گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

رویداد گیلان :، با توجه به اهمیت امر تجهیز و نوسازی اراضی به‌‌‌ویژه زمین‌های شالیکاری استان گیلان که اجرای آن مزیت‌های فراوانی نیز برای کشاورزان و اقتصاد منطقه در بر دارد وزارت جهاد کشاورزی از محل اعتبارات ملی بالغ بر ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار را برای پیشبرد این طرح به گیلان اختصاص داده است. به […]

..................... تاریخ انتشار:01 دسامبر 2019 ......................

رویداد گیلان :، با توجه به اهمیت امر تجهیز و نوسازی اراضی به‌‌‌ویژه زمین‌های شالیکاری استان گیلان که اجرای آن مزیت‌های فراوانی نیز برای کشاورزان و اقتصاد منطقه در بر دارد وزارت جهاد کشاورزی از محل اعتبارات ملی بالغ بر ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار را برای پیشبرد این طرح به گیلان اختصاص داده است.

به باور متخصصان و کارشناسان حوزه مسائل کشاورزی با تجهیز و نوسازی زمین‌های شالیکاری علاوه بر مرتب کردن اراضی اهداف دیگری از جمله افزایش راندمان آبیاری مزرعه، افزایش راندمان ماشین‌آلات و تسریع در برنامه مکانیزاسیون، کاهش هزینه‌های تولید و فراهم کردن زمینه جلوگیری از تغییر کاربری اراضی حاصل می‌شود.

بر همین اساس احداث جاده‌های زراعی، تجمیع قطعات پراکنده، استفاده بهینه از منابع آب و خاک و نهاده‌ها از جمله دیگر کارکردهای مثبت اجرای برنامه‌های تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری است که به نظر می‌رسد با تحقق هر چه بیشتر این امر، فعالیت کشاورزی اقتصادی‌تر شده و در نهایت از مهاجرت روستائیان به سمت شهرها جلوگیری به عمل می‌آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، از آغاز طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری استان خبر داد و در تشریح بیشتر این موضوع عنوان کرد: جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های شالیزاری، افزایش بهره‌وری و بهبود کشت و زرع محصول استراتژیک برنج از جمله اهداف اجرای این طرح محسوب می‌شود.

علی درجانی ارتقاء وضعیت کشاورزان در راستای توسعه پایدار را از دیگر اهداف دولت و جهاد کشاورزی برای پیشبرد برنامه‌ تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر و با توجه به مساعدت‌های وزارت جهاد کشاورزی اجرای این طرح در سطح هزار و ۷۲۰ هکتار از اراضی استان گیلان آغاز شده است.

وی احداث شبکه منظم آبیاری و زهکشی، احداث کرت‌های منظم هندسی و تسطیح اراضی را از مهم‌ترین کارکردهای مثبت اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی برنجکاری خواند و تصریح کرد: جهاد کشاورزی گیلان با اجرای این طرح درصدد احداث ابنیه‌های فنی، شن‌ریزی جاده‌ها ساخته شده و احداث شبکه جاده‌های بین مزارع است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه با احداث شبکه جاده‌ها بین مزارع امکان ورود و تردد انواع ماشین‌آلات مختلف کشاورزی به داخل اراضی فراهم می‌شود خاطرنشان کرد: مطمئناً در صورت پیشبرد هر چه بیشتر این برنامه اهدافی نظیر افزایش راندمان کار و کاهش چشمگیر هزینه‌های تولید نیز به خوبی محقق می‌شوند.

درجانی از شروع اجرای پروژه‌های تجهیز و نوسازی اراضی شالیکاری در شهرستان‌های مختلف گیلان با استفاده از اعتبارات ۲۶۰ میلیارد ریالی از محل اعتبارات ملی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: این طرح طبق برنامه در شهرستان‌های رشت، شفت، تالش، آستانه‌اشرفیه، لنگرود، لاهیجان، رودسر و صومعه‌سرا به مرحله اجرا در می‌آید.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)