با پرکارترین و کم کارترین نمایندگان گیلان آشنا شوید
سایه سقیفه بر انتخابی پر حاشیه از سوی استانداری؛ کدام التزام به ولایت فقیه؟ شعاری یا عملی؟!
یک انتصاب، یک موضع گیری، و پایمال کردن قانون! + جزییات
ادامه اعتراضات مردم شفت در پی انتصاب فرماندار جدید/ تجمع نمازگزاران در مصلی و سردادن شعار علیه فتنه‌گران
جهانگیری چگونه ماشین اقتصاد ایران را به ته دره برد؟ +نمودار
معاون دادستان استان گیلان؛

جانشین و معاون دادستان گیلان با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی پرونده های قضایی در استان، گفت: یکی از عوامل موثر در بروز جرایم اعتیاد است.

..................... تاریخ انتشار:۲۷ مهر ۱۳۹۹ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،به نقل از مهر، علی‌اصغر عسگری شامگاه جمعه در برنامه در مسیر توسعه با موضوع بررسی جرایم با بیان اینکه جرم به معنای ترک فعلی است که در قانون مجازات دارد، اظهار داشت: پیشگیری وضعی و خود حفاظتی از جمله عوامل مؤثر در پیشگیری از وقوع جرم محسوب می‌شوند.

جانشین و معاون دادستان استان گیلان با اشاره به اینکه فراوانی جرایم از نظر کیفی و کمی در برقراری امنیت مؤثر است، افزود: همه جرایم در یک سطح نیستند و جرایمی وجود دارد که تأثیر زیادی در امنیت اجتماعی ندارند اما مواردی مانند حمله اراذل به بیمارستان پورسینای رشت تأثیر زیادی در امنیت جامعه داشته و باید به آن توجه ویژه شود.

عسگری اجرای دستورالعمل کنترل مجرمان سابقه دار را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: وقتی دادگستری اسم شخصی را به عنوان مجرم سابقه دار وارد سامانه کند در تمام کشور قابل مشاهده است و قضات با در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی آن شخص و سوابق وی می‌توانند حکم نهایی را صادر کنند.

وی با بیان اینکه مجموعه‌ای از عوامل مختلف در وقوع جرم تأثیرگذار هستند، تصریح کرد: اکثر افراد مجرم شخصیت‌های ضد اجتماعی دارند و البته مباحثی نظیر مسائل خانوادگی، اقتصادی و بیکاری نیز در وقوع ناهنجاری اجتماعی مؤثر هستند.

جانشین و معاون دادستان استان گیلان با اشاره به اینکه سه نوع روش پیشگیری از وقوع جرم وجود دارد، ادامه داد: علاوه بر قوه قضائیه، دستگاه‌های دیگر نیز در پیشگیری از وقوع جرایم نقش دارند و دادگستری در حال حاضر بحث «قطعیت و حتمیت مجازات» و «ایجاد بازدارندگی مجازات» را برای این منظور در دستور کار دارد.

عسگری با بیان اینکه برای صدور رأی مقتضی، وجود دلایل و اسناد کافی در پرونده ضرورت دارد، خاطرنشان کرد: ممکن است درباره یک پرونده، حرف‌های زیادی در خارج از پرونده وجود داشته باشد اما دلایل کافی و متقن در پرونده موجود نباشد لذا قاضی نمی‌تواند تنها بر اساس شنیده‌های بیرونی حکم قطعی صادر کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر «احساس امنیت» در جامعه ما کم شده است، اظهار کرد: آمار کمی بیانگر آن است که تعداد پرونده‌های قضائی در استان گیلان ۱۰ درصد کاهش یافته است اما این جرایم خیلی به بحث امنیت اجتماعی مرتبط نبودند و این موضوع موجب عدم احساس امنیت است.

جانشین و معاون دادستان استان گیلان با بیان اینکه دادگستری و نیروی انتظامی با توجه به در نظر گرفتن مسائل مختلف، پرونده اشخاص را اطلاع‌رسانی نمی‌کنند، گفت: اعتیاد یکی از عوامل مؤثر در وقوع جرایم است و اگر مراکز ترک اعتیاد دولتی را گسترش دهیم قطعاً در پیشگیری از وقوع جرایم مؤثر است.

برچسب ها: برچسب‌ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
دسامبر 2020
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
تقویم شمسی
آذر ۱۳۹۹
ش ی د س چ پ ج
« آبان    
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