گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
رویداد گیلان گزارش می دهد؛

مناطق آزاد یکی از پر چالش ترین موضوعات در حوزه قوانین و مقررات است که هم از حیث تفاسیر قوانین و مقررات و نیز از حیث اجرا، چالش های زیادی را در کشور پدید آورده و می آورند. با این حال منطقه آزاد انزلی خود یکی از سرگل این مناطق است که علیرغم تخلفات نه چندان کم، پس از مسرور مدیرعامل سابق این شرکت دولتی نیز، با انتصاب وی به عنوان سرپرست این تخلف ادامه دارد.

..................... تاریخ انتشار:۰۷ مهر ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،مناطق آزاد یکی از پر چالش ترین موضوعات در حوزه قوانین و مقررات است که هم از حیث تفاسیر قوانین و مقررات و نیز از حیث اجرا، چالش های زیادی را در کشور پدید آورده و می آورند. با این حال منطقه آزاد انزلی خود یکی از سرگل این مناطق است که علیرغم تخلفات نه چندان کم، پس از مسرور مدیرعامل سابق این شرکت دولتی نیز، با انتصاب وی به عنوان سرپرست این تخلف ادامه دارد.

سازمان منطقه آزاد به استناد ماده ۵ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی، شرکت دولتی محسوب می گردد که به استناد ماده ۶ این قانون می بایست مدیرعامل آن توسط رئیس جمهور منصوب شود.

در ماده ۱۲۵ قانون تجارت نیز مدیرعامل مسئولیت اداره شرکت را بر اساس اختیارات تفویض شده از سوی هیات مدیره بر عهده دارد که با توجه به اینکه منطقه آزاد انزلی بر اساس قانون ایجاد شده است این اختیارات از سوی قانونگذار به وی اعطا می شود. حتی اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی نیز یکی از ارکان این سازمان را مدیر عامل بر می شمرد که این موضوع در ماده ۶ آن تصریح شده است.

حال باید این سوال را پرسید: آیا سرپرست همان مدیرعامل است؟ اگر سرپرست قانونی است چرا در اساسنامه نامی از آن به میان نیامده است؟ وقتی در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد که زیر بنا و چراغ راه اداره مناطق آزاد است، چنین اطلاقی برای اداره موقت این مناطق تصریح نشده است آیا انتصاب سرپرست، خارج از حدود و اختیارات قانونی قلمداد نمی شود؟

پاسخ به تمام این سوالات مشخص می کند که انتصاب رضا مسرور به عنوان سرپرست منطقه آزاد انزلی فاقد وجاهت قانونی و تصمیمات و تصرفاتش در حکم غصب است و کلیه معترضان می توانند به استنادات مطروحه در این مطلب در مراجع صالحه قضایی، اعتبار و نفوذ تصمیمات وی را باطل نمایند.

با قحط الرجالی که دولت تدبیر و امید گرفتار آن است، گویا تحریم ها بیشتر سرمایه های انسانی دولت روحانی را متاثر از خود کرده است تا سایر امورات آن را، چرا که دولت تمام تلاش خود را می نماید که یک مدیر چون مسرور در انحاء مختلف تصدی چندین شغل و پست را داشته باشد و با تفاسیر عجیب و غریب آنها را قانونی جلوه گر نماید.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)