گزارش تصویری سال تحویل در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری جشن نیکوکاری در شهرداری
گزارش تصویری نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری فجر اداره فرهنگ و ارشاد رشت
گزارش تصویری راهپیمایی حماسی مردم رشت به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
گزارش تصویری رویداد گیلان: افتتاح پروژه های بخش خمام در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار رشت
عضو سابق شورای شهر در گفتگو تفصیلی با رویداد گیلان

به نظربنده بخشهایی تصویر مردم از این شورا انجام اقدامات و کارهایی است که صورت گرفته و در نظر داشته باشید که شورای پنجم به نوعی پرونده شورای چهارم است. مردم با دیدن مرحله بعد در خصوص مرحله ی قبل قضاوت می کنند .

..................... تاریخ انتشار:۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ......................

سید رضا موسوی روزان عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر رشت در گفتگویی با رویداد گیلان به پرسش های هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ گفت که در ادامه می خوانید :

شورای اسلامی دوره چهارم رشت استیضاح دو شهردار را در کارنامه ی خود ثبت کرد در نظر داریم در مورد هر دو استیضاح سوالاتی از شما بپرسیم. در خصوص آقای خلیلی چرا شورا به این نتیجه رسید که باید ایشان را استیضاح کند ؟

از اینکه بنده رو دعودت کردید از شما سپاسگزارم و آرزوی موفقیت برای شما دارم ، بحث استیضاح یک بحث طولانی است .

بنده در زمان انتخاب آقای خلیلی از موافقان ایشان نبودم اما به جهت اینکه فضای شهری ما به گونه ای باشد که مدیر ثبات مدیریتی داشته باشد ، چون بحث استیضاح آقای خلیلی پس از سه ماه به روی کار آمدن ایشان مطرح شد و این زمان اصلا درست نبود و ما جمعی بودیم از دوستان شورایی که مخالفت کردیم که این اتفاق نیفتد و جالب این است همان کسانی بودیم که مخالف اولیه ی انتخاب ایشان به عنوان شهردار بودیم . آنانی که موافق آقای خلیلی بودند و توان توانشان را برای آمدن و انتخاب وی به خرج داده بودند پس از 3 ماه به این نتیجه رسیدند که ایشان باید استیضاح شود .

 

چرا به این نتیجه رسیدند باید استیضاح شود دلیل استیضاح چه بود؟

بنده نمی خواهم موضوعات را آنگونه که در پشت پرده رخ داد عنوان کنم چون ممکن است شائبه هایی برای افراد داشته باشد اما همینقدر می گویم که آقای خلیلی ایستادگی کردند و بنده نیز از ایشان حمایت کردم اما ایستادگی ایشان برای خودشان هزینه داشت .درخواست هایی از آقای خلیلی شده بود که او نمی خواست به در خواست ها تن در بدهد .

ایشان به خواسته هایی که به نفع شهر نبود تن در نداد . این بحث ادامه پیدا کرد و چند روز مانده به عید استیضاح آقای خلیلی رقم خورد .بنده و آقای کارگر نیا در شورا پیشنهاد دادیم که چون نزدیک به سال نو است و شهر رشت نیز شهر گردشگر پذیر است در این شرایط استیضاح شهرداربه صلاح شهر نیست ، برخی از همکاران شورا  مقاومت می کردند و با موافقت اکثریت این بحث به بعد از عید موکول شد و در نخستین جلسه پس از عید مطرح گردید و ما مقاومت کردیم این مقاومت ها سه الی چهار ماه در کش و قوس ادامه داشت که نهایتا آقای خلیلی استیضاح شد و تا لحظه ی آخر اینجانب موافق استیضاح وی نبودم . پس از استیضاح آقای خلیلی گردونه ی شهرداری به سمت سرپرستی پیش رفت و باز هم بنده با سرپرست موافق نبودم چون شهر اگر شهردار داشته باشد خیلی بهتر است تا اینکه سرپرست داشته باشد .

