گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
در پی واکنش معاون استاندار گیلان ،علیه نماینده رشت

پاسخگویی مصطفی سالاری گویا صرفاً از طریق رسانه های همسو و جریان همراه دولت در جریان است و اصولاً آنچه به مذاق وی یا کوتوله های حولش خوش نیابد قابل پاسخگویی نیست. ایجاد فضای امن برای بقای حلقه سالاری و سالاریزه کرده امور در راستای نیل به اهداف، آیا به ایجاد اختلاف میان مدیران منجر نخواهد شد؟ و آیا سناریوی جنگ نیابتی استاندار، وحدت استان را بر هم نخواهد زد؟

..................... تاریخ انتشار:۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،بحث و جدل ها میان استاندار گیلان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد فاز جدیدی شده است. اخیرا که جبار کوچکی نژاد به شدت از عملکرد سالاری استاندار گیلان انتقاد و وی را به حذف مدیران انقلابی متهم نمود، اتاق فکر استاندار، پاسخگویی را به سمت سایر مدیران خود معطوف داشته و به عبارتی در تلاش برای ایجاد جنگ نیابتی است.

در پاسخ به جبار کوچکی نژاد مطالبی از جانب علی اوسط مقدم معاون عمرانی استانداری بیان شد که قاطبه آگاهان صحت بیان این مطالب را از سوی وی دارای ابهامات بسیار توصیف کرده اند و این شائبه که حلقه سالاریزاسیون در تلاش است تا مقام ارشد دولتی استان را در حاشیه ی امن نگاه داشته و مدیران استانداری را اکراهاً و اجباراً به میدان افکار عمومی وارد نموده تا جنگ نیابتی از سوی آنان صورت پذیرد، خود در خورد تامل و بررسی است.

سخنان جبار کوچکی نژاد در بیان بایسته های وظایف و ترک وظایف استاندار گیلان در امورات مهم استان مانند پسماند و شهرداری رشت و حذف مدیران انقلابی موضوع جدید به شمار نمی رود زیرا اغلب این دغدغه ها قبلاً توسط سایر نمایندگان و یا رسانه ها بیان شده بود اما آنچه که در این موضوع قابل تامل است واکنش کوتوله های فرایند سالاریزاسیون در سوق دادن پاسخ این سوالات و ابهامات و انتقادات به سایر مدیران است.

وقتی بحث از بلاتکلیفی مدیریت شهر رشت گردید لاجرم باید به سرپرستی یک ساله بهارمست علیرغم محدودیت ۳ ماهه قانونی آن اشاره کرد و تاکید کرد چگونه استانداری گیلان که ذیل وزارت کشور مسئول حسن اجرای قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران است به تکالیف ذاتی خود بی توجهی می نماید و حتی شکایات شهروندان از شورای اسلامی شهر رشت را که حائز رسیدگی در هیات حل اختلاف شوراهای استان است، بلاتکلیف نهاده و در این هیات رسیدگی نمی نمایند. مگر می شود که شهری ۱ سال سرپرست شهرداری داشته باشد و استانداری اقدامات قانونی جهت تعیین تکلیف شورا معمول ننماید و حتی به شکایت شهروندان نیز ترتیب اثر ننهد. بی شک استانداری در این بی نظمی شریک است و معلوم نیست در راستای منافع چه کسانی گام برداشته و از اجرای قانون استنکاف می نماید؟!

هدایت افکار عمومی توسط کوتوله های جمع شده حول استاندار بدواً نشان دهنده عدم اشراف سالاری به موضوعات استان است که نشات گرفته از غیر بومی بودنش است. این خلاء باعث گردید تا کوتوله های سیاسی با جمع شدن دور این مقام، بر تصمیمات مهم وی تاثیرگذار باشند و آنچه که امروز انحراف سالاری از قوانین و یا عدم تکلف وی بر اجرای صحیح قانون عنوان می گردد، از همین موضوع خواهد بود. نتیجه این کوتوله محوری انحصار گرایی در حوزه رسانه ها و دوری از منتقدین اما در پشتوانه شعارهای منتقد پرورانه است. نگاهی به دستورالعمل ها و شیوه نامه های ابلاغی استاندار خود مُبین موضوع است زیرا در یکی از جدیدترین این شیوه نامه ها پیش نویس طرح نظارت مردم بر دولت توسط سالاری تهیه و در معرض ارزیابی قرار گرفت. این در حالی است که مشکل فعلی کشور عدم وجود قوانین و آیین نامه و شیوه نامه نیست بلکه نحوی اجرای آن است! و امر به چنین بروکراسی ای دقیقاً دور تسلسل باطل خواهد بود.

رویکرد حذف مدیران انقلابی که در گفتار جبار کوچکی نژاد تاکید شده است صرفاً بیان متواتر موضوعات اتفاق افتاده در گیلان است.

اینکه مدیران انقلابی و بعضاً جوان به دلیل مبارزه اشان با مفاسد دستگاه های دولتی و انتقاد از وضعیت امور اجرایی، حذف می شوند و افراد بیکار و بدون سابقه کار دولتی به بهانه بخشدار شدن به پست های مدیریتی می رسند و در تعاقب آن استاندار برای ارتقاء ایشان مصطلحاً کُت می کند جای سوال ایجاد می نماید که سالاری دقیقاً به کدام موازین اعتقاد و التزام دارد؛ به قوانین؟ یا مقررات؟ یا رویه؟ اما آنچه در پاسخ این سوالات می توان مشخص نمود ویژه خواری عده ای از قِبل مدیر ارشد استان است، که همسو با وی دستگاه های نظارتی نیز سکوت پیشه کرده اند.

پاسخگویی مصطفی سالاری گویا صرفاً از طریق رسانه های همسو و جریان همراه دولت در جریان است و اصولاً آنچه به مذاق وی یا کوتوله های حولش خوش نیابد قابل پاسخگویی نیست. ایجاد فضای امن برای بقای حلقه سالاری و سالاریزه کرده امور در راستای نیل به اهداف، آیا به ایجاد اختلاف میان مدیران منجر نخواهد شد؟ و آیا سناریوی جنگ نیابتی استاندار، وحدت استان را بر هم نخواهد زد؟

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)