشیم.
داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در کشاورزی فرصت های بسیار زیادی داریم، گفت: دولت در زمینه کشاورزی کار خوبی انجام داد و ۳۰۰هزار هکتار زمین کشاورزی در خوزستان احیا کرد که حاصل آن درآمد و صرفه جویی شش میلیارد دلاری شد. اما در بخش هایی هم این کار انجام نشده است.

جلیلی ادامه داد: مافیای واردات یک واقعیت است. با دلار۴۲۰۰ تومان سنگ پا و گل مصنوعی وارد شد.۶۳۷ شرکت صوری برای دریافت این ارز ثبت شده است. این ها نگران کننده است.۵۵ میلیارد دلار در سه سال گذشته برای برخی کالاها تخصیص داده شده است ولی برخی اجناس به دست مردم نرسیده است ‌و اجناس گران شده است. چرا مرغ گران شده است؟ چرا اجناس با قیمت ارز۴۲۰۰ تومانی به دست مردم نرسیده است؟

جلیلی در ادامه با بیان اینکه مذاکره یک راه برای رفع تحریم هاست و باید آن را دنبال کرد، ولی این تنها راه نیست، اظهار کرد: وقتی دست ما پر باشد باید این راه را ادامه دا،د یعنی باید برنامه برای خنثی سازی تحریم داشته باشیم. امروز با کمک متخصصان و جوانان و شما ملت ایران برای خنثی سازی تحریم برنامه داریم. مسیر مذاکره هم ادامه می یابد اما باید کاری کنیم دشمن به التماس بیفتد. ما می توانیم دشمن را از تحریم پشیمان کنیم.

وی با اشاره به مشکلات گرانی و تورم، گفت: وقتی پول از کالا بیشتر باشد، تورم ایجاد می شود. وقتی روزانه ۲ هزار میلیارد تومان توسط بانک ها به برخی افراد داده می شود، پول از کالا بیشتر می شود.۹۰هزار میلیارد معوقات بانکی در اختیار ۱۱ نفر است. باید برنامه جدی داشته باشیم که این روند اصلاح شود.

وی اضافه کرد: متوسط تورم در دنیا زیر پنج درصد است اما در کشور ما پنجاه درصد است. باید اراده و برنامه برای مقابله با کسانی داشت که نفعشان در تورم است. باید با رانت خواری مقابله کرد و ابتدا باید در جناح خود با رانت خواری مقابله کرد.
جلیلی در پایان با بیان اینکه برای توسعه روستاها، امکانات تفریحی، سبد غذایی و برنامه داریم، گفت: باید در چهار سال آینده جهش بزرگی داشته باشیم . ما هشت سال برنامه تهیه کرده ایم و الان وقت اجرای این برنامه ها برای جهش کشور است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
ژوئن 2022
ش ی د س چ پ ج
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
تقویم شمسی
خرداد ۱۴۰۱
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