گزارش تصویری تجلیل اصحاب رسانه در سپاه ناحیه رشت
گزارش تصویری مراسم دعای پرفیض عرفه در گلزارشهدای رشت
گزارش تصویری تجلیل از خبرنگاران توسط شهرداری رشت در تالار گلستان
گزارش تصویری تجلیل از فعالان عرصه خبری در فرمانداری رشت
گزارش تصویری همایش روز خبرنگار در مجتمع خاتم الانبیاء رشت

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تولید مکانیزه برنج موجب گرایش جوانان روستایی به تولید این محصول می شود و در نتیجه میانگین سنی کشاورزان را کاهش می دهد.

..................... تاریخ انتشار:۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان  علی درجانی، با بیان اینکه گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، گفت: تاکنون شخم اول در بیش از ۲۰۰هزار هکتار از این شالیزارها انجام شده است.

وی افزود: همچنین نشاء برنج به صورت ماشینی و دستی در همه شهرستانهای گیلان به صورت موردی انجام شده است.

درجانی با بیان اینکه مکانیزاسیون موجب کاهش هزینه تولید برنج می‌شود، ادامه داد: امسال پیش بینی می شود در ۵۲درصد از شالیزارهای گیلان نشاء به صورت مکانیزه انجام خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان‌کرد: مکانیزاسیون علاوه بر کاهش قیمت تمام شده تولید برنج موجب سهولت در تولید این محصول می‌شود، در نتیجه گرایش جوانان روستایی را برای تولید این محصول بیشتر می‌کند.

وی گفت: بالا بودن میانگین سنی شالیکاران در این استان را می‌توان با حمایت از جوانان کشاورز و ارتقای خدمات دهی در شالیزارها، کاهش داد.

درجانی با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای به صرفه تر کردن معیشت برنجکاران حمایت از مشاغل جانبی است، تصریح کرد: به طور مثال نوغانداری از دیرباز از جمله مشاغلی است که کشاورزان قبل از نشاء برنج به آن می پردازند و امسال به دلیل قیمت خوب خرید پیله تر ابریشم، شاهد هستیم که بیش از سال گذشته رونق گرفته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: انتظار می‌رود، امسال در واردات برنج خارجی نظارت جدی صورت بگیرد تا خستگی رنج تولید این محصول بر جان کشاوزان نماند.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)