گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
فرافکنی‌ها تمامی ندارد؛

روحانی چاره‌ای ندارد مگر چنگ زدن به ریسمان پوسیده‌ی مظلوم‌نمایی‌های غیرقابل باور! او که در عین ناباوری چندی پیش از عدم اختیارات لازم برای کار سخن گفته بود امروز معتقد است که تریبون ندارد و آمارهای خدمات دولت منتشر نمی‌شود!

..................... تاریخ انتشار:۰۱ خرداد ۱۳۹۸ ......................

رویداد گیلان :وضعیت کشور این اواخر به جایی رسیده است که رییس‌جمهور برای کم‌کردن فشار روانی از روی خود و کابینه‌اش در افتتاح طرح آب رسانی به روستاها مدعی شده است که عده‌ای از عمد نمی‌خواهند آمارها و خدمات را اطلاع رسانی کنند تا بگویند در این دولت کار نمی‌شود! او در ادامه گفته است که دولت از صداوسیما تبلیغ نمی‌شود و تنها یک روزنامه دارد!

به گزارش رجانیوز حسن روحانی این روزها به قدری در مظان اتهام بوده که برای رد ناکارآمدی دولت دست به دامان مظلوم‌نمایی‌های غیرقابل باور شده است. او در سفری که اخیرا برای افتتاح طرح توسعه منابع آبی و خاکی به استان آذربایجان غربی داشته طی سخنانی گفته است:

«بعضی‌ها احساسشان این است که اگر این آمار و ارقام را بگویند، دولت تقویت می‌شود. عده‌ای برایشان سخت است این آمار را بگویند زیرا اگر این کار را بکنند آن‌وقت چطوری می‌خواهند بگویند این دولت کار نمی‌کند و چطور می‌توانند علیه این دولت تبلیغ کنند.»

نکته اولی که باید گفت این است که طرح آبرسانی به مناطق محروم از خدمات دولتی، که وظیفه‌ی روشن هر دولتی بوده و چیزی نیست که بشود با آن میزان کارآمدی را سنجید. که البته با تدقیق در آمارها مشخص می‌شود که اکثرا این گونه خدمات در دولت‌های پیشین انجام شده است و دولت روحانی کمترین میزان عملکرد مثبت در این نوع خدمات را داراست.

از طرفی دیگر طرح‌های زیادی در این دولت به علت ناکارآمدی و سیاست‌گذاری غلط تعطیل شد که مستقیما به معیشت و زندگی مردم مربوط می‌شد؛ مثل طرح مسکن مهر که در دولت قبل به یک امید برای مردم بدل شده بود و نوید خانه‌دار شدن را به عموم مردم ایران می‌داد. طرحی که از طرف دولتی‌های سرمایه‌دار «مزخرف» نامیده شد و چندسال به حالت تعطیلی درآمد.

لازم به ذکر است که میزان تورم، قیمت گوشت، مایحتاج خوراکی و پوشاکی مردم، ارز، سکه و خودرو در دولت حسن روحانی جوری سر به فلک کشید که تصور آن برای مردم هم سخت بود.

بنابراین باید به حسن روحانی گفت که آمارهای مرتبط به معیشت مردم نشان ‌می‌دهد که دولت دوازدهم علی‌رغم اختیارات گسترده، یک فاجعه‌ی تمام عیار را رقم زده است. روحانی احتمالا توقعش از رسانه‌ها تغییر آمارهاست نه انتشار درست آن‌ها!

روحانی در ادامه سخنان خود در آذربایجان غربی اما یک حماسه‌ی تازه می‌آفریند. او در مقابل دوربین‌ها می‌گوید:

« دولت وسیله تبلیغاتی و صداوسیما که ندارد؛ یک روزنامه دارد و یک خبرگزاری که آن خبرگزاری هم مدعی است برای نظام کار می‌کند نه دولت. کل امکانات تبلیغی ما در این حد است.»

روحانی معتقد است که از صداوسیما استفاده نکرده و تنها یک روزنامه دارد؛ او حتی خبرگزاری دولت را هم برای نظام می‌داند نه دولت!

این صحبت‌ها در حالی بیان شده‌اند که بر هیچ‌کس پوشیده نیست که روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان از ابتدای روی‌کار آمدن روحانی، پایگاهی شده‌اند برای هجمه علیه منتقدان دولت و توجیه اقدامات اشتباه حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش!

حسن روحانی نیز خود بهتر از همه می‌داند که لشکر رسانه‌ای او در فضای مجازی و روی دکه‌ها چگونه مسیر را برای اقدامات تجدیدنظرطلبانه‌ی او هموار می‌کنند. پمپاژ رسانه‌ای ایده‌ی مذاکره با آمریکا و حمله به دلواپسان تنها دو نمونه از هزاران موردِ حمایت رسانه‌ها از روحانی بوده است.

