گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ۲۰۰ هزار تن از گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر تولید می‌شود گفت: هر عشایر، گوشت قرمز ۱۶ ایرانی را تامین می‌کند.

..................... تاریخ انتشار:۱۶ مهر ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :، شاپور علایی مقدم عصر امروز در همایش روز روستا در استانداری گیلان واقع در رشت اظهار داشت: عشایر به دلیل تامین منافع خود و در راستای تامین امنیت غذایی کشور و همچنین مرزبانی، استراتژی کوچ را برای خود انتخاب کردند.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه از ۱۵۰ میلیون هکتار از اراضی کشور ۸۴ میلیون آن مرتع است گفت: از این میزان ۳۴ میلیون هکتار تحت اختیار عشایر قرار دارد و ۲۴ میلیون راس دام نیز توسط آنان اداره می‌شود که سهم مهمی در تولید گوشت قرمز کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار تن از ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر تولید می‌شود تصریح کرد: جمعیت عشایر کشور حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است و این بدان معناست که هر یک نفر عشایر، گوشت قرمز مورد نیاز ۱۶ ایرانی را تامین می‌کند.

علایی مقدم خاطرنشان کرد: ۳۵ درصد از صنایع دستی و ۴۰ درصد از فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می‌شود و درواقع چادرهای عشایری همانند یک کارگاه تولیدی هستند و به‌عنوان نماد اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور افزود: کشور ما هرگز نفوذ و آسیبی از سمت عشایر به خود ندیده است و از آنجایی که عشایر در اقتصاد مقاومتی و حفظ فرهنگ اصیل ایرانی نقش مهمی دارند و پرچم تولید در اختیار آنان است بایستی توجه ویژه‌ای به آنان شود.

وی با بیان اینکه در قانون ششم، ۱۷ بار از عشایر صحبت شده است ابراز داشت: ۱۵۰ میلیون یورو برای تجهیز سیستم آبرسانی به روستاها و عشایر کشور درنظر گرفته شد و در سه سال گذشته میزان تولید گوشت قرمز در کشور ۳۰ هزار تن افزایش داشت و این قضیه اهمیت وجود عشایر برای کشور را نشان می‌دهد.

علایی مقدم با بیان اینکه عشایر گیلان به جز رشت، انزلی و آستانه اشرفیه در سایر نقاط استان زندگی می‌کنند گفت: ساختار ایلی، کوچ‌رو بودن و متکی بر دام و مرتع بودن از ویژگی‌های عشایر است و ما بایستی برای بیش از ۲۵ هزار نفر در گیلان در بخش عشایری برنامه‌ریزی کنیم.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)