گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

استاندار گیلان از پیشرفت ۵۷ درصدی طرح جامع پدافند گیلان خبر داد و گفت این طرح حداکثر تا سه ماه آینده به اتمام می‌رسد.

..................... تاریخ انتشار:02 نوامبر 2019 ......................

رویداد گیلان :نشست پدافند غیرعامل گیلان پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری گیلان با حضور سردار مطیعی، معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور و استاندار گیلان برگزار شد.

در ابتدای نشست پدافند غیرعامل گیلان به‌صورت ویدئو کنفرانس در چهار استان، آخرین وضعیت‌های پدافندی کشور در پنج بخش اعم از اقدامات انجام‌شده و آسیب‌شناسی زیرساختی توسط سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از مرکز موردبررسی قرار گرفت.

دفاع غیرعامل مجموعه اقداماتی است که ازیک‌طرف توان دفاعی را در زمان بحران افزایش می‌دهد و از طرف دیگر پیامدهای بحران را کاهش می‌دهد.

طرح پدافند غیرعامل استان گیلان، سندی راهبردی با چشم‌انداز بلندمدت است که پس از شناخت همه‌جانبه وضعیت استان، تهدیدات و آسیب‌پذیری آن‌ها، راهبردها، سیاست‌ها، برنامه‌های کلان توسعه‌ای منطبق با اصول پدافند غیرعامل تبیین و در قالب نقشه راه ارائه می‌شود.

به گفته دبیر شورای عالی امنیت ملی، استان گیلان از استان‌های دارای بار امنیتی بالا است و دغدغه‌ای ازلحاظ امنیت در سطح گیلان وجود ندارد و بر اساس ارزیابی‌های وزارت کشور امنیت در استان گیلان دارای وضعیت مطلوب است.

اتمام طرح جامع پدافند گیلان تا بهمن‌ماه امسال
به گفته ارسلان زارع، استاندار گیلان، طرح جامع پدافند گیلان توسط شرکت مهندسین مشاور در حال اجرا است و پیشرفت فیزیکی خوبی دارد به‌طوری‌که از نیمه دوم سال گذشته تاکنون ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حداکثر تا سه ماه دیگر به اتمام می‌رسد.

نماینده عالی دولت در گیلان خبر داده که امسال بیش از ۳۱۱ برنامه شامل رزمایش، نمایشگاه، مانور و بازدید در استان انجام‌شده و ۱۰ پروژه در هفته پدافند غیرعامل بااعتبار بالغ‌بر پنج میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

استاندار گیلان می‌گوید حفاظت از زیرساخت‌ها و گام‌های لازم ازجمله تأمین برق موردنیاز در استان ابلاغ‌شده و رزمایش تست قطع و وصل برق و استفاده از برق اضطراری در فرودگاه رشت، صداوسیما، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب در سطح استان اجرایی شده است.

به گفته زارع اقداماتی که قرار است در حوزه پدافند غیرعامل دنبال شود، بهتر است علمی‌تر و دقیق‌تر باشد تا سطح امنیتی اقدامات بالا برود

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین اشاره به تهدیدات احتمالی استان گیلان نسبت به کشورهای حاشیه‌ای نیز داشت و گفت که گیلان به دلیل هم‌مرز بودن با آذربایجان، تهدیدات بیشتری نسبت به استان‌هایی نظیر سمنان دارد و نباید خود را در برابر تهدیدات مصون دانست.

وی همچنین از اقدامات پیگیری شده در کارگروه آب و انرژی برق منطقه‌ای گیلان ابراز خرسندی کرد و از این دستگاه به همراه سایر دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا رتبه‌های خود را همچون برق منطقه‌ای افزایش دهد.

زارع پدافند نوین و یا تهدیدات شیمیایی و میکروبی را یکی از تهدیدات پدافندی برشمرد که نه‌تنها گیلان، بلکه دنیا را با تهدید روبرو کرده است.

به گفته استاندار گیلان شبکه ارتباطاتی گیلان در برخی از نقاط ازجمله شهرستان سیاهکل دارای نقص هستند و باید مرتفع شوند.

زارع می‌گوید عمده تهدیدات گیلان در حوزه زیستی است به‌طوری‌که گیاه مهاجمی همچون سنبل آبی یک‌باره در استان به وجود می‌آید و همه را تهدید می‌کند.

رابطه امنیتی ایران با آذربایجان خوب است
معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با اشاره به همسایگی گیلان با کشور آذربایجان می‌گوید فعلاً ما مشکل امنیتی با این کشور نداریم اما اگر مشکل امنیتی داشته باشیم باید راهکارهای مقابله‌ای را در نظر بگیریم.

سردار محمدعلی مطیعی با اشاره به مزیت نسبی تولید برق در استان گیلان معتقد است باید ارزیابی از وضعیت هزاران مگابایت برقی که در این استان تولید می‌شود داشت و راهبردهای شرایط حساس آن را مدنظر قرارداد.

به گفته وی فعالیت‌هایی که در حوزه آب و انرژی در گیلان انجام‌شده بسیار خوب است و مدیریت صحیحی از شرایط بحرانی در استان را ارائه می‌دهد.

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور وابستگی گیلان به انرژی‌هایی در بخش برق و گاز را یکی از تهدیدات برمی‌شمارد و تأکید می‌کند دستگاه‌های عضو شورای پدافند باید پایداری خود را در این زمینه بسنجند چون ما اکنون در تولید و توزیع برق شرکت‌های خصوصی دچار مشکل هستیم.

مطیعی اقدامات غیرنظامی در افزایش پایداری پدافند را نیز حائز اهمیت برشمرد و گفت که دولت در این تهدیدات باید مقاوم باشد و باید پایداری خود را در بخش گاز، سوخت، برق و سایر انرژی‌ها بسنجد.

طرح جامع پدافند غیرعامل گیلان به‌صورت راهبردی تهیه می‌شود
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان نیز در این نشست به بررسی آخرین وضعیت زیرساختی استان، اقدامات انجام‌شده، ضعف‌ها و پیشنهاد‌ها در راستای افزایش ایمنی زیرساختی و ارتباطاتی استان پرداخت.

به گفته محمدحسین شاهکویی، به مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل ۴۴۸ برنامه در قالب مانور، همایش، نمایشگاه و پیاده‌روی خانوادگی در گیلان برگزار می‌شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان  از تهیه ۷۰ درصد طرح جامع پدافند غیرعامل در استان خبر داده که هم‌اکنون به ناظر سپرده‌شده و به‌صورت آزمایشی در چهار استان گیلان، کرمان، مازندران و زنجان در حال انجام است.

به گفته وی طرح جامع پدافند غیرعامل به‌صورت سند راهبردی با چشم‌انداز بلندمدت تهیه می‌شود که با شناسایی وضع موجود استان و برنامه‌های توسعه‌ای، نقشه راهی برای توسعه استان است

شاهکویی می‌گوید ایران به سبب همسایگی با ۱۵ کشور از موقعیت ویژه جغرافیایی و حساسیت منطقه‌ای برخوردار است و به‌تبع آن استان گیلان نیز با توجه به همسایگی با پنج کشور از اهمیت بالاتری برخوردار است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)