 

چرا برای انتخاب شهردار بعدی رشت زمان زیادی صرف شد و چرا ثابت قدم انتخاب گردید ؟

جمعی که خلیلی را استیضاح کردند که به اکثریت هم رسیده بودند آن جمع تعیین کننده شهرداری شدند چون برای استیضاح نیاز به رای ده نفر بود که این تعداد وجود داشت و در تعیین سرپرست نیز نیاز به رای 8 نفر از اعضا بود که قاعدتا وجود داشت . “کریم سرپرست” به عنوان سرپرست شهرداری ، 8 ماه در آن سمت بود و پس از آن به سمت این موضوع رفتیم که باید شهردار انتخاب شود . یک پروسه ی طولانی طی شد و کاندیداهایی برای شهرداری خود را معرفی کردند . پیش از این نیز آقای خلیلی از بین 32 کاندیدا انتخاب شده بود اما این بار کاندیداها به 10 نفر رسید .  در ابتدا بحث انتخاب آقای مسعود کاظمی مطرح گردید و ایشان 9 رای آورد و پس از یکسری اتفاقاتی رخ داد که کار وی به سرانجام نرسید چه در بحث فرمانداری و چه در مورد مدرک و غیره .

در مرحله بعد جمعی که تصمیم گرفتیم آقای ثابت قدم دوباره شهردار شود 9 نفر بودیم .

با توجه به اینکه بیش از یکسال شورا در دست طیف دیگری بود این جمع 9 نفری به این نتیجه رسیده بودند که دیگر موضوع انتخاب شهردار در دست آن طیف نباشد تا بتوانیم برای شهر کاری انجام دهیم . بین افرادی که کاندیدا بودند و گزارش و برنامه ای که آقای ثابت قدم تهیه و ارایه کرده بودند همه به این نتیجه رسیدیم که ایشان می تواند انتخاب شود .

آقای ثابت قدم در جلسه ای با دوستان در خصوص برخی از موضوعاتی که در ذهن همکاران بود در خصوص کارکرد یکساله ی ایشان در گذشته ، آقای ثابت قدم متعهد شدند که دیگر آن موضوعات نظیر تعدد انتصابات تکرار نشود منتهای مراتب پس از اینکه ایشان آمدند و شهردار شدند پس از مدت کوتاهی مشاهده کردیم که بحث تعدد انتصابات رقم خورده است .

 

نقش شما در انتخاب آقای ثابت قدم چقدر بود ؟

اینکه بگویم نقش من تعیین کننده بوده خیر ! دوستان دیگری بودند که در مرحله ای که ما به آقای کاظمی رای داده بودیم آنها به آقای ثابت قدم رای داده بودند . یعنی آنان در حوزه ی ثابت قدم از ما جلوتر بودند .ما بعدا به این جمع ملحق شدیم و ملحق شدن ما تعیین کننده بود یعنی اگر با این جمع کنار نمی آمدیم بحث شهردار شدن ثابت قدم به این راحتی نمی توانست انجام شود .

ما شب انتخابات در دفتر آقای نیکومنش به این نتیجه رسیدیم و شورا به سه گروه تقسیم شده بود یک گروه 6 نفره ، یک گروه 5 نفره و یک گروه 4 نفره . ما در گروه 5 نفر بودیم و گروه چهار نفر به ما نزدیک تر بودند که روی هم رفته 9 نفر می شدیم ، گروه شش نفره نیز به شدت مخالف آقای ثابت قدم بودند .تا لحظه ای که بحث شهردار شدن آقای ثابت قدم به سرانجام برسد یکی از اعضای شورا که به شدت مخالف ثابت قدم بود در صحن شورا ، نطق کرد و تصور می کرد که فرد مورد نظر ایشان برای شهردار شدن رای می آورد و نطقش این بود که اگر فردی برای شهردار شدن 8 رای بیاورد و انتخاب شود باید همه ی ما 15 نفر پشت قضیه باشیم و شهردار نباید تضعیف شود . ده دقیقه بعد فرد مورد نظر ایشان رای نیاورد و آقای ثابت قدم رای آورد  و از اینجا موضع گیری ها شروع شد .

نمی خواهم بگویم که حرفهای آن دوستان نامربوط بود در این سمت هم ما با آقای ثابت قدم چانه زنی می کردیم بعضی از نکات را که آن دوستان عنوان می کرذند را به ایشان متذکر می شدیم که تکرار نشود مثل تعدد انتصابات و پرداخت حقوق پرسنل که باید به موقع صورت می گرفت و این به عنوان یکی از اولویت ها بود که همواره تکرار می شد . در چند ماه آخر بنده و خانم شیرزاد از این جمع مامور شدیم که پیگیر بحث حقوق پرسنل شویم که بنده ریز مسایل آن جلسات را دارم اما باز هم با چالش ها روبرو شدیم . این ضعف ها باقی بود . دوستان ما معتقد بودند که در بحث توان اجرایی کمتر فردی به قدرت آقای ثابت قدم داریم . همزمان ایشان این توانمندی را داشت که پروژه های متعدد را استارت زده و شروع می کردند و در زمان بندی کوتاه به ثمر می رساندند .

