گزارش تصویری شب اول احیاء در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری بزرگداشت حماسه سوم خرداد در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری ضیافت افطاری کودکان بی سرپرست در تماشاخانه روباز سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری رشت
گزارش تصویری نود و سومین جلسه شورای شهر رشت
گزارش تصویری جلسه اقتصاد مقاومتی در فرمانداری رشت
در منطقه آزاد انزلی

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی درباره ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی منعقد و به امضا رسید.

..................... تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان  تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی درباره ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی ظهر امروز با حضور رضا مسرور مدیرعامل سازمان بنادر و کشتیرانی انزلی و رئیس سازمان فضایی ایران منعقد شد.

لزوم بهره‌گیری از الگوی کشورهای توسعه‌یافته در مسیر اقتصاد گردشگری

مدیرعامل سازمان بنادر و کشتیرانی انزلی در این مراسم با بیان اینکه به دنبال اجرای طرح‌های گردشگری موضوعی فضایی در سطح منطقه هستیم اظهار کرد: ایجاد تمایز از رویکردهای اصلی سازمان بنادر در حوزه گردشگری است و منطقه آزاد انزلی با توجه به بهره‌مندی از ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و امکانات متنوع، از جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری فضایی برخوردار خواهد بود.

رضا مسرور اقدامات و برنامه‌های اجراشده برای عدم وابستگی صنعت فضایی کشورمان به دیگر کشور را امری ارزشمند اعلام کرد و گفت: می‌توان از الگوی کشورهای توسعه‌یافته در مسیر اقتصاد گردشگری فضایی در این منطقه به‌عنوان پایلوت این طرح ملی بهره برد.

کسب‌وکارهای جدید مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای هستند

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به جایگاه سازمان فضایی ایران در صنعت فضایی بین‌المللی اظهار کرد: کشور ایران در حوزه فضایی با استفاده از توان متخصصان بومی دستاوردهای مهمی را کسب نموده و از معدود کشورهایی است که به‌تمامی چرخه دانش و فناوری فضایی دست پیداکرده است.

وی دلیل انتخاب منطقه آزاد انزلی را استقبال گردشگران فراوان از این منطقه اعلام کرد و افزود: اقتصاد گردشگری فضایی در دنیا بسیار فعال و پویا است و در نظر داریم یکی از مدل‌های موفق دنیا در زمینه گردشگری فضایی را در این منطقه اجرا می‌کنیم.

مرتضی براری فضا را یک اقتصاد نوظهور و جذاب در دنیا اعلام کرد و افزود: کسب‌وکارهای جدید مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای هستند و صنعت اطلاعات مکانی در دنیا بسیار مهم است و باید در انقلاب صنعتی چهارم با تحلیل و پردازش داده‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کنیم.

وی با تأکید بر توجه بیشتر بر صنعت فضایی گفت: تحلیل داده‌های ماهواره‌ای و استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان بر روی توسعه و بهره‌وری صنعت و کشاورزی مؤثر است.

جبار کوچکی نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه علم فضایی، انسان‌ها را به خدا نزدیک می‌کند اظهار کرد: با توجه به پیشرفت‌های خوب منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری، این منطقه می‌تواند پایلوتی برای اجرای طرح گردشگری فضایی باشد و زمینه حضور گردشگران خارجی در منطقه افزایش یابد.

به گزارش فارس، این تفاهم‌نامه در هفت ماده و ۱۱ بند و به مدت سه سال باقابلیت تمدید، به‌منظور شناخت هر چه‌بهتر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو سازمان و همچنین احداث طرح پایلوت منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضایی) در این منطقه منعقد شده است.

بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و عملی سازمان فضایی ایران و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی؛ در راستای ایجاد منطقه گردشگری فضایی ازجمله اهداف این تفاهم‌نامه است.

پیگیری و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه موردتوافق با استفاده از ظرفیت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی، همکاری در برگزاری همایش‌ها و رویدادهای مرتبط با گردشگری فضایی، جانمایی بخشی از اراضی گردشگری منطقه به ایجاد محیطی برای گردشگری فضایی از مهم‌ترین بندهای این تفاهم‌نامه است.

 

فارس

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)