گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: علَم‌های چهارگانه ماسوله در راستای حفظ و صیانت از میراث فرهنگی مورد تأیید هیات داوران شورای ملی ثبت قرار گرفت.

..................... تاریخ انتشار:۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،شهرود امیر انتخابی در این باره اظهار کرد: در راستای حفظ و صیانت از میراث فرهنگی علَم‌های چهارگانه ماسوله از سوی هیات داوران شورای ملی ثبت تأیید شد.

امیر انتخابی با اشاره به قدمت ۸۰۰ ساله مراسم تاریخی مذهبی علم‌بندی در ماسوله، گفت: این مراسم همزمان با شب هفتم ماه محرم و با حضور مسافران و گردشگران داخلی و خارجی برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این شب در اکثر خانه‌های ماسوله برای دادن نذری امام حسین(ع) باز است و از عزاداران و عاشقان اهل بیت(ع) با چای دارچین محلی، شیر داغ و کلوچه‌های محلی پذیرایی و زیر پای عزاداران گوسفند قربانی می‌کنند.

امیر انتخابی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه مراسم علم بندی ماسوله در ماه محرم از عهد صفویان آغاز و تاکنون نیز استمرار داشته علاوه بر جنبه‌های اجتماعی جنبه فردی مهمی در زندگی اهالی ماسوله داشته است، ادامه داد: ثبت علم‌های محلات کشه سر، اسدمحله، مسجدبر، خانه بر می تواند اهمیت این میراث معنوی را دوچندان کند.

وی با بیان اینکه از این میان علم کشه سر با قدمت صفوی و دارای جنس ورشو و نقره سرآمد علم‌های دیگر است، افزود: تکنیک ساخت علم‌ها از یک اصول پیروی کرده و ساختاری شبیه به هم دارند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)