گزارش تصویری ضیافت افطاری کودکان بی سرپرست در تماشاخانه روباز سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری رشت
گزارش تصویری نود و سومین جلسه شورای شهر رشت
گزارش تصویری جلسه اقتصاد مقاومتی در فرمانداری رشت
گزارش تصویری طعم شیرین رمضان
گزارش تصویری راهپیمایی مردم رشت در حمایت از بیانیه شورای عالی امنیت ملی
مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها:

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با بیان اینکه رسانه بخشی از جامعه مدنی و زبان مردم است گفت: رسانه‌ها در ایران به‌جای احزاب فعالیت می‌کنند و مخلوط شدن حزب و رسانه در ایران به علت کارکرد ضعیف سیاسی است.

..................... تاریخ انتشار:۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان حمید ضیائی پور ظهر امروز در  مراسم اختتامیه نخستین جشنواره رسانه و مدیریت شهری در ساختمان ساعت شهرداری رشت در میدان شهدای ذهاب با بیان اینکه دغدغه‌های مردم از طریق رسانه‌ها مطرح می‌شود اظهار کرد: آگاهی رسانه از سمت مردم به دولت و از سمت دولت به مردم، رسالت رسانه‌ها بوده و کارکرد رسانه‌ها درواقع آینه مانند است که متأسفانه این کارکرد رسانه در ایران مخدوش شده است.

وی با بیان اینکه رسانه بخشی از جامعه مدنی و زبان مردم است گفت: رسانه‌ها در ایران به‌جای احزاب فعالیت می‌کنند و مخلوط شدن حزب و رسانه در ایران به علت کارکرد ضعیف سیاسی است.

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با بیان اینکه رسانه‌ها آموزش‌دهنده هستند افزود: امروزه رسانه‌ها به‌عنوان معلمی برای همه عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه کارکرد دیگر رسانه نقد و نظارت است خاطرنشان کرد: اگر این کارکرد را از رسانه بگیریم یقیناً مخاطبان خود را نیز از دست می‌دهد.

ضیائی پور سرگرمی را کارکرد دیگر رسانه دانست و گفت: رسانه‌های صوتی و تصویری معمولاً پرمخاطب هستند و می‌توان در حوزه خبر و نمایش از این ظرفیت به‌خوبی استفاده کرد.

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با بیان اینکه مطبوعات ایران در کما هستند تصریح کرد: در هیچ جای جهان این تعداد تکثر رسانه که در ایران وجود دارد مشاهده نمی‌شود و حجم بالایی از تیراژ مطبوعات در ایران استاندارد نبوده و در حال حاضر مطبوعات ما به تیراژ کتاب رسیده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در برخی از اقشار تعدادی از رسانه هنوز در جایگاه نخست هستند بیان کرد: قشر تحصیل‌کرده و جوان جامعه فضای مجازی را به‌عنوان رسانه نخست خود انتخاب کرده‌اند.

ضیائی پور به تفکیک رسانه‌های اصلی و رسانه‌های جایگزین اشاره کرد و گفت: رسانه‌های جایگزین در خلأ رسانه‌های اصلی جای آن‌ها را گرفته و باید بکوشیم مرجعیت رسانه را به رسانه‌های اصلی بازگردانیم.

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با اشاره به فیک نیوز و اخبار جعلی خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد در بررسی اخبار فیک نیوز با شبهاتی مواجه می‌شوند و ما باید بکوشیم علیه این جریان حرکت کرده و آن را اصلاح کنیم.

برگزاری ۱۷ دوره‌ آموزشی برای رسانه‌ها 

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی برای رسانه‌ها گفت: در ۱۷ استان کشور این دوره‌های آموزشی برای بالا بردن سطح اطلاعات و گستردگی حوزه‌های فعالیت‌های رسانه‌ها برگزارشده است.

ضیائی پور با اشاره به برگزاری جشنواره خزر تصریح کرد: همه‌ساله از تمام دنیا در این جشنواره هدایای فراوانی کسب می‌کنند و تعدادی محدود از این عناوین نصیب ایران می‌شود و امیدواریم پس‌ازاین شاهد گسترش مشارکت رسانه‌های کشور در این جشنواره باشیم.

کریم خورسندی مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امیدواریم فضای رسانه نسبت به وضعیت فعلی بهتر شود اظهار کرد: رسانه‌های گیلان به‌غیراز محدود رسانه‌هایی که مشخص هستند همه در حال فعالیت آینه مانند هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه مدیریت شهری با رسانه‌ها فراز و نشیب فراوانی داشته است اظهار کرد: ایده برگزاری جشنواره به‌عنوان یک حلقه‌ای درگذشته مفقود بود عمل کرد.

سید امیرحسین علوی با تأکید بر اینکه سال ۹۸ باید سال توسعه شهر رشت باشد گفت: تحقق این مهم نیازمند تعامل و همراهی همه است و رسانه‌های نیز می‌توانند مانند همیشه در ایجاد تعامل نقش‌آفرین باشند.

انتقادات رسانه‌ها از روی غرض و مرض نیست 

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز  اظهار کرد: یقیناً این جشنواره نیز نواقصی به همراه داشته و امیدواریم با مساعدت اصحاب رسانه در دوره‌های بعد شاهد رفع کاستی‌ها باشیم.

محمدحسن عاقل منش با تأکید بر اینکه بنده معتقدم انتقادات رسانه‌ها از روی غرض و مرض نیست افزود: باید با بالا بردن سطح آگاهی خودمان در کنار ایجاد تعامل مابین مدیریت شهری و اصحاب رسانه در راستای رفع مشکلات گام برداریم.

، ۲۸۰ اثر به این جشنواره ارسال‌شده بود که بعد از داوری، از برگزیدگان جشنواره تجلیل شد.

 

فارس

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)