گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: شبکه IT و ارتباطی مخابرات یکی از مهمترین عوامل در پیشرفت یک روستا است که هم اکنون ۸۵ درصد روستاهای کشور از شبکه ارتباط ملی و IT برخوردار هستند.

..................... تاریخ انتشار:۱۶ مهر ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :محمد امید عصر امروز به مناسبت روز روستا در سالن غدیر استانداری گیلان با بیان اینکه توجه به روستاها باعث توسعه و پیشرفت کشور می‌شود، اظهار کرد: روستاها قلب تپنده کشور بوده و باعث رشد اقتصادی کشور می‌شوند، ما در کشور دارای فرهنگ بسیار غنی هستیم که روستاها نقش بسیار مؤثری در شناسایی این فرهنگ برای گردشگران دارند.

وی با اشاره به نقش روستاها در اقتصاد کشور گفت: روستاها دارای نقش مؤثری در توسعه و فعالیت‌های اقتصادی دارند به طوری که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، ۱۵ درصد به گردشگری،‌ ۴۵ درصد کشاورزی، ۱۰ درصد صنایع دستی و ۱۵ درصد صنایع کوچک اختصاص داده شده است.

نقش مؤثر واحدهای بوم‌گردی در اشتغال روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نقش واحدهای بوم‌گردی در اشتغال روستایی را بسیار موثر دانست و بیان کرد: بیشترین فعالیت‌های روستانشینان مربوط به فعالیت‌های کشاورزی است در حالی که باید با استفاده از ظرفیت‌های واحدهای بوم‌گردی، صنایع دستی، قالیبافی، به سمت توسعه روستا برویم.

امید با اذعان به اینکه استان گیلان در حوزه روستایی دارای امکانات بسیار خوبی است، افزود: گیلان به لحاظ زیست محیطی، منابع طبیعی و گردشگری دارای ظریفت بسیار خوبی در حوزه روستایی است که باید با ارائه راهکارهای مناسب از ظرفیت روستاها به درستی استفاده کرد.

وی مهمترین دغدغه استان گیلان را اشتغال روستایی دانست و افزود: مسؤولان استانی و دهیاران دارای دغدغه‌های فراوانی بودند که مهمترین آن اشتغال روستایی بود لذا با برگزاری جلسات مختلف سعی در ایجاد اشتغال پایدار روستایی در استان گیلان داریم.

وضعیت مناسب روستاهای کشور پس از انقلاب

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به وضعیت مناسب روستاهای کشور به لحاظ ارائه خدمات بیان کرد: از بین ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور از ارائه خدمات مناسب مانند گاز آب برق برخوردارند که این امر نشان دهنده وضعیت خوب روستاهای کشور بعد از انقلاب است.

امید با بیان اینکه اینکه روستاهای زیادی در کشور از شبکه ارتباط تلفنی برخوردار هستند، تصریح کرد: شبکه IT و ارتباطی مخابرات یکی از مهمترین عامل در پیشرفت یک روستا است که هم اکنون ۸۵ درصد روستاهای کشور از شبکه ارتباط ملی و IT  برخوردار هستند.

وی با اشاره به میزان برخورداری روستاهای کشور از خدمات آب و گاز گفت: با تلاش مسؤولان بیش از  ۹۰ درصد روستاهای کشور از آب و گاز برخوردار هستند که نسبت به اول انقلاب رشدی ۴۰ درصدی را شاهد بودیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اذعان به اینکه دولت کمک بسیار زیادی به دهیاری‌های کشور کرده است، گفت: تاکنون ۱۹ هزار میلیارد تومان به دهیاری‌ها اختصاص و ۱۶ میلیارد تومان آن مربوط به دولت بوده است.

امید مهاجرت از روستا به شهر را بسیار برای کشور مخرب دانست و افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر در روستاها با کاهش جمعیت مواجه بوده و‌ جمعیت قابل توجهی به شهرها مهاجرت کردند که این امر منجر به آسیب رساندن به تولید شده است‌.

وی از تخصیص مبلغ قابل توجه از صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی خبر داد و گفت: با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و‌ لایحه‌ای که دولت تنظیم کرده است یک و نیم میلیارد دلار در اختیار روستاها برای توسعه اشتغال روستایی قرار گرفته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نقش کارآفرینان در ایجاد اشتغال پایدار روستایی در کشور را بسیار مهم برشمرد و تصریح کرد: میزان جمعیت روستانشین در اول انقلاب ۲۱ میلیون نفر بوده و این آمار اگرچه تغییر نکرده اما بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور را روستانشینان تشکیل می‌دهند که با ارائه خدمات مناسب و ایجاد اشتغال لازم توسط کارآفرینان این آمار قطعا افزایش پیدا می‌کند.

امید با اعلام میزان اشتغال روستایی در سال ۹۷ بیان کرد: اشتغال روستایی در سال ۹۵ و ۹۶ پنج درصد بوده اما با ارائه تسهیلات مناسب برای روستائیان این آمار در سال ۹۷ به ۲۵ درصد رسیده است.

وی با اذعان به اینکه استان گیلان وضعیت بسیار خوبی در حوزه اعتبار اشتغال روستایی دارد، تصریح کرد: میزان اعتبار وصول شده در حوزه اشتغال روستایی تا به این لحظه ۱۸ هزار میلیارد دلار تصویب شده که ۱۳ هزار میلیارد تومان آن ابلاغ و ۹ هزار میلیارد تومان آن وصول شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نگاه مجلس و دولت را تداوم اشتغال روستایی در کشور عنوان کرد و گفت: اگر در پنج سال تسهیلات اشتغال روستایی در اختیار دولت قرار گیرد علاوه بر جلوگیری از مهاجرت به شهرها و مهاجرت معکوس اشتغال خوبی در روستاها ایجاد می‌شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)