گزارش تصویری سال تحویل در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری جشن نیکوکاری در شهرداری
گزارش تصویری نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری فجر اداره فرهنگ و ارشاد رشت
گزارش تصویری راهپیمایی حماسی مردم رشت به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
گزارش تصویری رویداد گیلان: افتتاح پروژه های بخش خمام در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار رشت
گفتگو تفصیلی نماینده مردم رشت با رویداد گیلان

برخوردهایی که مثبت باشد بنده قاطعانه حمایت می کنم و معتقدم که باید این اتفاقات رخ دهد . بنده یکی از مخالفان سرسخت استاندار غیر بومی بودم مخالف شخص سالاری نبودم

..................... تاریخ انتشار:۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ......................

محمد صادق حسنی جوریابی نماینده ی مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با رویداد گیلان به سوالات هیات تحریریه پاسخ گفت که در ادامه می خوانید:

 

جناب آقای دکتر چه شد که نمایندگی را انتخاب کردید و چگونه توانستید در انتخابات پیروز شوید؟

از اینکه مهمان شما عزیزان هستم خوشحالم و برای شما آرزوی توفیق دارم موقعیت استان ما در زمینه ی گردشگری زبانزد است خیلی فعالیت ها را می توان در گیلان انجام داد اما کاری در این زمینه انجام نشده است . سرمایه گذاران زیادی را به استان آوردم با اینکه این افراد جایگاه های مدیریتی نیز داشتند در ابتدا برخورد خوبی صورت می گرفت اما به محض اینکه متوجه می شدند که فرد برای سرمایه گذاری ورود کرده کم کم روحیه عوض می شد. همیشه در فکر این امر بودم که قدرتی داشته باشم که بتوانم این فعالیت ها را انجام دهم . از نظر سیاسی شغل بنده هیچ ربطی به نمایندگی و سیاست نداشت افرادی که مالی کار کرده اند عموما خشک هستند و بنده هم شرایط خاصی را برای خود به عنوان فرد شاغل در وزارت امور دارایی می دیدم .

بهرحال در عرصه سیاسی ورود کردم و خوشبختانه توانستم اعتماد مردم را جذب کنم و در چارچوب انجام وظیفه و خدمت به مردم استان و کشور خود نهایت تلاش را به خرج می دهم.

بنده به عنوان فردی که دو سال است که نماینده ی مردم می باشم با خودم عهد بسته ام که دروغ نگویم ، سیاسی بازی نکنم و صادق باشم هر چند برای این موارد در حال پرداختن هزینه هستم . اما علاقمندم که با مردم صادقانه صحبت کنم و واقعیت ها را بگویم . دوست دارم که این صداقت خود را حفظ کنم و فکر می کنم تا کنون توانسته ام .جایگاه لیست امید در جای خود قرار دارد اما موضع گیری بنده را دیده اید ، یکی از گلایه هایی که به بنده دارند این است که باید یکسری مسایل را رعایت کنم اما بنده اعتقادی ندارم . من می گویم هر فردی خارج از چارچوب کار می کند اصولگرا ، اصلاح طلب برای من فرقی ندارد ، نه اینکه یکبار بگویم ، هر جا حرف تند زدم و موضع گیری کرده ام مطمئنا چندمین بار بوده است . برخی از موارد نیاز است که موضع گیری تند باشد .

 

شما جز نمایندگانی بودید که با لیست امید وارد مجلس شدید چقدر حمایت این لیست را در انتخاب خود تاثیر گذار می دانید ؟ اگر جز این لیست نبودید فکر می کردید موفق شوید ؟

اینکه حمایت لیست را داشتم و موفق شدم واقعیتی است که همه می دانند و نمی توان منکر شد . بنده بیش از 15 سال در تهران بودم البته در گیلان هم فعالیت هایی داشتم در بخش های مدیریتی ، مربی ورزشی ورییس هیات کاراته استان بودم آنچنان هم ناشناخته نبودم اما لیست امید و حمایت دوستان اصلاحطلب واقعا نقش بسزایی داشت فقط لیست نبود اما تاثیر آن بالا بود .

آیا موضع گیری هایی که دارید با فشار دوستان حزبی و جناحی میباشد و یا اینکه مختص خود شما است؟

مختص خود بنده است و بابت آن هزینه هم داده ام . موضع گیریهای که بنده دارم اکثرا مخالفت با  وزیر یا سیاست های وزارت خانه ایی … است در حالی که من حامی دولت و اصلاح طلبان و جز شورای مرکزی لیست امید هستم ولی طراح استیضاح وزیر کشاورزی یک اصلاح طلب هست. نه مشاوره نه دوستان و نه فشار سیاسی بر روی من نیست .

