گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان حجم صادرات چمدانی گیلان را در سال گذشته ۶۱ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار اعلام کرد و گفت: گیلان از محل صادرات غیرنفتی ۵۷۹ میلیون دلار درآمد ارزی نصیب کشور کرد.

..................... تاریخ انتشار:06 آوریل 2020 ......................

به گزارش رویداد گیلان ،فرهاد دلق‌پوش صبح امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه در یک سال گذشته بیش از ۶۱ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار صادرات غیرنفتی به صورت چمدانی از گیلان انجام شده است اظهار داشت: میزان صادرات غیرنفتی گیلان در مجموع با احتساب صادرات چمدانی به بیش از ۵۷۹ میلیون دلار رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان این حجم از تحقق صادرات غیرنفتی را کارنامه صادراتی گیلان بی نظیر اعلام کرد و با اشاره به اینکه این استان فاقد میادین میعانات نفتی است گفت: وجود ظرفیت های اقلیمی و زیرساخت های ترانزیتی برای مبادلات تجاری با کشورهای حوزه خزر و اروپا از جمله مزایای گیلان محسوب می‌شوند.

دلق‌پوش با اشاره به اینکه موقعیت گیلان برای انجام مبادلات تجاری قابل مقایسه با هیچ یک از استان‌های کشور نیست تصریح کرد: گیلان کلیه امکانات و ظرفیت‌های ترانزیتی ممتاز از جمله زمینی، ریلی، دریایی و بندری برای حمل و نقل کالا و ماشین‌آلات را دارد و به‌عنوان قطب صادرات غیرنفتی از صادرات محصولات سایر استان‌ها استقبال می‌کند.

وی عزم راسخ استاندار گیلان جهت برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید، همت فعالان عرصه تجاری و بازرگانان و تلاش تسهیل کنندگان فعالیت‌های گمرکی و بندری را از عوامل رشد صادرات غیرنفتی استان ذکر کرد و گفت: تجار و صادرکنندگان گیلانی ثابت کردند که در بدترین وضعیت تحریم‌ها نیز می‌توان شرایط را به نفع کشور تغییر داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به‌کارگیری تاکتیک‌های تجاری مناسب و اتخاذ روش‌هایی برای بی‌اثر کردن استراتژی خصمانه دشمن را توسط تجار گیلانی مورد توجه قرار داد و افزود: البته برخی از دشواری‌ها به جهت اعمال تحریم‌ها در مبادلات تجاری و اعتباری پیش آمده اما می‌توانیم از این شرایط نیز عبور کنیم.

دلق‌پوش تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات و کنسرسیوم‌های حرفه‌ای صادراتی که بتواند به مطالبات تولیدکنندگان به صورت منسجم در زمینه صادرات محصولات با کیفیت جامعه عمل بپوشاند را ضروری خواند و گفت: با این روش برای کشور فضای ارزآوری مناسب ایجاد می‌شود و سازمان صمت گیلان هم از آن حمایت می‌کند.

وی میزان دقیق صادرات غیرنفتی انجام شده از محل بنادر و گمرکات استان گیلان را چیزی حدود ۵۱۸ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار در سال گذشته اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به گواه آمارها و ارقام حجم صادرات گیلان که در سال گذشته مشخص شده بود از مرز هدف‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری تعیین شده فراتر رفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ارتقاء برنامه صادرات غیرنفتی استان گیلان در سال جهش تولید در صورت تکمیل ظرفیت‌های ریلی به شهرستان بندرانزلی را متذکر شد و عنوان کرد: عمده صادرات گیلان به ترتیب به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان، عراق، اوکراین،  پاکستان و بلاروس انجام شده است.

دلق‌پوش صدور ۱۱۵ فقره کارت بازرگانی جدید در گیلان در طول یک سال گذشته و اهتمام سازمان صمت برای حمایت از فعالان اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: ارائه راهکارهای لازم برای جذب سهم بازارهای بین‌المللی به مدیران واحدهای صنعتی و مهیا کردن سازوکارهای آن از دیگر اقدامات سازمان صمت گیلان است.

وی از تشکیل مرکز ساخت داخل صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات در ستاد وزارت صمت با هدف جلوگیری از واردات بی‌رویه و غیرضروری خبر داد و ابراز داشت: این اقدام با هدف حمایت از ساخت داخل در سال رونق تولید گامی مثبت بود و امیدواریم امسال نیز بتوانیم ضمن تعریف استراتژی‌های مناسب در جهت تحقق شعار جهش تولید گام برداریم.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)