گزارش تصویری :برگزاری همایش بزرگ «دوچرخه سواری» در رشت
گزارش تصویری تئاتر داستان باغ وحش
گزارش تصویری: جلسه کمیته کارگروه اشتغال شهرستان رشت در فرمانداری
گزارش تصویری: شصت و ششمین جلسه شورای شهر رشت
گزارش تصویری : نشست ستاد هماهنگی و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در فرمانداری رشت
حجت الاسلام والمسلمین سلیمان پورابراهی

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان گفت: ‌سنجش روزانه فعالیت کانون‌های فرهنگی مساجد استان گیلان در سال ۹۷ اجرایی می‌شود.

..................... تاریخ انتشار:۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ......................

به گزارش رویداد گیلان، حجت الاسلام والمسلمین سلیمان پورابراهیم صبح امروز در نشست خبری در رشت اظهار داشت:‌ با شروع به کار سامانه جامع و ملی کانون‌های مساجد در سطح کشور، بسیاری از کانون‌های فعال گیلان‌ شناسایی و تقویت می‌شوند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان تصریح کرد:‌ سامانه جامع کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 97 با یک برنامه‌ریزی ویژه و با انجام درجه‌بندی شناور به سنجش روزانه فعالیت‌های انجام شده در مساجد می‌پردازد.

پورابراهیم با اشاره به وجود 900 کانون فرهنگی هنری در گیلان ابراز داشت:‌ بر طبق برنامه و دستورالعمل‌های پیش‌بینی شده باید 60 درصد این کانون‌ها در سطح روستاها تاسیس شوند که با تلاش مسئولان ذیربط این امر به خوبی محقق شده است.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان بیان داشت:‌ از میان 900 کانون فرهنگی هنری در گیلان تعداد 240 کانون به‌صورت نیمه فعال هستند و انتظار داریم با شروع به کار سامانه ملی کانون‌های مساجد،‌ بر حجم و کیفیت فعالیت‌های آنان افزوده شود.

وی از تاسیس تعداد 245 باب کتابخانه توسط کانون فرهنگی هنری مساجد استان خبر داد و افزود:‌ اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی،‌ هنری و ورزشی در کنار توجه به ارائه آموزش‌های مهارتی کاربردی،‌ همواره در دستور کار کانون‌ها قرار دارد.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان عنوان کرد:‌ مساجد در حقیقت با دردهای جامعه آشنا بوده و به عنوان پایگاه دینی و اعتقادی مردم نقش بسیار مهمی در شناخت نیازهای روز جامعه به‌ویژه نسل جوان کشور و رفع آن دارند.

پورابراهیم مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن را مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ یکی از اهداف عالیه و اولیه تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سطح کشور، مقابله‌ جدی با خطرها و تهدیدات وسیع دشمن در زمینه تهاجم فرهنگی و جنگ نرم است.

وی عملکرد کانون‌های فرهنگی هنری را در این زمینه ناکافی خواند و بیان داشت: ‌با توجه به حجم توطئه‌های دشمن جهت آسیب زدن به بنیان خانواده و منحرف کردن نسل جوان،‌ کانون‌های مساجد باید نسبت به اجرای برنامه‌های ویژه تلاش بیشتری داشته باشند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان تصریح کرد:‌ یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی حال حاضر کشور،‌ فضای مجازی و انواع تهدیداتی است که از سوی آن برای ضربه زدن به اعتقادات و باورهای دینی و ملی مردم در جامعه پیاده می‌شود.

پورابراهیم از برنامه ویژه کانون عالی مساجد کشور در مورد فضای مجازی خبر داد و افزود:‌ در سال 97 هدف‌گذاری و برنامه‌های بسیار موثری از سوی کانون عالی مساجد کشور در زمینه نوع برخورد با انواع تهدیدات فضای مجازی اندیشیده شده است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در ارتقای سطح کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ابراز داشت:‌ بزرگترین هدفی که از بدو تشکیل کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد دنبال شده،‌ رسیدن به جایگاه واقعی مساجد و اثرگذاری مطلوب در جامعه است.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان عنوان کرد:‌ مساجد باید با توجه به نیازهای واقعی جامعه در تمام زمینه‌های فرهنگی،‌ اجتماعی،‌ سیاسی و حتی اقتصادی حضور فعالی داشته با‌شد و برای نیل به این اهداف برنامه‌های دقیقی را تدوین کنند.

پورابراهیم بحث آموزش در مساجد را از اهم فعالیت‌های کانون‌ها دانست و گفت:‌ توجه به مهارت آموزی و ارائه خدمات لازم در این حیطه نه‌تنها به پویایی مساجد کمک می‌کند بلکه نقش بسیار خوبی نیز در پر کردن مطلوب اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دارد.

وی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را سرمایه‌های اجتماعی جامعه خواند و ابراز داشت:‌ هم اکنون 80 هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، نقش‌ کانون‌های فرهنگی هنری در جهت جلب مردم به مساجد بسیار موثر واقع شده است.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر و با گذشت 25 سال حدود 23 هزار کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد کشور فعال هستند که با حضور کارشناسان مجرب به ارائه انواع خدمات مورد نظر می‌پردازند.

پورابراهیم با انتقاد از عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌های مساجد بیان داشت:‌ در حال حاضر تنها از ده درصد ظرفیت‌های مساجد استفاده می‌شود که باید با تدوین برنامه‌های ویژه نسبت به ارتقای جایگاه مساجد از طریق فعال کردن کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اقدام شود.

وی با تاکید بر ایجاد زمینه مشارکت مردم در امور فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت:‌ باید با توجه به نیازهای هر منطقه نسبت به فراهم آوردن بسترهای لازم جهت همکاری مردم در پیشبرد اهداف پیش‌بینی شده فرهنگی و اجتماعی در سطح مساجد اقدام شود./تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)