این بحث را در پارک ها ، بازارچه ها و کارهای عمرانی در سطح شهر مشاهده می کردیم و رضایت مردم برای ما قابل لمس بود . بعضی از طرحها نقطه نظراتی که ما داشتیم نظیر پیاده راه نظر بنده این نبود که عبور و مرور خودروها در آن نقطه قطع شود و الان هم نظرم همین است چون بخش بازار شهر رشت آسیب می دید .

 

بسیاری از انتصاباتی که توسط آقای ثابت قدم صورت گرفت مورد اعتراض برخی از اعضای شورا بود نظر شما در این خصوص چیست ؟

از یک جهت این انتصابات برای بخشی قابل دفاع بود به عنوان مثال در زمان آقای ثابت قدم نیروهای جوان بسیار بکار گرفته شدند که بنده موافق این امربودم . نیروهای متخصص زیادی در شهرداری به آنها برای کار میدان داده شد اما نیروهای دارای تجربه به کنار کشیده شدند که بنده ناراحت این موضوع بودم . چون وقتی نیروی جوان و تازه کار را به عرصه ورود می دهید نباید فضا و عرصه را از نیروی با تجربه و پخته خالی کنید بلکه باید آنها را در صحنه همچنان حفظ کنید .

نکته ی دیگر توجه به مسایل دینی و معرفتی در شهرداری در زمینه ی کار برای بنده مهم بود و مدام در هرجایی که می رسیدم این موضوع را تذکر می دادم .در زمان آقای ثابت قدم به وجود فضای معنوی در سازمان توجه جدی نمی شد. در زمان آقای خلیلی به آن توجه شد و در حضور مجامع مذهبی و نماز جماعت نقش پر رنگی داشتند چون سابقه ی حوزوی و طلبگی داشتند ایشان طبقه بندی خاصی داشتند .

 

در استیضاح چهارم ثابت قدم رای شما سرنوشت ساز بود چرا کسانی که از حامیان آقای ثابت قدم مطرح می شدند در اواخر عمر شورا به این نتیجه رسیدند که ایشان باید استیضاح شوند ؟

برخی ها بنده را متهم کردند که چون من در شورای دوره پنجم رای نیاوردم و آقای ثابت قدم از من حمایت نکردم به استیضاح ایشان رای دادم . بنده خداوند را شاهد می گیرم که در زمان استیضاح این موضوع به اندازه ی ذره ای در ذهن و فکرم جا نداشت . بنده در عین حال که برای جایگاه نمایندگی در شورا احترام قائلم باید عرض کنم که من در طول سالهای پس از انقلاب در صحنه های مختلف کار کرده ام . در سال 59 عضو شورای فرماندهی سپاه بودم شرایط شغلی و کاری من به گونه ای بود که نخواهم با هر قیمتی جایگاه شورا را بدست بیاورم .

خدمتگزاری را می توان در هر جایگاهی انجام داد و واقعا به این نتیجه رسیدم که آقای ثابت قدم نباید ادامه کار بدهد چون به کرات با ایشان صحبت کرده بودم و احساس کردم که بعد از آن هر اتفاقی رخ دهد به نام ما تمام خواهد شد چون به این نتیجه رسیده بودم که پس از پایان شورای چهارم ، ثابت قدم همچنان شهردار خواهند ماند و من مصمم شدم و آقای حاجی پور در کنارخود داشتم و خانم شیرزاد ، آقای نیکومنش و کارگر نیا در جلسه نبودند و به صورت مداوم به من پیامک می شد که اگر از جلسه خارج شوید جلسه از رسمیت خارج می شود و من مصمم بودم که بمانم و تلاش کردم آقای حاجی پور در جلسه بماند و هر دو نفر ما رای به  استیضاح دادیم  از 11 نفر حاضر ، ده نفر به استیضاح رای دادند .

