گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

رویداد گیلان :بهروز جلائی امروز در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه رشت با بازخوانی واقعه عاشورا اظهار کرد: توجه به پیش‌زمینه و بستر ایجاد این واقعه تاریخی، مهم‌ترین مؤلفه عبرت‌آموزی از واقعه عاشورا است. وی با اشاره به نقش افراد و جریان‌های به وجود آورنده واقعه عاشورا گفت: خواص بی‌بصیرت و با بصیرت، خواص […]

..................... تاریخ انتشار:۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :بهروز جلائی امروز در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه رشت با بازخوانی واقعه عاشورا اظهار کرد: توجه به پیش‌زمینه و بستر ایجاد این واقعه تاریخی، مهم‌ترین مؤلفه عبرت‌آموزی از واقعه عاشورا است.

وی با اشاره به نقش افراد و جریان‌های به وجود آورنده واقعه عاشورا گفت: خواص بی‌بصیرت و با بصیرت، خواص آگاه و ناآگاه از واژگانی است که به جامعه اسلامی ورود کرده، البته در طول تاریخ، دو قسم از خواص وجود داشت که معروف به خواص طاغوت و خواص حق‌طلب بوده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه برخی در جبهه حق‌طلب نیز به خواص آگاه و ناآگاه تقسیم شده‌اند، افزود: ملتی که تاریخ نداشته و تاریخ پیشینیان را نخواند ناچار به تکرار خواهد بود ازاین‌رو، قرآن کریم بارها مردم را به سیر در احوال گذشتگان دعوت کرده زیرا تاریخ، طومار بسته گذشته‌ای برای طومار گشوده آینده است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه گیلان با تأکید بر لزوم مطالعه درست و منطقی تاریخ خاطرنشان کرد: تعدادی از خواص اهل حق نیز با منفعل بودن خود، امام (ع) را یاری نکرده و خواص اهل باطل نیز به نام اسلام امام سوم شیعیان را به شهادت رساندند.

 وی با اشاره به نقش نفوذ اهل غیر اسلام به جامعه اسلامی بعد از پیغمبر (ص) بیان کرد: جانشینان پیامبر (ص) مشاورانی غیرمسلمان را به مشاوره انتخاب کرده و آن مشاوران غیرمسلمان، نیز نقاط مهم اسلام را مورد هدف قرار داند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه گیلان با تأکید بر اینکه باید مجالس عزاداری به محافل تبیین گری و روشنگری تبدیل شود، تصریح کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از مؤلفه‌های مهم عاشورا بوده که امروز با توجه به دغدغه استان گیلان این موضوع به‌صورت جدی و دغدغه مند در دستور کار قرار گرفته است.

جلایی با بیان اینکه عافیت‌طلبی و تفکر خواص بی‌بصیرت منجر به تکرار دوباره واقعه عاشورا خواهد بود، گفت: درس بزرگ عاشورا درس تسلیم در برابر امر امام زمان است نه مذاکره.

وی با تأکید بر لزوم عبرت‌آموزی از واقعه عاشورا بیان کرد: دوگانه‌های موجود در تاریخ به‌واسطه وجود خواص باطل و خواص اهل حق بوده‌اند ازاین‌رو، یزیدیان امروز که شیطان بزرگ به کمک آن‌ها در منطقه آمده و فاجعه‌های بزرگی در سوریه، افغانستان و یمن و عراق آفرینند، تاریخ را تکرار کرده متأسفانه عده‌ای از خواص اهل باطل در درون جوامع اسلامی نفوذ کرده تا ابهت جامعه اسلامی را بشکنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه گیلان لغزش خواص بی‌بصیرت تاریخ را در دنیاپرستی، هواپرستی و خود را هم‌ردیف امام دانستن، عنوان کرد و افزود: شایسته است تا اهل ایمان امروز مسیر تبعیت از امام زمان و نائب برحقش مقام معظم رهبری را در پیش‌گرفته و امام زمان خویش را یاری کنند.

نظرات شما
  1. محمد گفت:

    جمله صحیح این بود. تاریخ گذشته طومار گشوده ای است در مقابل طومار بسته آینده که با مطالعه درست گذشته میتوان طومار بسته آینده را به درستی گشود!

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)