گزارش تصویری ضیافت افطاری کودکان بی سرپرست در تماشاخانه روباز سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری رشت
گزارش تصویری نود و سومین جلسه شورای شهر رشت
گزارش تصویری جلسه اقتصاد مقاومتی در فرمانداری رشت
گزارش تصویری طعم شیرین رمضان
گزارش تصویری راهپیمایی مردم رشت در حمایت از بیانیه شورای عالی امنیت ملی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار تاریخی کشور ۹ اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی گیلان در فهرست آثار ملی کشور ‌ثبت شد.

..................... تاریخ انتشار:۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان ولی جهانی در گفت‌وگویی از ثبت ۹ اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان گیلان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و با ابراز خرسندی از این موضوع اظهار داشت:‌ ابلاغ این آثار به‌زودی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور به استان گیلان اعلام می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از جلسه کمیته ثبت آثار تاریخی کشور در تاریخ ۱۹ اسفند سخن گفت و افزود: این جلسه با حضور طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور،‌ پورعلی مدیرکل ثبت آثار تاریخی کشور و همچنین اعضاء کمیته ثبت ملی کشور برگزار شد.

جهانی برآیند نهایی جلسه کمیته ثبت آثار تاریخی کشور را ثبت چندین اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی گیلان در فهرست آثار ملی اعلام کرد و بیان داشت: ثبت ۹ عنوان اثر استان گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ما کمک می‌کند تا نسبت به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی استان تلاش بیشتری انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه از میان ۹ اثر ثبت شده گیلان تعداد ۸ اثر مربوط به بناها و محوطه‌ها است تصریح کرد: یخچال باغ سالار مشکات، خانه شفیعی در رشت، بقعه آقاسید محمد در کیسم آستانه و بقعه آقا سید محمد رضا در لشت نشاء از جمله آثار به ثبت رسیده گیلان در فهرست آثار ملی محسوب می‌شوند.

معاون اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری گیلان مناره کلده در روستای کلده فومن را نیز از دیگر آثار ثبت شده گیلان دانست و گفت: ثبت محوطه باستانی لیارسنگ بن در روستای شیرچاک املش و باغ سالار مشکات به‌‌عنوان یک اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور در دستور کار قرار گرفت.

جهانی قدیمی‌ترین و جدیدترین آثار تاریخی استان گیلان را که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند را برشمرد و عنوان کرد: قدیمی‌ترین اثر تاریخی گیلان مربوط به محوطه لیارسنگ بن با مساحت ۵۴ هکتار مربوط به دوره تاریخی و جدیدترین اثر تاریخی مربوط به یخچال باغ سالار مشکات است.

وی اداره هواشناسی انزلی و پل تاریخی خطیبان صومعه‌سرا را نیز از جمله آثاری فرهنگی و تاریخی استان گیلان دانست و در این مورد خاطرنشان کرد:‌ گیلان بناهای این‌چنینی بسیار زیادی در دل خود دارد که آثار یاد شده از پیشینه و قدمت بالای این استان در دوره‌های گذشته حکایت دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ضمن ابراز خرسندی از ثبت چندین اثر فرهنگی و تاریخی و طبیعی گیلان در فهرست آثار ملی ابراز داشت: ثبت آثار یاد شده در فهرست آثار ملی کشور ضرورت توجه بیشتر و پاسداری از گنجینه‌های گیلان را دو چندان می‌کند.

 

تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)