خیلی از مواردی را حتی اگر اکنون هم به آقای ثابت قدم نسبت بدهند با اینکه ایشان را استیضاح کردم اما اعتقادی به آن موارد ندارم چون چنین مواردی را ندیدم . اگر برخی از خصوصیات را ثابت قدم نمی داشت و بعضی ها را می داشت من به آقای ثابت قدم نمره ی عالی می دادم.

شورای دوره چهارم ترکیبی از نیروهای جوان و با تجربه بود و اگر ما به نیروهای صرفا جوان تکیه می کردیم ممکن بود در طول آن شورا چندین شهردار عوض می شد و اگر مقاومت های اعضای با تجربه نبود شهر دچار چالش می گردید. باید به خلاقیت نیروهای جوان احترام بگذاریم اما به پختگی و تجربه ی نیروهای مسن نیز بی توجه نباشیم . امام خمینی (ره) در سن 83 سالگی وارد کشور شدند و رهبری را بر عهده گرفتند . افراد باتجربه و اندوخته در سطح شهرداری بودند که تجربیات مفید و خوبی داشتند و می توانستیم از توانمندی آنها استفاده کنیم . نیروهای جوان باید در کنار باتجربه ها به تجربه برسند.

شهرداری یکی از سازمانهایی است که بیشترین نیروها را از خانواده های شهدا و ایثارگران دارد . ثابت قدم در انتصابات بیشترین نیروها را از خانواده های شهدا و ایثارگران بکار گرفت . یکی از ایرادات به ثابت قدم عدم تناسب در بکارگیری خانم ها در پست های مدیریتی در شهرداری بود .

 

واکنش ها در خصوص رای شما به استیضاح چه بود ؟

واکنش های مثبت زیاد بود و از برخی از آقایان توهین ها و حرف های رکیک و تندی شنیدم و مورد تهدید هم قرار گرفتم پس از استیضاح .من نه به آن قدردانی ها دلخوش بودم نه نگران آن تهدید ها و سخنان . بنده یک وظیفه و تکلیف برای خود تصور می کردم که باید انجام می شد .

 

تصور مردم از شورای چهارم به نظر شما چگونه است ؟

به نظربنده بخشهایی تصویر مردم از این شورا انجام اقدامات و کارهایی است که صورت گرفته و در نظر داشته باشید که شورای پنجم به نوعی پرونده شورای چهارم است. مردم با دیدن مرحله بعد در خصوص مرحله ی قبل قضاوت می کنند .

 

چرا رقابت برای کرسی ریاست شورا در دوره چهارم زیاد بود ؟ و چرا کسی همچون شما که سابقه و تجربه بالایی داشت هرگز حاضر نشد برای برای بدست آوردند ریاست شورا تلاش نماید؟

این فضا همچنان ادامه دارد . من فکر می کنم که در 4 دوره ی شورا فقط یک دوره رقابت نداشتند که آن هم شورای اول رشت بود و اخلاقا به این نتیجه رسیده بودند که یک نفر رییس شورا شود و آن فرد هم خیلی باقی نماند و کلا از شورا استعفا داد . در شورای دوم و سوم شدیدا رقابت بود . در شورای سوم رقابت به شدت از شورای چهارم بیشتر بود . در سال اول شورای چهارم رقابت نبود و بنده از عملکرد آقای جمشیدی این رضایت داشتم چون کمیسیون ها را ایشان با نظر جمع تقسیم بندی کردند . بنده هیچ علاقه ای به این نداشتم که ریاست شورا را بدست بیاورم

پروژه ی پیاده راه فرهنگی حواشی زیاد بدنبال داشت آیا شما موافق این طرح بودید ؟

بنده موافق پیاده راه فرهنگی بودم و برای رشت مناسب می دانستم با این توجه که بحث تردد خودروها در بخشی از پیاده راه باز باشد به شکلی که بازاریان آسیب نبینند و در عین حال جوانان و مردم ما بتوانند از این فضا استفاده ببرند . پیاده راه مرکزی در قلب شهر رشت است و هنوز بازار ما در مرکز شهر است و به صورت هسته ی شهر محسوب می شود . طرح دیگر این بود که پیرسرا با وجود آن مغازه های صنایع دستی پیاده راه شود بنده موافق این امر بودم چون صنایع دستی ما رونق پیدا می کند .

