گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد:

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه در دور اول حدود ۵۰ درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شدند، گفت: در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها، ۲ هزار نفر به تاییدیه‌های شورای نگهبان اضافه شد.

..................... تاریخ انتشار:۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ......................
رویداد گیلان :عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری گفت: مشکل عظیمی که در بحث انتخابات داریم و بار‌ها هم گفتیم، نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی است که باعث وضعیت کنونی شده است و متاسفانه هر دو طرف ناراضی هستند و ما نیز از این وضعیت راضی نیستیم.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: با انجام ثبت‌نام‌ها، مقرر شد اطلاع‌رسانی به حد کافی انجام شود و از امروز وارد مرحله دوم تاییدصلاحیت‌های دوم شورای نگهبان شدیم.

وی ادامه داد: کسانی که در مرحله قبل صلاحیتشان تایید نشده است می‌توانند شکایت کنند و آنرا اعلام کنند و شکایت آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی اظهار داشت: از ۱۶ هزار و ۳۳ نفر که ثبت نام کرده بودند پس از انصراف‌ها و بررسی هیات اجرایی، صلاحیت ۴۵۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفت. مجموع افراد که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفتند حدود ۵۰ درصد است. حدود ۲۰ درصد ردصلاحیت داشتیم که در این مرحله مجدداً بررسی خواهد شد و تایید صلاحیت شدگان افزایش می‌یابد.

کدخدایی ادامه داد: نزدیک به دو هزار نفر به تایید صلاحیت شدگان شورای نگهبان اضافه شده است؛ خواهش می‌کنیم که همچنان دوستان و صاحبنظران سیاسی منتظر بمانند و در اظهارنظر‌ها عجله نکنند شورای نگهبان به وظیفه نظام قانونی خود عمل می‌کند و نسبت به بررسی صلاحیت‌ها حساسیت لازم وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: تا پایان وقت قانونی احتمال افزایش تایید صلاحیت شدگان وجود دارد و تحقیقات محلی گاهی اوقات مورد ایراد واقع می‌شود در این مرحله و مرحله قبل کسانی صلاحیت آن‌ها تایید نشده بود با تحقیقات محلی تاییدصلاحیت شده‌اند.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی حقوقدانان اظهارات رییس‌جمهوری و مسئولان دولتی علیه شورای نگهبان را تشویش اذهان عمومی و مصداق جرم عنوان کرده‌اند، آیا شورای نگهبان از مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت می‌کند، گفت: ما اهل شکایت نیستیم، اما گلایه داریم.

وی افزود: دوستان در جریان جزئیات کار‌های ما هستند، ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند. البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید که بتوانیم حق‌مان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی اعلام کردند بعضی از اصولگرا‌ها را رد صلاحیت کردند تا در آخرین لحظات صلاحیتشان را تایید کنند، آیا این موضوع صحت دارد، گفت: هم رویه خلاف این است و هم نتیجه را می‌بینید. اتهامی است که شاید بتوانیم پیگیری قضایی داشته باشیم.

وی افزود: آمار را ملاحظه کنید. امروز اخبار منتشر می‌شود. اسامی برای وزارت کشور ارسال شده و بقیه هم ارسال می‌شود و چنین نیست بنابرین باید دقت شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)