گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

رویداد گیلان ، علی باستی امروز در نشست تخصصی با عنوان “شکل‌گیری و توسعه کسب و کارهای حوزه صنایع خلاق” اظهار داشت: مرکز نوآوری صنایع خلاق گیلان که مجموعه آن با حضور مسئولان ذی‎ربط امروز به بهره‌‌برداری می‌رسد به‎عنوان طرح منتخب اقتصاد مقاومتی استان شناخته شده است. رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان […]

..................... تاریخ انتشار:۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان ، علی باستی امروز در نشست تخصصی با عنوان “شکل‌گیری و توسعه کسب و کارهای حوزه صنایع خلاق” اظهار داشت: مرکز نوآوری صنایع خلاق گیلان که مجموعه آن با حضور مسئولان ذی‎ربط امروز به بهره‌‌برداری می‌رسد به‎عنوان طرح منتخب اقتصاد مقاومتی استان شناخته شده است.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه کسب و کارهای نوین شاخه‌های متعددی دارند و با فعالیت‌های سنتی کاملاً متفاوت هستند عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که بین کسب و کارهای نوین و سنتی تمایز خاصی ایجاد می‌کند بحث ارزش‌افزوده‌ای است که با گسترش این نوع از کسب‌ و کارها ایجاد می‌شود.

باستی هزینه کمتر، امکان انجام فعالیت در فضایی محدود و مقیاس‌پذیر بودن را از دیگر شاخصه‌های مهم کسب و کارهای نوین دانست و تصریح کرد: در فعالیت‌های اقتصادی نوین برخلاف کسب و کارهای سنتی مقوله مدیریت زمان با هم متفاوت است به‌طوری که در فعالیت‌های نوین می‌توان بدون محدودیت با دنیا ارتباط ایجاد کرد.

وی کسب و کارهایی بر اساس خلاقیت و نوآوری نظیر تولید محتوا، ساخت انیمیشن، تولید نرم‌افزار و حتی تولید گیاهان دارویی را به عنوان مشخصه‌های اصلی صنایع خلاق معرفی کرد و ابراز داشت: استان گیلان ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش صنایع خلاق دارد که ضمن شناسایی آن‌ها باید از این نوع فعالیت‌ها حمایت کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه درآمد به دست آمده توسط شرکت‌های صنایع خلاق در کنار هزینه‌کرد کم، بسیار زیاد بوده و تماماً سود خالص است اظهار داشت: صنایع خلاق تحریم‌پذیر نیستند و باید زمینه فعالیت و گسترش این نوع از صنایع را در زمانه‌ای که مورد آماج تحریم‌ها قرار گرفته‌ایم در دستور کار قرار دهیم.

باستی صادرات محصول در یک فضای محدود و کوچک بدون امکان ردیابی آن را از جمله کارکردها و مزیت‌های جالب توجه صنایع خلاق دانست و گفت: حضور شرکت‌های فعال در عرصه اپلیکیشن و نرم‌افزارهای ارائه یک خدمت در گیلان بسیار چشمگیر بوده و این استان هم‌اکنون در این حوزه بعد از تهران پیشتاز است.

وی معرفی رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی توسط یونسکو و ظرفیت‌های بی‌بدیلی که به سبب آن برای این شهر جهت رشد و توسعه فراهم شد را مورد اشاره قرار داد و افزود: مراکز رشد گردشگری یکی دیگر از ظرفیت‌های گیلان محسوب می‌شوند که البته به علت عدم برنامه‌ریزی درست مورد غفلت قرار گرفته است.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان راه‌اندازی کارخانه نوآوری گیلان را از اهداف مهم این مجموعه در آینده نزدیک اعلام کرد و ابراز داشت: در حال حاضر شتاب‌دهنده‌های مؤثر در حوزه صنایع خلاق در استان گیلان وجود ندارند بنابراین برای ایجاد آن‌ها باید زیرساخت‌های لازم فراهم و به صورت دقیق برای آن زمینه‌سازی شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)