گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

رویداد گیلان :حجت الاسلام محمد تقدیری معاون امور روحانیان حوزه های علمیه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اظهار کرد: با توجه به آوارگی و شهادت سادات و شیعیان توسط متوکل عباسی، امام هادی (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) دستور هجرت دادندو ایشان ری را انتخاب کردند . وی افزود: از آنجا که ری نخستین منطقه […]

..................... تاریخ انتشار:01 دسامبر 2019 ......................

رویداد گیلان :حجت الاسلام محمد تقدیری معاون امور روحانیان حوزه های علمیه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اظهار کرد: با توجه به آوارگی و شهادت سادات و شیعیان توسط متوکل عباسی، امام هادی (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) دستور هجرت دادندو ایشان ری را انتخاب کردند .

وی افزود: از آنجا که ری نخستین منطقه ای بود که بعد از فتح ایران توسط مسلمانان، مسلمان شده و سپس به تشیع گرایش پیدا کرد، مردم ری او را به عنوان مردی از بزرگان دین که حلال مشکلات و مسائل دینی بود می شناختند اما نسب حضرت  بعد از مرگ او برای مردم مشخص شد.

معاون امور روحانیان حوزه های علمیه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) تصریح کرد: از ویژگی های متمایز او ارادت و اطاعت  نسبت به سادات حسینی و مطیع  امام زمان خویش بودن است، و مردم در تاریخ از بارگاه ایشان کرامات زیادی دیده اند به همین خاطر لقب سیدالکریم بر زبان مردم جاری شده است.

تقدیری عنوان کرد: دلیل معادل سازی ثواب زیارت حضرت با ثواب زیارت امام حسین(ع) توسط امام هادی (ع) مقایسه ذاتی شخصیت این دو نیست بلکه حضرت می خواستند با ذکر این بیان مقداری از مراجعات را به جای دیگری منتقل کنند تا  حب شعییان نسبت به اهل بیت از بین نرود و حادثه کشته شدن شیعیان توسط خلفا کمتر بیش بیاید.

وی گفت: از دلایل دیگر معادل سازی این است که مردم از وجود نعمت ها و ثروت های معنوی مانند حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)  قدردانی کنند و جمع آوری مردم در پایگاه هایی مانند مساجد با هدف هدایت آنها توسط محورمهمی مانند حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بوده است .

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: از گذشته تا به حال در کنار و اطراف قبور ائمه و امامزادگان حوزه های علمیه تشکیل می شد از جمله حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) که تاریچه ۳۰ ساله دارد و با آموزش طلاب مبلغ و مدرس با هدف خدمت به جامعه دینی به نمایندگی از حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) تشکیل شده است.

تقدیری گفت: از جمله فعالیت های حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)  در معرفی شخصیت حضرت و توسعه فرهنگی، ایجاد مراکزی چون حوزه علمیه خواهران و برادران، دانشگاه علوم حدیث، مرکز نجوم،  دارالقرآن، کتابخانه،  دفتر مشاوره، دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی و برنامه های فرهنگی و تبلیغی  می باشد.

وی راجع به نظر علما درباره حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) خاطر نشان کرد: نظر علما مانند ایت الله بهجت درباره زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)  این بود که هر کس در ری باشد و هفته ای یک بار به زیارت او نرود به خود جفا کرده است همچنین امام (ره) دراولین لحظات بعد از بازگشت به ایران به زیارت این سید بزرگوار آمد و از نظر مقام معظم رهبری ری قبله تهران است منظور مکانی که مردم به آن توجه دارند.

منبع:تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)