گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از در دست احداث بودن ۲۰۰ طرح تأسیسات گردشگری در استان خبر داد و گفت: اکثر قریب به اتفاق این طرح‌ها تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند.

..................... تاریخ انتشار:۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان  شهرود امیر انتخابی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ طرح تأسیسات گردشگری در گیلان در حال احداث است که با اتمام و بهره‌برداری از اکثر آن‌ها تا سال ۱۴۰۰ به ظرفیت اقامتی این استان معادل ۹ هزار تخت افزوده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه بودجه این اداره کل در چند سرفصل شامل تأمین، حفاظت، مرمت و معرفی میراث غیرمنقول تاریخی و فرهنگی هزینه می‌شود افزود: ۳ هزار اثر و محوطه تاریخی شناخته شده در گیلان وجود دارد که هزار و ۸۰ عدد آن به ثبت ملی رسیده‌اند.

امیر انتخابی از کمبود منابع و اعتبارات دولتی و اولویت‌بندی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای مرمت و بازسازی آثار ثبت شده استان سخن گفت و عنوان کرد:‌ به علت محدودیت بودجه و اعتبارات هر ساله ۱۰ تا ۲۰ اثر در گیلان،‌ برای مرمت و بازسازی انتخاب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه در بخش گردشگری اعتبارات بیشتر در حوزه توسعه گردشگری داخلی نظیر ساخت طرح‌های بوم‌گردی و توسعه تأسیسات گردشگری سوق داده می‌شوند تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی نیز، اعتبارات ما در بخش اجرای برنامه‌ احیاء و رشد تولیدات صنایع دستی هزینه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ثبت ملی ۲ روستا در استان گیلان را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: پرونده و مدارک طبقه‌بندی شده روستای قاسم‌آباد ‌برای ثبت جهانی تهیه و تدوین شده است که با تحقق آن، تحول خوبی در حوزه جذب گردشگر خارجی اتفاق خواهد افتاد.

امیر انتخابی هر نوع برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در حوزه ساخت اقامتگاه‌ها را شدیداً وابسته به تأمین و تخصیص اعتبارات دانست و افزود:‌ حوزه گردشگری از تحولات سیاست‌ خارجی تأثیر می‌گیرد به همین علت ساخت ۵ هزار واحد بوم‌گردی وعده داده شده در گیلان، تاکنون تحقق پیدا نکرده است.

وی صدور ۶۰۱ موافقت‌نامه اصولی، ۴۰ پروانه بهره‌برداری و ۲۹ پروانه بهره‌برداری واحدهای بوم‌گردی فعال در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت:‌ ۵ هزار خانه و کاشانه در شهرستان‌های مختلف استان گیلان وجود دارد که ۳۰۰ عدد آن، قابلیت تبدیل شدن به اقامتگاه‌های بوم‌گردی را دارند.

امیر انتخابی از برگزاری دوره‌های آموزشی برای متقاضیان احداث واحدهای بوم‌گردی با کمک فنی‌و حرفه‌ای سخن گفت و تصریح کرد: ‌با ثبت جهانی ماسوله و جنگل‌های هیرکانی و ورود گردشگران خارجی، این اداره کل دیگر نیازی به اعتبارات دولتی برای اجرای برنامه‌های خود در حوزه گردشگری ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان کشف و وجود قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در شهرستان رودبار را یکی از ظرفیت‌های بزرگ گردشگری این استان اعلام کرد و بیان داشت:‌ با ثبت چند اثر گیلان در فهرست آثار جهانی، موقعیت استان در حوزه گردشگری، ارتقاء محسوسی پیدا می‌کند.

 

تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)