گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
گزارش تصویری از حماسه عظیم مردم روزه‌دار رشت در روز قدس ۹۸
عضو هیئت علمی دانشگاه:

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، ساختمان سنی جمعیت گیلان در سال ۶۵ را هرمی دانست و یادآور شد: در سال ۹۵ نیروی محرکه جمعیت گیلان بر قاعده هرم تاثیر چندانی نگذاشته که نشان می دهد فرهنگ باروری در گیلان با فرهنگ باروری در کل کشور متفاوت است.

..................... تاریخ انتشار:۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان  محمدامین کنعانی در نشست «مهاجرپذیری گیلان؛ چالش ها و فرصت ها» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با بیان اینکه ورود سیل عظیمی از مسافران نوروزی به گیلان می تواند زمینه سیل مهاجران به این استان را ایجاد کند، گفت: بسیاری از هموطنان با دیدن شرایط خاص و اقلیم مناسب گیلان این استان را برای زندگی به ویژه در ایام بازنشستگی و سالخوردگی انتخاب می کنند.

وی با بیان اینکه مسئله مهاجرت دارای ابعاد جامعه شناختی، جمعیت شناختی، انسان شناختی، جغرافیایی و علوم سیاسی است، تصریح کرد: مسئله مهاجرت در ارتباط وسیع و نزدیک با تمامی حوزه های علوم اجتماعی است.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان مهاجرت را به دو بخش درون استانی و برون استانی تقسیم کرد و ادامه داد: اگرچه در گذشته نگران مهاجرت به بیرون از مرزهای استان بودیم، اما در حال حاضر نگران مهاجرپذیری گیلان هستیم. البته موضوعی که نه تنها استان گیلان، بلکه کشور را تهدید می کند، مهاجرت به خارج به ویژه از طرف نخبگان و تحصیلکرده هاست؛ این در حالی است که کلیه هزینه های مربوط به تحصیل رایگان افراد توسط دولت پرداخت می شود، اما چون برنامه ای برای مدیریت و به کارگیری افراد تحصیلکرده وجود ندارد، مهاجرت بهترین گزینه است.

کنعانی مهاجرپذیری گیلان را دارای جنبه های چالش برانگیز دانست و گفت: با توجه به قدمت گیلان در زمینه پرورش نخبگان و تعداد بالای نخبگان نسبت به جمعیت کل استان، علاوه بر اینکه با مهاجرت به درون گیلان مواجه هستیم، مهاجرت به خارج نیز داریم. بی تردید مهاجرت نخبگان نه تنها در سرنوشت استان، بلکه در توسعه و پیشرفت کشور نیز نقش اساسی خواهد داشت.

وی با اشاره به روند مهاجرت بین استانی(مهاجرت از سایر استان ها به گیلان) براساس آخرین سرشماری، خاطرنشان کرد: جمعیت شناسی یکی از علوم اجتماعی است و با علم آمار فرق دارد، اما آمار و اطلاعات ابزار جمعیت شناسی محسوب می شود تا بتوان به تجزیه و تحلیل پدیده های اجتماعی پرداخت لذا در بازه زمانی ۹۵-۹۰ با افزایش مهاجرت به گیلان مواجه هستیم.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه در گذشته مولفه های اقتصادی بر دیدگاه های مارکسیستی در بخش ساختارهای جمعیت و جامعه حاکم بود، عنوان کرد: رویکردهای جدید در کنار جمعیت شناسی اقتصادی به جمعیت شناسی اجتماعی و جمعیت شناسی فرهنگی بها می دهد. در واقع تمایلات فکری و فرهنگی بر کنش های انسانی موثر است.

کنعانی ساختمان سنی جمعیت گیلان در سال ۶۵ را هرمی دانست و یادآور شد: در سال ۹۵ نیروی محرکه جمعیت گیلان بر قاعده هرم تاثیر چندانی نگذاشته که نشان می دهد فرهنگ باروری در گیلان با فرهنگ باروری در کل کشور متفاوت است.

وی به مقایسه ساختمان سنی جمعیت مهاجر به گیلان با جمعیت مهاجر به سایر استان ها پرداخت و اظهار کرد: عمدتا کسانی گیلان را برای مهاجرت انتخاب می کنند که سالخورده هستند، اما مهاجرت جمعیت جوان به استان آذربایجان غربی بیشتر است.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان زاد و ولد، مرگ و میر و مهاجرت را سه مولفه مهم در جمعیت شناسی دانست و گفت: اگرچه همه ما در یک پهنه فرهنگی به نام «ایران» زندگی می کنیم، اما چندقومیتی هستیم و در داخل مرزهای سیاسی ما می توان جلوه های مختلفی از فرهنگ و نحوه زیست مردم را دید لذا این تفاوت ها می تواند یکی از عوامل جذب جمعیت مهاجر باشد که در نهایت پیامدهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی به همراه دارد.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)