گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
گزارش تصویری از حماسه عظیم مردم روزه‌دار رشت در روز قدس ۹۸

در پدیده‌ای نادر گیاه گل گاوزبان دو ماه قبل از فرا رسیدن موعد فصل برداشت در منطقه اشکور استان گیلان به مرحله گل‌دهی رسید.

..................... تاریخ انتشار:۱۰ فروردین ۱۳۹۸ ......................

به گزارش رویداد گیلان  گیاه گل گاوزبان هر ساله در اواسط اردیبهشت برداشت می‌شود اما امسال در پدیده‌ای نادر این گیاه بسیار پرخاصیت دو ماه مانده به موعد فصل برداشتش در منطقه اشکور استان گیلان به مرحله گل‌دهی رسید.

یکی از خاستگاه‌های مهم رشد و تولید گل گاوزبان که از دیدگاه طب سنتی دارای خواص دارویی و شفابخشی بسیار زیادی است در اشکورات رحیم‌آباد استان گیلان واقع شده که امسال این گیاه در روستای میلاش این منطقه قبل از موعد فصل برداشت به بار نشسته است.

در حال حاضر حدود هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی کشور به امر کاشت و برداشت گیاه گل گاوزبان اختصاص دارد که سهم استان گیلان از این میزان بیش از ۶۴۰ هکتار است.

مناطق کوهستانی شهرستان رودسر در شرقی‌ترین نقطه استان گیلان با داشتن بیش از ۴ هزار نفر بهره‌بردار و برداشت سالانه حدود ۲۲۰ تن قطب تولید گل گاو زبان کشور محسوب می‌شود و از این منظر نه تنها در گیلان بلکه در کل کشور جایگاه بسیار ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

گیاه گل گاوزبان از دوره‌های بسیار قدیم‌‌ تاکنون در سطح مناطق وسیعی از شهرستان رودسر واقع در ارتفاع ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریای آزاد توسط هر خانوار بهره‌بردار در قطعات چند صد تا چند هزار متری کشت و در فصل اردیبهشت برداشت می‌شود.

شهرستان رودسر پایتخت تولید گل گاوزبان کشور محسوب می‌شود به طوری‌که ۷۵ درصد این گیاه که دارای اثرات و خواص درمانی بسیار زیادی بوده و منحصراً در دامنه‌های کوه البرز رشد می‌کند.

 

تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)