گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان

شهرستان رودسر در هفته صنایع دستی بعد از ثبت ملی، ثبت جهانی شد.

..................... تاریخ انتشار:۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ......................

به گرارش رویداد گیلان  سرور عباسپور کارآفرین برتر چادرشب بافی از روستای بند بن قاسم آباد رودسر در گفت و گو با ایسنا-منطقه گیلان خاطرنشان کرد: چادر شب بافی نوعی بافت پارچه ای رنگارنگ و زیبای محلی است که توسط زنان و دختران روستاهای شرق گیلان قاسم آباد سفلی،علیا و بندبن براساس فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه مردم آن دیار بافته می شود و قدمت آن به ۲۰۰۰سال می رسد.

وی گفت: این پارچه از نخ‌های پنبه‌ای، پشم و ابریشمی از سالیان گذشته تاکنون با کاربردهای گوناگون بافته شده است و همچنین چادرشب را بانوان در هنگام کار کشاورزی نیز به دور کمر می بندند و البته از چادرشب برای دوخت پرده، پوشش رختخواب، رومیزی و…  نیز استفاده می شود و اسامی بیشتر طرحهای چادرشب، الهام گرفته از طبیعت است.

عباسپور ادامه داد: این صنایع دستی می تواند در اقتصاد خانواده ها و صنعت گردشگری نقش ارزنده ای را در کسب درآمد و اشتغال استان ایفا کند.

وی همچنین به مشکلات این صنعت کهن گیلان پرداخت و عدم وجود بازارهای محلی،تامین سرمایه برای توسعه این صنایع دستی،انتظار هنرمندان برای بیمه شدن عنوان کرد و افزود: از مسئولین و مدیران انتظار داریم که از هنرمندان صنایع دستی حمایت کنند تا وام‌هایی با بازپرداخت کم به این هنرمندان بدهند.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)