صف طولانی گزینه‌های ادامه «وضع موجود» / جاده‌صاف‌کن‌های روحانی برمی‌گردند؟
افشاگری عبدالله ناصری از اعتقادات جدید خاتمی/ خاتمی به جمهوری دینی باوری ندارد
وزارت بارزرگانی نداریم یا دچار وضعیت «بی‌دولتی» شده‌ایم؟/ بازار نابسامان شب عید را مردم با صف‌های مرغ و روغن سپری کردند
دولت روحانی ناتوان از تنظیم بازار نوروز/ گران‌ترین شب عید تاریخ هدیه آخر روحانی به ملت ایران + نمودار
زمان و جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر

اصلاح‌طلبان با تغییر در ساختار نهاد اجماع ساز؛ جبهه اصلاح‌طلبان ایران را تشکیل دادند، از جالب‌توجه‌ترین تغییرات جدید حذف پسوند اسلامی از تشکیلات جدید است.

..................... تاریخ انتشار:۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ......................

رویداد گیلان ،اعتراض احزاب اصلاح‌طلب به نادیده گرفته شدن آن‌ها در سازوکار تصمیم‌گیری توسط خاتمی و محفل اصلاح‌طلبان رادیکال باعث شد؛ آخرین دست‌پخت افراطی‌ها برای تحمیل نظرات خاتمی با یک شکست روبرو شود!

تا پیش‌ازاین بسیاری از اصلاح‌طلبان مانند کواکبیان دبیر کل حزب مردم‌سالاری و منتجب نیا دبیر کل برکنار شده حزب جمهوریت در کنار اعضای ارشد حزب اعتماد ملی و نیز حزب ندای ایرانیان در چندین مصاحبه و بیانیه به حذف و نادیده گرفته شدن خود اعتراض داشته باشند. مصطفی کواکبیان در آخرین اظهارنظر گفته بود که خاتمی یک سری حزب کاغذی درست کرده و با همراهی مشارکتی و حزب منحله مجاهدین انقلاب جبهه اصلاحات را کارگردانی می‌کنند.

آش این تصمیم‌گیری‌های یک‌جانبه گرایانه آن‌قدر شور شده بود که حتی عارف رئیس شورای منحله سیاست‌گذاری عالی اصلاح‌طلبان نیز وارد صحنه شده و در مجمع انجمن اسلامی معلمان از دیکتاتوری‌های فردی گلایه کند!

اشاره عارف به «دیکتاتورها» اشاره مستقیم به محمد خاتمی است که با همکاری با محفل خاص در منزل عبدالله نوری، به‌جای همه احزاب اصلاح‌طلب تصمیم‌گیری می‌کنند.

حالا فرج‌الله کمیجانی رئیس دوره‌ای جبهه اصلاحات می‌گوید[۱]: به‌منظور افزایش وحدت میان گروه‌ها و احزاب سیاسی نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان تغییر (بخوانید منحل) و جبهه اصلاح‌طلبان ایران تشکیل می‌شود.

تعجب‌آور آنکه؛ در نام جدید دیگر پسوند «اسلامی» از کنار پرچم اصلاح‌طلبان حذف‌شده است تا احتمالاً بار لائیک بودن و ضد مذهب بودن تشکیلات سیاسی جدید بیش از گذشته نمایان باشد!

تا پیش‌ازاین نام گعده تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان؛ «شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی» بود که حالا با تغییر در واژه‌ها و کم شدن از کلمات نام اسلام از آن حذف‌شده و تبدیل به «جبهه اصلاح‌طلبان ایران» شده است؛ این گروه متشکل از دبیرکل احزاب اصلاح‌طلب همراه با معتمدین خاتمی هستند.

این ماجرا درست به‌مانند، تغییر ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در سال ۱۳۵۴ است که طی آن باند تقی شهرام با حذف گروه مسلمان، این سازمان سیاسی را به یک تشکیلات مارکسیست متحول کرد؛ حالا بعد از سال‌های گروه رادیکال منتسب به خاتمی با حذف پسوند اسلامی همان مسیر را می‌رود. البته پیش‌ازاین و با ادعای سعید حجاریان در جهت مسلح کردن و پروژه آشوب خیابانی،[۲] زمینه‌های لازم برای پیوستن اصلاح‌طلبان به بدنه متلاشی‌شده و عفونی بیوه رجوی هموارسازی شده بود.

تغییر موضع در موقعیت مناسب!

حال چه این تغییر نام؛ چه ازسر فراهم آوردن شرایط برای تأسیس یک تشکیلات لائیک باشد و چه به‌منظور جذب مخاطب بیشتر از پوسته خاکستری و چه چراغ سبز نشان دادن به آمریکایی‌ها، اصلاح‌طلبان برخلاف ادعاهای قبلی در بی‌میلی به مشارکت در انتخابات با بررسی‌ها در نقاط ضعف تشکیلاتی آخرین تلاش‌های خود را در جذب حداکثری گروه‌های سیاسی انجام می‌دهند.

به گفته کمیجانی، قرار است تشکیلات جدید از دبیر کل تمام احزاب اصلاح‌طلب در کنار معتمدان (اعضای گروهک نهضت آزادی) تشکیل‌شده و هدف آن ایجاد تفسیری متناسب با مقتضیات زمان از دین! تنوع و تکثر، برقراری روابط خارجی متکی بر با دیگر کشورها باشد.

دیکتاتور اصلاحات زیر بار انتقادات فراوان دست به شعبده‌بازی جدیدی زده است؛ آن‌هایی که خاتمی را خوب می‌شناسند؛ احتمالاً دیگر می‌دانند که او جز رادیکال‌های حزب منحله مشارکت توصیه‌های دیگری را نمی‌پذیرد؛ اما زرق‌وبرق تشکیلات جدید و بازی روانی با اعتقادات مردم آخرین برگ شانس آن‌ها برای انتخابات پیش رو است. جایی که به تعبیر محسن آرمین یا از فیلتر شورای نگهبان رد می‌شوند، یا با تکیه بر فضای انتخابات خودشان را برای تحولات آینده آماده می‌کنند.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
آوریل 2021
ش ی د س چ پ ج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
تقویم شمسی
فروردین ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« اسفند    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