گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
گزارش تصویری همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی رشت

رویداد گیلان :ابراهیم اکبرزاده ، پرورش راتون در سطح اراضی شالیکاری گیلان را به عنوان یک رسم دیرینه مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: ۸۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان، برای پرورش راتون و کشت دوم محصولات کشاورزی در نیمه دوم سال مهیا هستند. مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان کشت راتون و […]

..................... تاریخ انتشار:۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :ابراهیم اکبرزاده ، پرورش راتون در سطح اراضی شالیکاری گیلان را به عنوان یک رسم دیرینه مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: ۸۰ درصد از شالیزارهای استان گیلان، برای پرورش راتون و کشت دوم محصولات کشاورزی در نیمه دوم سال مهیا هستند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان کشت راتون و محصولات کشاورزی در سطح حدود ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی این استان را به عنوان یک ظرفیت مطلوب مورد تأکید قرار داد و افزود: شالیکاران گیلانی هر ساله مقدار زیادی راتون در سطح مزارع خود پرورش می‌دهند.

اکبرزاده در بیان اینکه امسال طبق برآوردها و پیش‌بینی‌های انجام شده چه مقدار راتون از سطح اراضی شالیکاری گیلان قابل برداشت است تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال کشاورزان گیلانی بتوانند ۹۰ هزار تن راتون را از سطح ۹۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان برداشت کنند.

وی ارزش اقتصادی این مقدار راتون برداشت شده را معادل ۸۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و ابراز داشت: کشاورزان گیلانی برداشت محصولات کشت دوم را در سطح اراضی خود برحسب نوع کشت به تدریج از مهرماه آغاز می‌کنند و این فرآیند را تا اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسانند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان جلوگیری از بیکاری فصلی شالیکاران را یکی از مزیت‌های ترویج و  توسعه کشت دوم دانست و عنوان کرد: با کشت دوم محصولات کشاورزی از بیکاری فصلی حدود ۳۰۰ هزار شالیکار گیلانی در نیمه دوم سال جلوگیری به عمل می‌آید.

اکبرزاده تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن محصول به ارزش حدود هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان با استفاده از ظرفیت کشت دوم در شالیزارهای گیلان را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در حال حاضر کشت دوم محصولات کشاورزی در سطحی معادل ۱۲۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان آغاز شده است.

وی با تأکید بر اینکه طبق آمارهای موجود سازمان جهاد کشاورزی گیلان ۲۰۰ هزار کشاورز این استان در شالیزار‌های خود راتون پرورش می‌دهند خاطرنشان کرد: شبدر، حبوبات، گندم، کلزا و سبزیجات غده‌ای از جمله محصولاتی هستند که به عنوان گزینه کشت دوم مورد توجه کشاورزان است./تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)