گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

‌رویداد گیلان :حواشی سفر رئیس جمهور حسن روحانی به کشور آذربایجان، شاید از آن رو که در ایام تعطیل و نیمه تعطیل ایران انجام شد، چندان مورد توجه نگرفت. اولین انتقاد اصل رفتن او برای اجلاس غیرمتعهد‌ها در آذربایجان بود، در حالی که رئیس جمهور آذربایجان برای همین اجلاس در تهران حضور نیافت و وزیر […]

..................... تاریخ انتشار:03 نوامبر 2019 ......................

‌رویداد گیلان :حواشی سفر رئیس جمهور حسن روحانی به کشور آذربایجان، شاید از آن رو که در ایام تعطیل و نیمه تعطیل ایران انجام شد، چندان مورد توجه نگرفت. اولین انتقاد اصل رفتن او برای اجلاس غیرمتعهد‌ها در آذربایجان بود، در حالی که رئیس جمهور آذربایجان برای همین اجلاس در تهران حضور نیافت و وزیر خارجه را فرستاد. اما گذشته از این موضوع، یک دیدار روحانی در باکو قابل تأمل است. او در جریان این سفر، با الله‌شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز دیدار کرد. گذشته از آنکه دیدار رئیس جمهور یک کشور با یک رئیس اداره در کشور دیگر چقدر می‌تواند مرسوم و مطابق اصول دیپلماتیک باشد، این فرد در میان شیعیان چندان خوشنام نیست. بسیاری از محدودیت‌های دینی شیعیان آذربایجان حاصل عملکرد و تصمیم‌های اوست. از سویی روابط حسنه پاشازاده با رژیم صهیونیستی و سفر‌های متعدد او به تل آویو باعث شده بسیاری از مسلمانان نگاه مثبتی به او نداشته باشند و به دیدار مقامات ایران با او انتقاد داشته باشند. او پس از ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران به منظور شرکت در یک کنفرانس دولت آل‌سعود که در وین برگزار می‌شود، راهی اتریش شده است.

نقش پاشازاده در کنترل حرکت‌های مردمی شیعیان آذری، مواضع منفعلانه و توجیه‌گرانه وی در قبال حادثه نارداران که در آذر ماه ۱۳۹۴ به شهادت، مجروحیت و دستگیری ده‌ها تن از شیعیان آذری منجر گردید، بی‌تفاوتی و حتی مواضع حمایتی وی از اقدام دولت باکو در دستگیری ده‌ها تن از سران و فعالان جریان اسلامگرای آذربایجان که به دلیل اعتراض به موضوعاتی مانند تخریب مساجد و ممنوعیت حجاب در مدارس به حبس‌های طویل‌المدت محکوم شده‌اند، مشارکت وی در برخی تجارت‌های غیرقانونی و نقش او در انواع فساد‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل به منظور محدودسازی مراسم مذهبی، تلاش برای ایجاد خدشه در کنفرانس‌ها و برنامه‌های تقریبی جمهوری اسلامی ایران (مانند کنفرانس هفته وحدت و…) از طریق طراحی و اجرای برنامه ظاهرا مشابه که با رویکرد سکولاریسم و هدف تبیین مدل آذربایجانی از اسلام برگزار می‌گردد، بخشی از موضوعات قابل بحث در مورد این فرد است. در تابستان ۹۶ هم او یکی از مهمانان دعوت شده به مراسم تحلیف حسن روحانی بود که دلیل دعوت او به این مراسم رسمی که مقامات عالی رتبه در آن حضور داشتند، روشن نیست.

منبع: جوان

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)