بنده واقعیت ها را می بینم در کار چیز دیگری را نمی بینم . از نظر اعتقادی وجدانم راحت است ،بنده خودم را یک اصلاح طلب میدانم اما معتقدم  من اصولگرا یا من اصلاح طلب نباید در زمینه ی وزیری که به جناح خودمان تعلق دارد چشم پوشی کنیم . اگر نزدیک ترین شخص بمن هم ببینم که دارد مسیر خود را تغییر می دهد امکان ندارد که جلوی آن شخص ایستادگی نکنم. اعتقادات بنده خیلی سنتی است و سعی کردم به آن پایبند باشم

 

شما از جمله نمایندگانی بودید که از زمان ورود به مجلس دنبال حقوق تضعیف شده ی کشاورزان بودید و در کمیسیون کشاورزی هم حضور دارید ، نظر خود را در این باره بفرمایید؟

بنده 28 سال در وزارت دارایی کار کردم که 15 سال آن را مدیر بودم و کاملا شرایط برای عضویتم در کمیسیون اقتصاد مهیا بود اما عضو کمیسیون کشاورزی شدم چون به کشاورزان تعهد داده بودم . 40 درصد برنج کشور در گیلان تولید می شود و برنج یک محصول استراتژیک برای استان است و تا کنون از شهرستان رشت یک نماینده در کمیسیون کشاورزی نداشتیم و به شهرستان ما از این نظر اجحاف شده بود . صحن مجلس فرمالیته است تصمیمات اساسی ،استراتژیک و بحث های فنی در کمیسیون ها مطرح می شود . در صحن مجال و فرصت بررسی نیست اما در کمیسیون ها بحث ها پخته می شود و به صحن می رود . بیشترین مزارع کشاورزی در شهرستان رشت واقع است اما یک نماینده در کمیسیون نداشتیم، احساس بنده این است تا کنون توانستم حرفهای کشاورزان را منعکس کنم در استیضاح وزیر کشاورزی که اینجانب پیش افتادم 96 امضا جمع کردم . اتفاقی که کمتر در مجلس رخ میدهد .

چرا هنوز واردات برنج وجود دارد ، مشکل کجاست؟

مشکل فقط رانت است ، رانتی که در واردات برنج وجود دارد فکر نمی کنم در هیچ جای دیگری وجود داشته باشد .واردات برنج برای یک وارد کننده حدود 1500 تومان هزینه می شود که این برنج را کیلویی 5 هزار تومان یا 6 هزار تومان می فروشند و با برنج های گیلان گاها مخلوط می کنند و 10 هزار تومان به فروش می رسانند . سودی که در واردات برنج وجود دارد در هیچ صنفی نیست . در سال گذشته کشاورزان برنج را با قیمت 11 هزار تومان به راحتی فروختند، زمانی که به کمیسیون کشاورزی ورود کردم مصوبه ای در خصوص واردات برنج گرفتم و این واردات از ابتدای مرداد ماه ممنوع شد تا زمانی که کشاورزان محصول خود را بفروش برسانند . مافیای برنج خیلی ضرر کردند و این مافیا با چند واسطه به مسوولین وصل هستند جای شک نیست.امسال واردات برنج را از اول فروردین شروع کردند و تا پایان تیر ماه یک میلیون و 600 هزار تن برنج وارد کردند در حالیکه بر طبق آماری که از گمرک دارم در سالهای گذشته همیشه واردات از اواخر تیر ماه شروع می شد.

بنده نامه ای به وزیر کشاورزی نوشتم و از ایشان خواستم که واردات برنج را از سال 84 تا 94 عنوان کنند ، آمار رسمی به بنده ارایه کردند که در طی ده سال ، 15 میلیون تن برنج وارد شده بود و مصرف سالانه دو میلیون و 800 تن بوده است . با توجه به مصرف سرانه برنج در کشور سالانه به نیم میلیون تن برنج نیازمندیم که در طول ده سال می شود 5 میلیون تن ، چرا باید 15 میلیون تن رسما برنج وارد کشور شود ؟ اگر چند سال هم برنج وارد نشود در کشور مشکلی نداریم . برنج های تاریخ گذشته نیز معضل بزرگی است و بنده تمام این موارد را در استیضاح وزیر عنوان می کنم . وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو چرا جلوگیری نمی کند ؟ برخی از این برنج های تاریخ مصرف گذشته را با عوض کردن گونی هایشان دوباره می فروشند . معضل بزرگی است . هیچ کس پاسخگو نیست که این موارد باعث بروز بیماری ها می شود .

