گزارش تصویری ضیافت افطاری کودکان بی سرپرست در تماشاخانه روباز سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری رشت
گزارش تصویری نود و سومین جلسه شورای شهر رشت
گزارش تصویری جلسه اقتصاد مقاومتی در فرمانداری رشت
گزارش تصویری طعم شیرین رمضان
گزارش تصویری راهپیمایی مردم رشت در حمایت از بیانیه شورای عالی امنیت ملی
نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان:

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه وقف تداوم‌بخش حیات مادی برای دیگران و حیات معنوی برای انسان است گفت: متأسفانه امروز وقف به‌عنوان یک اثر ماندگار برای واقف در جامعه اسلامی در حال رخت بربستن است لذا چاره‌اندیشی برای نهادینه شدن این اثر پدیده الهی و معنوی ضروری است.

..................... تاریخ انتشار:۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان آیت‌الله رسول فلاحتی پیش از ظهر امروز در همایش علمای واقف استان گیلان در سالن اجتماعات مصلی رشت با اشاره به‌جایگاه وقف در نظام اسلامی اظهار کرد: وقف یکی از فریضه‌های مهم نظام اسلامی است که پیامبران و ائمه اطهار (ع) در این مسئله پیشرو بوده و با حفر چاه‌ها و وقف آن به جامعه پیشگام این فریضه الهی می‌شدند.

وی وقف را یکی از احکام نورانی اسلام دانست و افزود: اراده انسان نخستین مقوله‌ای است که در مسئله وقف مهم و حائز اهمیت است که نه‌تنها مسلمانان بلکه پیروان سایر  ادیان نیز از این اراده به نیکی بهره‌مند می‌شوند چراکه وقف بر اساس نیاز فطری انسان شکل‌گرفته و واقف با تکیه‌بر فطرت خود از مال خویش به نفع دیگران می‌گذرد.

نماینده ولی‌فقیه استان گیلان با اظهار تأسف از عدم نهادینه شدن مقوله وقف در جامعه اسلامی ایران گفت: وقف می‌تواند به‌عنوان بازوان اقتصادی در جامعه عمل کند چراکه وقف میراث ماندگار انسان است و اولیاء خدا خود به این فریضه حسنه عمل می‌کردند تا مردم از اثر ماندگار آن مطلع شوند.

فلاحتی با تأکید بر اینکه انسان نمی‌تواند با دست خود مرتکب عمل خیر شود بیان کرد: اراده نخستین پدیده‌ای است که می‌تواند اثری ماندگار را برای انسان رقم‌زده و آینده حیات معنوی او را تضمین کند.

وی با اشاره به تحریر کتاب تحریرالوسیله امام خمینی (ره) تصریح کرد: امام خمینی (ره) در شرایط سخت تبعید تعلیفه ای بر تحریرالوسیله نوشت که پاسخ گوی بسیاری از مسائل و  احکام دینی و اقتصادی امروز جامعه  شده است.

امام‌جمعه رشت دومین مقوله مهم در فریضه وقف را عقیده دانست و گفت: عقیده به جهان آخرت می‌تواند قلم‌های زیبایی را در زندگی انسان رقم بزند ازاین‌رو؛ لزوم احیای اراده و عقیده در مقوله وقف ضروری است چراکه امروز مردم به زندگی مادی و غربی ترغیب شده و باید برای آن راهکاری اندیشیده شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان گفتمان بدوی و ختمی خانواده‌ها را مادی‌گرایی و حیات دنیوی عنوان کرد و افزود: باید از این‌که خانواده‌ها به‌جای توجه به گفتمان حیات طیبه، حیات مادی را سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهند تأسف خورد.

وی با بیان اینکه وقف تداوم‌بخش حیات مادی برای دیگران و حیات معنوی برای انسان است تصریح کرد: متأسفانه امروز وقف به‌عنوان  یک اثر ماندگار برای واقف در جامعه اسلامی در حال رخت بربستن است لذا چاره‌اندیشی برای نهادینه شدن این اثر پدیده الهی و معنوی ضروری است.

 

فارس

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)