گزارش تصویری افتتاح اورژانس هوایی گیلان
گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان:

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان، نه شهرداری رشت و نه سازمان اسناد گیلان را مناسب نگهداری از اسناد حساس مشروطه ندانست و گفت: نگهداری اسناد در جایی غیر از آرشیو ملی ظلم به اسناد است.

..................... تاریخ انتشار:۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان ژاله حساس خواه ، با بیان اینکه اسناد مربوط به مشروطه گیلان در اختیار یک مجموعه دار خصوصی است، اظهار کرد: با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان و همت یکی از کارشناسان خبره این سازمان از کتاب اسناد مشروطه گیلان رونمایی شد و در حال حاضر زیر چاپ است.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از اسناد مربوط به مشروطه گیلان در هفته اسناد، افزود: تبدیل ساختمان قبلی شورای رشت تحت عنوان «عمارت میرزا خلیل رفیع» به عنوان موزه اسناد مشروطه گیلان مطرح بوده و  لذا این مجموعه دار خصوصی علاقمندی خود جهت فروش و واگذاری اسناد به شهرداری رشت را اظهار کرد.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از تایید اصالت اسناد یادشده توسط کارشناسان این سازمان خبر داد و اضافه کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی صد درصد علاقمند به خرید اسناد و دریافت اسناد اهدایی است لذا مدیریت استان می تواند واسطه خرید اسناد مربوط به مشروطه گیلان توسط آرشیو ملی شود.

حساس خواه با بیان اینکه نه شهرداری رشت و نه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان شرایط نگهداری از اسناد حساس مشروطه را ندارد، خاطرنشان کرد: اسناد باید در جای امن و مطمئن نگهداری شوند و لذا نگهداری اسناد در جایی غیر از آرشیو ملی ظلم به اسناد است.

وی مجموعه دار مذکور را مالک اسناد خودش دانست و یادآور شد: مالک اسناد مشروطه گیلان تاکنون با سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان جهت واگذاری اسنادش وارد مذاکره نشده است. البته در صورت اظهار علاقمندی وی نیز قیمت گذاری و خرید توسط آرشیو ملی باید صورت بگیرد و توافق ایجاد شود.

این مسئول فرهنگی با اشاره به فراوانی اسناد مربوط به مشروطه در تبریز، اضافه کرد: به همت پژوهشگران و سندشناسان حضور پررنگ و اثرگذار گیلان در نهضت مشروطه مطرح شد که جای تقدیر دارد و نشان دهنده ارزش و اهمیت اسناد در رمزگشایی از رویدادهای تاریخی است.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان کار نگهداری از اسناد حساس تاریخی را یک بحث احساسی ندانست و متذکر شد: بدون تردید آرشیو ملی بهترین و امن ترین جا برای حفاظت از اسناد هویتی است لذا از مجموعه دار اسناد مشروطه گیلان می خواهیم با آرشیو ملی وارد مذاکره شود. البته این پیشنهاد در زمان تایید اصالت اسناد به وی ارائه شد، اما علاقمندی نشان نداد.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)