 

نظر شما در خصوص جمع آوری میله های بی آرتی در خیابان امام چیست ؟

هزینه ی گزافی در آن جا صورت نگرفت . آن چیزی که به عنوان بی آرتی در شورای چهارم مصوب شد این بی آرتی نبود . این بی آر تی یک پیوستی داشت که به سمت کمربندی شهید بهشتی می رفت . باید نقاط مختلف شهر را در نظر می گرفت . مقاومت هایی صورت گرفت که سبب گردید پیوست های آن اجرا نشود . این طرح مکمل داشت . این طرح در ابتدا در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا مصوب شد و پس از آن در صحن شورا تصویب شد و سپس در شورای عالی ترافیک استان مصوب گردید .

عملکرد شورای چهارم را چطور ارزیابی میکنید؟

بنده عملکرد شورای چهارم را عملکرد قابل قبولی می دانم اگر برخی از چالش ها وجود نداشت می توانست امتیاز بیشتری داشته باشد . در عمر شورای چهارم تصمیماتی گرفته شد که در سه دوره ی قبل کم سابقه بود . بودجه شورا از 143 میلیارد به 900 میلیارد تومان رسید با وجود اینکه این رقم به تحقق نرسید اما در بودجه ی 143 میلیارد تومان هم ما عدم تحقق کامل را داشتیم .جهش خوبی در بودجه ی عمرانی داشتیم . امیدوارم طرحهایی که در شورای چهارم به تصویب رسیده در شورای پنجم بازنگری نشود و یا اینکه آن طرحهایی را که به درد شهر می خورد عملیاتی کنیم . طرح های خوبی در خصوص ایجاد کمربندی ، پل طبیعت و غیره مصوب شد.

 

از نظر سیاسی به کدام جناح سیاسی متمایل هستید ؟

به تفکر اصولگرایان . نسبت به اصولگرایان انتقادات خاص خود را دارم اعتقاد بنده این است که قبل از اینکه به اصولگرایی فکر کنیم به نظام و ولایت باید فکر کنیم این برای من از همه چیز مهم است . یعنی اگر اصولگرایان در بحث ولایت پذیری بخواهند جلوتر رفته و یا عقب نشینی کنند بنده هیچ پایبندی نسبت به اصولگرایان نخواهم داشت چون سخت اعتقاد دارم نظام مقدس جمهوری اسلامی با رهبری شروع شده و با رهبری باقی خواهد ماند . انتقادات و حرمت شکنی هایی که عنوان می شود جایگاه و کاریزماتیک رهبری را اگر بخواهد کاهش دهد به ضرر نظام خواهد بود .

 

در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید ؟

در حال حاضر مشغول به درس خواندن و درس دادن هستم .

 

ترکیب شورای پنجم را چگونه می بینید ؟

به نظر بنده اگر شورای پنجم یکسال را پشت سر بگذارد و شرایط به ثبات برسد از شکنندگی خارج خواهد شد .

 

آیا برای انتخابات مجلس قصدی دارید ؟

برای انتخابات مجلس اگر خودم بخواهم ورود کنم شهرستان رشت را صد درصد منتفی می دانم اما در جای دیگری تصمیم قطعی ندارم .

 

به این سوالات کوتاه پاسخ دهید؟

شورای چهارم: تجربه ی ارزشمند

دو رودخانه رشت : عدم بهره برداری از این رودخانه

لندفیل سراوان : باید برای حل آن فکر شود

پیاده راه فرهنگی: نیازمند تجدید نظر

محمد علی ثابت قدم : وی را دشمن نمی دانم اما در دوستی با ایشان نیازمند تجدید نظر می دانم

شهر رشت : شهر دوست داشتنی با مردم دوست داشتنی

آیت الله قربانی : به عنوان یک اندیشمند ،روحانی بزرگ به ایشان اعتقاد دارم

نیروهای امنیتی : چون شاکله ام از ابتدای انقلاب با نیروهای امنیتی شکل گرفته امنیت را برای همه ی موضوعات نظام مفید و موثر می دانم.

اصلاح طلبان : همه ی اصلاح طلبان را با یک چوب نمیرانم ، اعتقاد دارم بخشهایی از اصلاح طلبان می توانند  خود را بیشتر به اصل نظام ، ولایت و ارزشها نزدیک تر کنند

جبار کوچکی نژاد : ایشان چند دوره در مجلس رای آورده اند و بنده به رای مردم احترام می گذارم .

مدافعین حرم :  همه ی وجود و عشق بنده به این بچه هاست که جان خود را در این راه گذاشته اند .

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)