بیانیه اساتید حوزه‌های علمیه و مبلغان درباره اوضاع کشور
با پرکارترین و کم کارترین نمایندگان گیلان آشنا شوید
سایه سقیفه بر انتخابی پر حاشیه از سوی استانداری؛ کدام التزام به ولایت فقیه؟ شعاری یا عملی؟!
یک انتصاب، یک موضع گیری، و پایمال کردن قانون! + جزییات
ادامه اعتراضات مردم شفت در پی انتصاب فرماندار جدید/ تجمع نمازگزاران در مصلی و سردادن شعار علیه فتنه‌گران

بیش از ۸۵درصد نقدینگی موجود در اقتصاد کشور در دوره دولت روحانی ایجاد شده است که البته بیش از نصف آن در دوره ۲۸ ماهه ریاست همتی بر بانک مرکزی ایجاد شده است.

..................... تاریخ انتشار:۲۳ دی ۱۳۹۹ ......................

رویداد گیلان :بانک مرکزی در گزارشی به تمجید از اقداماتش در مدیریت نقدینگی پرداخته است. در گزارش بانک مرکزی که با عنوان «تحلیل تحولات اقتصادکلان و اقدامات ضدتورمی بانک مرکزی در آذر ۱۳۹۹» منتشرشده، در چند جا بر موفقیت در مدیریت نقدینگی تاکید شده است.

بانک مرکزی در این گزارش فقط رشد نقدینگی را آورده و اشاره‌ای به حجم نقدینگی نکرده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد دوازده‌ماهه نقدینگی، در پایان آذر معادل ۳۸.۳ درصد بوده است.

بدین ترتیب مشخص می‌شود که حجم نقدینگی در پایان آذرماه امسال از مرز ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان نیز عبور کرده و به عدد ۳۱۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. احتمالا بانک مرکزی نسبت به عبور حجم نقدینگی از رقم ۳۰۰۰ میلیارد تومان احساس رودربایستی داشته و آن را در گزارش خود درج نکرده است.

این رقم عظیم نقدینگی، حاوی چند نکته مهم است که بانک مرکزی تمایلی ندارد افکار عمومی از آن باخبر باشند که در ادامه اشاره می‌شود:

۱- در ۱۲ماه منتهی به آذرماه  امسال ۸۶۶هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور تزریق شده است. یعنی تقریبا دو برابر کل حجم نقدینگی در ابتدای دولت روحانی در سال ۱۳۹۲.

۲- حجم نقدینگی نسبت به زمان شروع به کار عبدالناصر همتی در بانک مرکزی (مرداد ۱۳۹۷) تقریبا دو برابر شده است. در آن زمان حجم نقدینگی ۱۶۴۶هزار میلیارد تومان بود.

۳- از ابتدای دولت روحانی تا قبل از ریاست همتی در بانک مرکزی، به طور متوسط ماهانه ۱۹۵۵۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید در اقتصاد کشور ایجاد شد اما از ابتدای ریاست همتی تاکنون ماهانه ۵۲۰۰۰ میلیارد تومان خلق نقدینگی صورت گرفته است، یعنی ۲.۷ برابر بیشتر شده است.

۴- در ۹ ماه نخست امسال به طور میانگین هر روز ۲۳۷۹ میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد کشور تحمیل شده است.

۵- از ابتدای ریاست همتی در بانک مرکزی به طور متوسط روزانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده شده است. این شاخص از ابتدای دولت روحانی تا قبل از ریاست همتی حدود ۶۵۰ میلیارد تومان در روز بود.

۶- بر اساس آمار فوق، بیش از ۸۵درصد نقدینگی موجود در اقتصاد کشور در دوره دولت روحانی ایجاد شده است که البته بیش از نصف آن در دوره ۲۸ ماهه ریاست همتی بر بانک مرکزی ایجاد شده است.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
ژانویه 2020
ش ی د س چ پ ج
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
تقویم شمسی
دی ۱۳۹۹
ش ی د س چ پ ج
« آذر    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