 

در ماه های گذشته شاهد دستگیری برخی مدیران در استان گیلان بودیم که با واکنش های مثبت و منفی رو برو شد آیا با این برخوردها موافق هستید؟

برخوردهایی که مثبت باشد بنده قاطعانه حمایت می کنم و معتقدم که باید این اتفاقات رخ دهد . بنده یکی از مخالفان سرسخت استاندار غیر بومی بودم  مخالف شخص سالاری نبودم به کل مخالف استاندار غیر بومی بودم ، ولی با حضور ایشان و دیدن عملکرد آقای سالاری و صحبت هایی که می کنیم به این نتیجه رسیدم که استاندار شجاع و مدیری هستند و واقعا خوب در حال فعالیت اند .

اگر ایشان را حمایت کنیم می توانند حرکت هایی را در استان ایجاد کنند . مشکلی که پس از برخورد با مدیران بوجود آمد این است که مدیران ما اکنون خیلی محتاط شده و دست به عصا راه می روند . اگر چند مدیر دستگیرشده اند مدیران دیگری که روی کار هستند یا باید با قاطعیت به فعالیت بپردازند یا اگر نمی توانند باید از سمت خود خداحافظی کرده و بروند . نباید این دستگیری ها بر روی ذهن سایر مدیران ذهنیت منفی داشته باشد . آنکس را که پاک است از محاسبه چه باک است ؟ دستگیری ها نباید سیاسی باشد معتقدم در خصوص بیان واقعیت ها هر قوه ( مقننه ، مجریه ، قضاییه ) باید کار خود را به نحو احسن انجام شود .

 

به نظر شما چرا فساد در بین مدیران رسوخ کرده است ؟

واقعا عذاب میشم میبینم اینقدر فساد بین مدیران زیاد شده است .احساس میکنم اعتقادات کمرنگ شده تعهدادت کم رنگ شده است ، معتقدم اگر به اسلام و روز حساب اعتقاد باطنی داشته باشیم این مشکلات به وجود نمی آید .

 

نقش شما در انتصابات استانی چقدر بوده است ؟ آیا در انتصابات دخالت میکنید؟

بنده به جرات می گویم که تلاش نمی کنم فردی را در جایگاهی منتصب کنم اما شرایط افراد برای آن پست را بیان می کنم و پیشنهاد می دهم. در حوزه ای که خودم کار می کنم و افراد را می شناسم و می دانم که با فرد می توانم کاری انجام دهم ،نظر می دهم . اگر می خواهیم برای استان امتیازی بگیریم باید مدیر مربوطه یک دستکاه هماهنگ باشد و قدرت آن را داشته باشد در چنین مواردی بنده توصیه می کنم .

 

شما از دو مدیر کل ” آموزش و پرورش ” و ” ورزش و جوانان ” انتقاداتی را داشته اید چگونه است که با وجود نارضایتی خانواده ورزش و معلمین از مدیران کل این دو مجموعه تغییری در راس این ادارات ایجاد نشده است ؟

بنده زمانی که شروع بکار کردم بیشترین مراجعان به اینجانب معلمان حق التدریس ، پیش دبستانی ، نهضت سواد آموزی و خانم هایی بودند که واقعا زحمت کشیده بودند . من دلایل و ایرادت را بررسی کردم و دیدم که 100 درصد استان ما مقصر است . در استانهای دیگر بررسی کردم و مشاهده کردم مشکل تمام استانها حل شده است . با مدیرکل صحبت کردم خیلی تلاشم کرد که ایشان دوستانه این موارد را حل کنند اما دیدم ایشان در دنیای دیگری هستند ! گله کردم و مصاحبه انجام دادم و پیگیر هستم و اکنون بر سر شخص جایگزین ایشان بحث است .در زمینه آقای حاجتی باید عرض کنم 35 سال خدمت ایشان به پایان رسیده است ، رییس سازمان بازرسی کشور صحبتی داشتند و آن این بود که هر کدام از مدیرانی که سنوات خدمت آنها به پایان رسیده اگر هر دستور پرداختی بدهند و هر چکی امضا کنند اختلاس محسوب می شود .

آقای حاجتی 35 سالش تمام شده یعنی قحط الرجال است که ایشان باید باقی بماند ؟ وقتی هر لحظه ممکن است حکم بازنشستگی به دست من مدیر با 35 سال سابقه برسد دیگر انگیزه ای برای کار ندارم . یک مدیر باید انگیزه و برنامه داشته باشد .

در خصوص مسعود رهنما به ایشان متذکر شدم ، وقتی دیدم که نمی توانم اصلاح انجام دهم حرف زدم و سرو صدا کردم .

