گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

ضعف نظارتی نهادهای متولی خرید و فروش قبور در آرامستان‌های رشت موجب دوگانگی در اعلام قیمت‌های قبور در برخی از آرامستان‌ها شده است.

..................... تاریخ انتشار:۱۶ مهر ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان به نقل از فارس مرگ واقعیتی غیرقابل‌انکار و به قول قدیمی‌ها شتری است که دَم در خانه همه دیر یا زود می‌خوابد.

اما این روزها هزینه‌های گزاف خرید قبر یا همان خانه آخرت به نگرانی بزرگی برای بازماندگان افراد متوفی تبدیل‌شده است.

هزینه‌های خرید قبر بر اساس مکان قرار گرفتن آرامستان‌ها در رشت متفاوت است و این موضوع بر حجم مشکلات خانواده‌های داغداری که برای خرید قبر به متصدیان امر مراجعه می‌کنند، می‌افزاید.

قبور آرامستان سلیمان داراب رشت ازجمله آرامستان هایی است که به‌واسطه وجود آرامگاه میرزا کوچک جنگلی مبارز استکبارستیز پرآوازه رشت و همچنین برخی چهره‌های فرهیخته علمی، ادبی و هنری از قیمت چندمیلیونی برخوردار است.

نکته قابل‌تأمل و سؤال‌برانگیز درباره قبور موجود در آرامستان سلیمان داراب رشت، قیمت‌های متناقض و بیش از مصوبه اعلام‌شده اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان به متقاضیان خرید قبر توسط برخی از اعضای هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب است.

قیمت ۵۰۰ هزارتومانی تا ۱۲ میلیونی قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت

خبرنگار فارس به‌منظور بررسی قیمت قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت در تماس تلفنی با رئیس هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب به بررسی این موضوع پرداخت.

رئیس هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب رشت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اینکه قیمت خریدوفروش قبور در این آرامستان ۵۰۰ هزار تومان است اظهار کرد: در این قبرستان زمین برای ایجاد قبور جدید وجود ندارد و تنها کسانی که اقوامشان در این آرامستان مدفون بوده و بالغ‌بر ۳۰ سال از زمان تدفینشان می‌گذرد می‌توانند از آن قبر استفاده کنند.

عزیزی در پاسخ به این سؤال که نحوه قیمت‌گذاری روی قبور این قبرستان‌ها چگونه است، افزود: قیمت قبرها متناسب با مصوبات اداره اوقاف و امور خیریه است و در حال حاضر قیمت هر قطعه قبر در آرامستان سلیمان داراب ۵۰۰ هزار تومان است.

قبور ۱۲ میلیون تومانی در آرامستان سلیمان داراب رشت!

رئیس هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب رشت در شرایطی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت، قیمت قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت را ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد که در پاسخ به یکی از متقاضیان خرید قبر در این آرامستان قیمت قبور واقع در آرامستان سلیمان داراب رشت را ۱۲ میلیون تومان اعلام کرده بود.

وی در پاسخ به تقاضای یکی از مراجعه‌کنندگان به‌منظور خرید قبر در این آرامستان گفت: قیمت قبور آرامستان سلیمان داراب یازده الی ۱۲ میلیون تومان است.

عزیزی در پاسخ به این متقاضی پیرامون نحوه پرداخت مبلغ خرید قبر افزود: پول را به‌صورت نقدی با خود به همراه بیاورید و چون محجبه هستید می‌توانید مبلغ هشت میلیون تومان بابت خرید قبر به بنده و یا در صورت عدم حضورم به یکی از اعضای هیئت‌امنا به نام تقی زاده پرداخت کنید.

قیمت مصوب و واقعی قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به قیمت قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت اظهار کرد: بر اساس نرخ مصوب قیمت اعلام‌شده فروش قبر در سال ۹۸ در آرامستان سلیمان داراب رشت برای افراد بومی چهار میلیون و برای افراد غیربومی ۹ میلیون و پانصد هزار تومان محاسبه‌شده است و پیش‌ از این مصوبه جدید قیمت قبور در این آرامستان برای افراد بومی سه میلیون و برای غیربومی هشت میلیون تومان اعلام‌شده بود.

محمد قاسمپور با تأکید بر اینکه دریافت مبلغ خرید قبور به‌صورت نقد توسط هیئت‌امنا تخلف محسوب می‌شود، افزود: متقاضیان باید مبلغ مصوب اعلامی را به شماره‌حساب اعلام‌شده توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان واریز کنند و اعضای هیئت‌امنا اجازه دریافت مبلغ را به‌صورت نقدی نداشته و این کار تخلف است.

به گزارش فارس، اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان به‌عنوان دستگاه متولی و ناظر بر خریدوفروش قبور در برخی از آرامستان های رشت ازجمله آرامستان سلیمان داراب رشت در خردادماه سال جاری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس قیمت قبور در آرامستان سلیمان داراب را برای افراد بومی چهار میلیون و برای غیربومی ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بر اساس نرخ مصوب جدید اعلام کرده بود.

این در حالی است که پیش از ابلاغ این مصوبه که همه‌ساله با تأخیر یکی‌دوماهه در ابتدای سال جدید انجام می‌شود باید قبور به قیمت مصوب سال گذشته ‌محاسبه می‌شد اما رئیس هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب در پاسخ به یکی از متقاضیان، قیمت خرید قبر در این آرامستان را ۱۲ میلیون تومان مطرح کرد.

عضو هیئت‌امنای مسجدسلیمان داراب رشت پیش از این تأکید به پرداخت مبلغ موردنظر به‌صورت نقد توسط یکی از متقاضیان خرید قبر در این آرامستان را داشت که طبق اعلام اداره کل اوقاف، اعضای هیئت‌امنا اجازه دریافت هزینه خرید قبور را به‌صورت نقدی نداشته و این کار تخلف محسوب می‌شود.

یقیناً اعلام قیمت‌های متناقض خریدوفروش قبور در آرامستان سلیمان داراب رشت نیازمند ورود و بررسی دستگاه‌های نظارتی و مسؤول خصوصا اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلانه در این حوزه به عنوان متولی مستقیم است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)