ملاحظاتی درباره مستند «کودتای خزنده» بی‌بی‌سی/ پیشنهادات جایگزین منتظری برای جنگ چه بود؟
یادداشت حسین شریعتمداری درباره تخریب‌های گسترده پناهیان/ مسلمان ز جور زبانش نرست!
توطئه ای برای فراموشی نقشه آمریکا و صهیونیسم در منطقه/ بهانه‌ آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و غلط و عوام‌فریبانه است
متهم تحت تعقیب، فرماندار شد! + جزییات
از تذکرات خلاف قانون و شرع نمایندگان مجلس تا ضرورت ورود شورای نگهبان در موضوع احراز صلاحیت!
نهاد ناظر کجاست؟

آنچه از رفتار رسانه ای این جریان سیاسی آنهم در روزگاری که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی روبرو است، می توان به خوبی دریافت کرد، ایجاد فضایی مغشوش و شائبه برانگیز برای افکارعمومی است.

..................... تاریخ انتشار:۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ......................

رویداد گیلان ،:رسانه های اصلاح طلب طی چند سال گذشته با توجه به ماجرای برجام و دمیدن بر تنوره مذاکرات هسته‌ای و القای دستاوردهایی که این روزها پوچی آن ثابت شده است، بیش از پیش نزد افکارعمومی بی اعتبار شده اند.

به گزارش جهان نیوز، این رسانه ها با انواع و اقسام تاکتیک های رسانه ای از جمله هراس افکنی و وعده های مختلف و اسطوره سازی سعی کردند مردم را به سمت خواسته های سیاسی جناحی خود سوق دهند تا از این منظر به اهداف خود دست یابند. اما حالا که ماجرای برجام و پوچی وعده های آن ثابت شده است این رسانه ها به طور کاملا جالبی رفتار می کنند. رفتار رسانه ای روزنامه های اصلاح طلب بیش از پیش نشان دهنده پشت پرده سیاست های این جریان سیاسی است.

روزنامه اعتماد یکی از همین جریده هاست. این روزنامه در بازه زمانی تقریبا یک ماهه دست به اقدامات خاصی زده است. در روز ۲۸ مرداد این روزنامه یادداشتی را از «مسعود بهنود» فردی که به عنوان کارشناس بی بی سی فارسی سال ها علیه کشورمان تفسیرسازی و خبربافی می کرد، منتشر کرد.

جالب است که این روزنامه اصلاح طلب از بی بی سی فارسی که خود در کودتای ۲۸ مرداد به عنوان پیام رسان این کودتا عمل کرد و حتی در عملیات کودتا به طور مستقیم هم نقش محوری به عنوان رسانه داشت، درباره این روز یادداشت منتشر می‌کند. گو اینکه بهنود به عنوان سرشبکه ضدانقلاب در لندن فعالیت می کند و به نوعی بسیاری از فعالان رسانه ای ضدانقلاب با تاییده او اجازه فعالیت در این رسانه ها را می بایند.

از سوی دیگر این روزنامه اصلاح طلب در مطلبی با حمایت از اغتشاشگران آبانماه سال گذشته و با تقلیل گرایی قابل تاملی که در آن به دزد ناخنک زن و به افراد شرور معترض گرانی بنزین لقب داد سعی کرد ماجرای آبانماه سال گذشته را هم دوباره زنده و هم اینکه به این افراد وجاهت ببخشد.

اعتماد همچنین در مطلبی با عنوان «فراموشی یک رویا» سعی کرد ماجرای اقدامات مجلسیون برای تغییر و اصلاح نحوه قانونگذاری در مجلس را زیر سئوال ببرد و با تاکتیک هراس افکنی که شیوه همشیگی این رسانه هاست موضوع دخالت شورای نگهبان در یکی از قوای سه گانه را مطرح می کند که با توجه به ساختار سیاسی که در کشور وجود دارد و وظایف و تعهداتی که هر یک از قوا و نهادهای ناظر دارند این موضوع بیشتر یک فضاسازی رسانه ای است تا یک واقعیت!

همچنین «عباس عبدی»، تئوریسین اصلاح طلبان در یکی از یادداشت‌های خود که تقریبا به طور منظم در روزنامه اصلاح طلب «اعتماد» به مدیرمسئولی الیاس حضرتی (نماینده رد صلاحیت شده و چهره نزدیک به کروبی) منتشر می کند، به مقوله «شفا» حمله کرده و با مغالطه ای آشکار سعی کرده است این باور مهم را با علامت سوال مواجه کند.

جالب تر آنکه عبدی ناخواسته برای حکمت الهی تعیین تکلیف کرده و این انتظار را ایجاد کرده هر توسل و تضرعی برای بیماری باید به شفا ختم شود. بامزه تر آنکه آقای عبدی منتظر است تا شفا به صورت دفعی برای همه ملت های جهان با هرگونه منش و رفتاری رخ دهد! اما سوالی که باید آقای عبدی پاسخ دهد آن است که به نظر ایشان آیا اراده الهی می تواند در یک لحظه این ویروس منحوس را محو کند یا خیر؟ می توان گفت شاید مشکل از فهم توحیدی این تئوریسن اصلاح طلب باشد.

همچنین چندی پیش بود که اعتماد آنلاین خبر از تنش میان سران قوا در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی داد. اما این مسئله آنزمان به طور کامل از سوی «علی ربیعی» سخنگوی دولت تکذیب شد و وی مطرح کرد که حتی استقبال زیادی از طرح های مجلس و هماهنگی در این حوزه انجام شده است.

آنچه از رفتار رسانه ای این جریان سیاسی آنهم در روزگاری که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی روبرو است، می توان به خوبی دریافت کرد، ایجاد فضایی مغشوش و شائبه برانگیز برای افکارعمومی است.

متاسفانه مطالبی که در این روزنامه اصلاح طلب منتشر می شود و در مصداق های فوق ذکر آنان رفت، نه تنها اطلاعاتی به اطلاعات عموم و راهکاری برای حل مشکلات پیش روی کشور دیده نمی شود، بلکه بیشتر در این مطالب شائبه پراکنی درباره مسائل دینی و اعتقادات مردمی، وجاهت دهی به ضدانقلاب با انتشار مطالب آنها، حمله به نهادهای نظارتی مانند شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و همچنین مثبت نشان دادن اغتشاشات با برچسب های مثبتی مانند ناخن زن اجناس فروشگاه های زنجیره ای و معترض گرانی بنزین دیده می شود.

آنچه بیش از پیش در این رسانه ها که نوعی از روزنامه نگاری را در کشورمان بوجود آورده اند مشاهده می شود برتری تاکتیک های جنگ روانی و پیشبرد سیاست های جناحی به جای اطلاع رسانی دقیق و واقعی به افکارعمومی است که در رسانه های اصلاح طلب از جمله روزنامه اعتماد به خوبی این موضوع مشاهده می شود. هر چند که در این زمینه نظارت بر مطبوعات کشور نیز بایستی با جدیت بیشتری صورت گیرد و با تذکرات مختلف نسبت به درج مطالب فیک و جعلی و ایجاد انحراف در افکارعمومی جلوگیری صورت گیرد

برچسب ها: برچسب‌ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)بایگانی شمسی
سپتامبر 2020
ش ی د س چ پ ج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
تقویم شمسی
شهریور ۱۳۹۹
ش ی د س چ پ ج
« مرداد   مهر »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰۳۱