 حسنی نمایده رشت رویداد گیلان

 

در زمان استاندار پیشین تعطیلی کارخانجات و مراکز صنعتی باعث بیکاری بیشتر در استان ما شده است با وجود اینکه استان گیلان یکی از استانهای پر برکت است اما با داشتن این امتیازات ما هنوز شاهد افزایش بیکاری هستیم به نظر شما مشکل چیست؟

این موضوع ربطی به این استاندار و آن استاندار ندارد مشکل هم استانی نیست بلکه کشوری است . سیاست حاکم بر کشور در بحث واردات مدیریتی نمی شود و علت آن هم سود و رانت است .معضل اصلی بیکاری و تعطیل شدن کارخانجات ، واردات و قاچاق کالا است ، آن سودی که مافیای پشت پرده می برند اجازه نمی دهد عامه ی مردم زندگی راحتی داشته باشند . اختلاف هزینه ی تولید در داخل کشور و محصول وارداتی قابل قیاس نیست .در حال حاضر شما هر کالایی که نیاز داشته باشید و بخواهید با کمترین قیمت وجود دارد ، تولید کننده چطور می تواند با تسهیلات 18 درصدی که اخذ کرده کالایی را که در کشورهای دیگر نظیر ترکیه با تسهیلات سود دو درصدی تولید می کنند رقابت کند ؟ شرایط مساوی نیست و از این سمت به تولید کننده فشار وارد می کنیم که تسهیلات خود را پرداخت کند.عدم کنترل بازار و واردات به نظر من مشکل اصلی است .

در محصولات اندکی خود کفا شدیم در زمینه گندم و به سبب دیمی بودن ارقام معمولا دستخوش تغییر است اما در زمینه ی برنج با یک تغییر جزیی خودکفایی در برنج تضمین شده است . تولید شلتوک در جهان ، هفت تن در هکتار است در کشور ما خوشبینانه نگاه کنیم این رقم 4 تن است رسیدن به شش و هفت تن سخت نیست .این وظیفه ی جهاد کشاورزی است که بذر مرغوب به کشاورز بدهد که 10 درصد افزایش تولید حاصل شود . اگر تسطیح اراضی درشهرستان رشت صورت گیرد باعث کاهش مصرف آب کشاورزی ، کاهش هزینه می شود و تاکنون زیر ده درصد تسطیح اراضی شده است .

نظر شما در خصوص جمع آوری نرده های بی آر تی در رشت چیست؟

وقتی مشکلی ایجاد می شود مسئولین برای ابراز وجود خود سوار بر مشکل می شوند .چند میلیارد از بیت المال خرج شده و تصمیم مدیریتی گرفته نشده است . بنده نامه ای نوشتم و از وزیر پاسخ خواستم  و پیگیر آن هستم  در خصوص بی آر تی بازاریان خیلی اعتراض داشتند چون فعالیت بازار را مختل کرده بود.

 

لطفا به این سوالات پاسخ کوتاه دهید

 

دکتر عارف: مدیر و مدبر

احمدی نژاد 96: دیوانه ای که زنجیر  پاره کرده باشد

وزیر کشاورزی : فرد بسیار با شخصیت و معتقد اما کم توان و کم انگیزه در حل مشکلات کاری خود

مجمع نمایندگان گیلان: زحمتکشانی که خسته از مشکلات ایجاد شده در طی این چند سال هستند

بیکاری: معضل اصلی کشوری

نماینده مجلس : وظیفه و شغل بی انتها

شهدای مدافع حرم: خونهایی که ریخته می شود تا انسانها زنده بمانند

نظرات شما
  1. ازآقای دکترحسنی سپاسگذاریم که هم پیگیرمشکلات عدیده کشاورزان وهم معلمان حق تدریسی ومربیان پیش دبیستانی بوده وهستندبنده به نوبه خودم بعنوان یکی جانباز۵۵%جنگ تحمیلی ویک فرد فرهنگی اززحمات وپیگیریهای ایشان بسیار قدردانی وتشکررادارم وازایشان بعنوان نماینده مردم تقاضا داریم درمجلس ازحق حقوق پایمال شده جانبازان فرهنگی هم دفاع کنندالآن چهارسال است آموزش پرورش هدیه ازدواج فرزندان مارندادنددرآموزش پرورش برخوردی برخلاف شونات اسلامی وبرخلاف سفارش معمارکبیرانقلاب حضرت امام راحل باماوبافرزندان ماهاکه درآن وزرات خانه مشغول بکارهستند امدواریم درموردماجانبازان نیززحماتی متحمل بشوندازخدای متعال آرزوی طول عمرباعزت برای ایشان ودیگرمسولین دلسوزخواستارم اجرکم عندالله عیسی مرادبخش جانباز۵۵%

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)