گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
گزارش تصویری همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی رشت
امیر حسین علوی و چالش های پیش رو

به گزارش رویداد گیلان هر چه به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک تر میشویم موجی از استعفای برخی از مدیران دولتی و اعضای شورای شهر را شاهد هستیم. در این میان امیر حسین علوی هم بدنبال استعفا از سمت ریاست شورای شهر میباشد. فارغ از اینکه استعفای علوی به تایید شورای شهر خواهد رسید یا […]

..................... تاریخ انتشار:۰۹ خرداد ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان هر چه به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک تر میشویم موجی از استعفای برخی از مدیران دولتی و اعضای شورای شهر را شاهد هستیم.

در این میان امیر حسین علوی هم بدنبال استعفا از سمت ریاست شورای شهر میباشد.

فارغ از اینکه استعفای علوی به تایید شورای شهر خواهد رسید یا نه،ذکر چند نکته حایز اهمیت میباشد.

شورای ناتوان و زیاده خواهی که علوی ریاست آن را برعهده داشته است!

پس از پایان شورای پرتنش چهارم و روی کارآمدن شورای پنجم همگان بر این تصور بودند که راه عمرانی و توسعه شهر رشت هموار شده و دیگر از سهم خواهی های دوره گذشته خبری نیست و مردم می توانند طعم پیشرفت و آبادانی رشت را بچشند البته غافل از اینکه چه فکر میکردند و چه شد!

در بدو آغاز به کار شورای پنجم در حالی که انتظار می رفت اعضای شورای شهر به جای سهم خواهی های حزبی و گروهی به دنبال توسعه شهر باشند متاسفانه از همان روز اول تمرکز برخی از اعضای شورا بر روی فشار به مسعود نصرتی گذاشته شد تا با انتصابات گروهی عملا استارت فعالیت های انتخاباتی آینده را با انتصابات تحمیلی کلید بزنند . انتظارات و اعمال فشارهای غیر قانونی بر روی نصرتی تا انجا پیش رفت که دیگر نصرتی نتوانست طاقت بیاورد و برای همیشه با استعفای خود ،صندلی شهرداری رشت را ترک کرد.

از اینجا به بعد بود که شورا و شهرداری در مسیر سقوط قرار گرفت.

امیر حسین علوی ریاست شورایی را برعهده داشته که این شورا بیش از ۱۱ماه از انتخاب شهردار غافل مانده و شهر معطل خواسته های شخصی و گروهی آنها شده است.

شورای ایی که بدلیل زیاده خواهی دو طیف اقلیت و اکثریت ، تا مرز انحلال پیش رفته و میلیارد ها تومان خسارت معنوی و مادی به شهر وارد کرده و ناامیدی را برای مردم به ارمغان آورده و اعتراض امام جمعه رشت،نمایندگان مجلس،کارشناسان حوزه شهری و اصحاب رسانه را به دنبال داشته است.

همه این اتفاقات و خبرهای منتشره از شورا و شهرداری ،طی ماه های اخیر نشان از ناکار آمدی و عدم توانایی اعضای شورای شهر را  می دهد که ریاست آن برعهده امیر حسین علوی بوده است.

نکته دیگری که میتواند حایز اهمیت باشد مسئله احراز صلاحیت افراد از سوی شورای نگهبان خواهد بود.

تایید صلاحیت یا احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی با احراز صلاحیت شورای شهر تفاوت چشم گیری دارد و اینطور نیست که هرکسی در شورای شهر از فیلتر هیات نظارت عبور کرده باشد بتواند از فیلتر شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی هم عبورکند.

شورای نگهبان مأموریت نظارت بر انتخابات ،پیشگیری از رقابت ناسالم بین داوطلبان و نیز جلوگیری از تخلفات و خطاهای برگزارکننده انتخابات و صیانت از آرای مردم را دارد.

یکی از موضوعات مربوط به نظارت بر صحت انتخابات، مسئله بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی یا انتخاب شوندگان است. این موضوع، یکی از مهمترین مراحل هر انتخابات به شمار می­­رود.

به نظر میرسد امیر حسین علوی با چالش بزرگی بنام عبور از فیلتر شورای نگهبان روبرو خواهد شد.

التزام عملی به ولایت فقیه یکی از اساسی ترین موضوعاتی میباشد که کاندیدای انتخابات مجلس باید این امر مهم را دارا باشند.

نظرات شما
  1. مسلمان گفت:

    سلام.مسوولان ودست اندرکاران انتخابات الخصوص شورای محترم نگهبان اگر اینهاراتاییدکنند.والله قسم مردم مابه خیلی مسایل شک میکنند..شک هم دارد..بدنیست کمی بروندونظرمردم راحداقل سوال کنندبعداقدام به تاییدکنند…

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)