نکته مهم دیگر ادعای روحانی در مورد نداشتن تریبون تبلیغاتی در صداوسیماست. یک بررسی ساده نشان می‌دهد از ابتدای فروردین تا پایان دی‌ماه ۱۳۹۷، شبکه‌های متعدد رادیویی و تلویزیونی رسانه ملی از جمله شبکه‌های سراسری، برون‌مرزی و استانی حدود ۱۱هزار ساعت برنامه‌ برای انعکاس فعالیت‌های دولت در بخش‌های مختلف روی آنتن برده‌اند که این میزان بیش از دو برابر زمانی است که در کل سال ۹۶ به اهالی پاستور اختصاص داده شده بود.

به گزارش جام جم، معاونت سیاسی با برخورداری از بخش‌هایی مانند خبرگزاری صداوسیما، شبکه خبر، باشگاه خبرنگاران جوان، پخش اخبار سیما، پخش اخبار صدا، برنامه‌های سیاسی، اخبار استان‌ها، اخبار خارج از کشور و اخبار مکتوب، یکی از بخش‌های پرترافیک رسانه ملی از نظر تعامل با رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت و مسؤولان دولتی است. در یک نگاه کلی، این ارتباط و تعامل مستمر از ابتدای فروردین تا پایان دی سال ۱۳۹۷ عددی معادل ۵۱۵ هزار و ۷۴۹ دقیقه و به عبارتی ۸۵۹۵‌ساعت را نشان می‌دهد.

اگر بخواهیم نگاهی آماری‌تر و دقیق‌تر به تعامل معاونت سیاسی با دولت بیفکنیم به این صورت بیان می‌شود. در ده ماه یادشده، بخش‌های تولیدی اخبار در معاونت سیاسی شامل ادارات کل اخبار داخلی، خارجی و باشگاه خبرنگاران جوان در مجموع ۶۹ هزار و ۷۵۲ مورد خبر مکتوب، معادل ۱۰۷ هزار و ۶۹۴ دقیقه، ۴۵۷۳ گزارش خبری تلویزیونی معادل ۱۱ هزار و ۶۷۲ دقیقه و ۱۷۹۶ مورد گزارش رادیویی، معادل ۳۲۵۲ دقیقه از اخبار و فعالیت‌های دولت تولید کرده‌اند.

در این مدت پخش اخبار سیما به تعداد ۳۲هزار و ۹۲۸ بار، اخبار، گزارش‌های خبری و تولیدی، گفت‌وگو، ارتباط زنده و تفسیر و برنامه‌های سیاسی را معادل ۲۷ هزار و ۴۶۳‌دقیقه انعکاس تصویری داده است. این رقم در پخش اخبار صدا با همین قالب‌های خبری ۳۴هزار و ۳۴ مرتبه و معادل ۲۸ هزار و ۹۵۹ دقیقه را نشان می‌دهد.
(برای خواندن گزارش کامل میزان استفاده دولت از صداوسیما اینجا کلیک کنید)

با این اوصاف رییس جمهور دقیقا از کدام صداوسیما سخن می‌گوید که در آن دولت تریبون تبلیغاتی و بستری برای آماردهی ندارد؟ آمارها نشان می‌دهد که تنها در ۱۰ ماه سال ۹۷ دولت ۱۱ هزارساعت برنامه داشته است و این عدد و رقمی نیست که از خاطر هیچ‌کس رفته باشد!

همانطور که ابتدای گزارش گفته شد، روحانی چاره‌ای ندارد مگر چنگ زدن به ریسمان پوسیده‌ی مظلوم‌نمایی‌های غیرقابل باور! او که در عین ناباوری چندی پیش از عدم اختیارات لازم برای کار سخن گفته بود امروز معتقد است که تریبون ندارد و آمارهای خدمات دولت منتشر نمی‌شود!

نظرات شما
  1. روشن گفت:

    دولتی که سخنگو ندارد برای پاسخگوی! صدا و سیما را میخواهد چه کند؟ اگر نگران عزیزان سیلبریتی خود هستید که دیگه از فیلم و تبلیغات انواع محصولات و خدمات جای مجریان تلویزیونی را هم که گرفته اند. و اگر میخواهید یکطرفه فقط دولت محترم را تبلیغ کنید و صدای منتقدان دلسوز را خاموش کنید جای هیچگونه نگرانی نیست چون یه چندتا برنامه انتقادی هست که ماه رمضان نیمه تعطیل و ساعت پخش ماههای دیگر هم طوری هست که خطری دولتمردان را تهدید نکند. تا ۱۴۰۰ با همین بهانه و توجیهات به پیش بروید از قضا آقای ترامپ هم شکایت دارند که رسانه ها در اختیارش نیستند.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)