گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

نخستین سمپوزیوم تخصصی «تولید محصولات غذایی سالم» با هدف ارتقاء کیفیت تولیدات کشاورزی و سلامت غذایی در رشت برگزار شد.

..................... تاریخ انتشار:۲۰ آذر ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :نخستین سمپوزیوم تخصصی «تولید محصولات غذایی سالم» با هدف تبیین اصول محصولات ارگانیک و نهضت اسلوفود صبح امروز در دانشگاه آزاد رشت برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد استان گیلان در این مراسم با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌محور ابعاد مختلف زندگی بشر را پوشش می‌دهد گفت: طبیعی است که هر سازمانی از جمله دانشگاه‌ها بر اساس منابع و قابلیت‌های خود برای اجرای طرح‌های توسعه‌محور در جامعه تصمیم‌گیری می‌کنند.

ابراهیم چیرانی با اشاره به لزوم ایجاد رابطه علم و اقتصاد تصریح کرد: امروز دانشگاهیان با ایجاد رابطه علم و اقتصاد و ارائه روش‌های علمی و با هدف کاهش مشکلات، رفع نیازها و شناسایی بازارها می‌توانند گام مثبتی در جهت اقتصاد دانش‌بنیان بردارند.

وی با بیان اینکه نوآوری و فناوری در اقتصاد دانش‌بنیان دارای جایگاه مهمی است خاطرنشان کرد: امروز اقتصاد دانش‌بنیان با شتاب در حال جلو رفتن است و با توجه به اینکه نوآوری و فناوری در این اقتصاد دارای جایگاه مهمی است بنابراین باید در عرصه بیشتر تلاش کرد.

چیرانی با اشاره به برگزاری جشنواره غذایی محصولات ارگانیک گفت: مردم امروز جدا از تکنولوژی و فناوری‌ خواستار محیط زیست سالم، غذای سالم و هوای سالم هستند و این انتظارات طبیعی است و امیدواریم که با برگزاری این جشنواره بتوانیم با همکاری سایر دانشگاه‌ها گام‌های مثبتی در این عرصه برداریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه پولنزو ایتالیا نیز در این مراسم اظهار داشت: شهر رشت همواره دارای تنوع غذایی مختلف و محصولات خلاقانه‌ای است و این شهر از سوی سازمان یونسکو به عنوان شهر نوآور در تهیه غذای سالم شناخته شده است.

میکله فونت فرانچسکو افزود: من از کشوری به ایران سفر کردم که دارای نقاط مشترکی با یکدیگر هستند البته رشته من مردم‌شناسی است اما امروز قصد دارم در رابطه با الگوها و تجارب مفیدی که داشتم سخن بگویم و امیدوارم که این جشنواره غذایی نیز در جهت بهینه کردن روش‌های تولید محصولات کشاورزی موثر باشد.

وی با اشاره به الگوی اسلوفود و سلامت غذایی خاطرنشان کرد: اسلوفود یک مفهوم آزاد است که توجه خاصی به مقوله‌های خوب بودن، عدل و سلامت غذایی دارد و یکی از رویکردهای مهم جشنواره امروز نیز در واقع توجه مجدد به غذاهای سنتی و منابع اصیل است.

فرانچسکو با اشاره به پیشینه انقلاب سبز در دنیا گفت: انقلاب سبز پس از جنگ جهانی دوم با رویکرد ایجاد روش‌های نوین تولیدات کشاورزی و دوری از روش‌های سنتی مطرح شد و هدف انقلاب سبز در واقع ایجاد کشاورزی صنعتی با تولیدات انبوه در کشورهای دنیا است.

وی هدف اصلی ایجاد کشاورزی صنعتی را از بین بردن گرسنگی و قحطی دانست و تصریح کرد: کشاورزی صنعتی تلفاتی همچون از بین رفتن گونه‌های بومی و سنتی محصولات کشاورزی را در پی داشت و در ادامه نیز شاهد یک استانداردسازی و یکسان‌سازی در زمینه تولیدات گیاهی بودیم.

فرانچسکو توجه اساسی به گونه‌های بومی و تولیدات سنتی کشورهای دنیا را مورد اشاره قرار داد و افزود: اکثر این محصولات کشاورزی و تولیدات سنتی متناسب با محیط زیست هستند که یکی از فواید آن کاهش استفاده از سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی است و در نهایت موجب تهیه غذای سالم می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پولنزو ایتالیا عنوان کرد: طرح‌ها و پروژ‌ه‌های مختلفی با هدف احیای غذای سالم و اصیل در کشور ایتالیا آغاز و اجرا شد و پس از آن نهضت اسلوفود در سایر کشورها نیز آغاز شد.

وی با اشاره به اهداف نهضت اسلوفود تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این نهضت، تنوع‌طلبی در استفاده از مواد غذایی است البته میزان پرورش ذائقه‌ها، تبادل، اجرای برنامه‌های بین‌المللی و توجه به خوب، تمیز و انصاف در مواد غذایی نیز از نکات قابل توجه در اسلوفود است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پولنزو ایتالیا با بیان اینکه هیچ محصولی بدون کشاورز و تولیدکننده معنا ندارد بنابراین کشاورزان و مصرف‌کنندگان باید حمایت شوند تصریح کرد: در کنار حمایت از کشاورزان از مصرف‌کنندگان نیز باید حمایت کنیم.

وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش، حمایت و ارتقاء تولیدات کشاورزی ابراز داشت: مقوله‌ تحکیم روابط تولیدکننده، کشاورز و مصرف‌کنندگان از نکات اساسی در اسلوفود است و تاکنون طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی با هدف ارتقاء محصولات کشاورزی در قالب اسلوفود اجرا شده است.

فرانچسکو با اشاره به اجرای پروژه «گنجینه ذائقه» با هدف ثبت حافظه تاریخی و نحوه تولید محصولات کشاورزی در کشورهای دنیا گفت: طی این پروژه تولیدات کشاورزی مختلف چند کشور دنیا را شناسایی کردیم که موجب شد اطلسی از محصولات بومی ۴ کشور دنیا را تهیه کنیم.

رئیس مرکز بین‌المللی برنج آسیای مرکزی و غربی نیز در این مراسم با بیان اینکه هدف اساسی در کشاورزی پایدار در حقیقت بهبود سطح تولید و جلوگیری از اثرات مخرب زیست‌محیطی است اظهار داشت: امنیت غذایی زمانی حاصل می‌شود که سبد غذایی خانواده به شکل مناسب انتخاب شود.

عباس شهدی با اشاره به اهداف نهضت سبز در کشاورزی افزود: تولید بالا و تامین غذای مردم دنیا جزو اهداف نهضت سبز در کشاورزی است و از آسیب‌های انقلاب سبز در کشاورزی نیز می‌توان به تخریب اکوسیستم، آلودگی‌ها و بروز انواع بیماری‌های ناشناخته اشاره کرد.

وی با بیان اینکه حفظ سلامت محیط زیست، پایداری منابع تولیدی و تنوع‌زیستی از فواید کشاورزی ارگانیک است عنوان کرد: محصولات ارگانیک در بیش از ۳۵ میلیون هکتار از اراضی کشور استرالیا تولید می‌شود و بیش از ۳۰ میلیون نفر تولیدکننده این محصولات در دنیا هستند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)