گزارش تصویری/ اجلاس مجمع روسای شوراهای کلانشهرها و مراکز استان‌ ها در رشت
گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
نماینده آستارا در گفتگو با رویداد گیلان :

استانی، حرف های غیر کارشناسی و احساسی نزنند و قولی بدهند که مبنای علمی و پژوهشی و محاسبه ی بودجه ای داشته باشد، گفت: اگرکارشناسیِ طرح انتقال آب خزر، انجام شده، سیاسی و براساس دستور است و به درد نمی خورد و مردم در مقابل آن می ایستند.

..................... تاریخ انتشار:۱۵ آذر ۱۳۹۷ ......................

ولی داداشی درگفتگو با خبرنگارِ رویداد گیلان با اشاره به طرحِ انتقالِ آب خزر اظهارکرد: ما با کاهش بارش باران و برف درسال هایِ گذشته روبرو بودیم.

وی با بیان اینکه رودخانه ولگا به دریایِ خزر بسته شده و روسها سد بزرگی را بر رودخانه ولگا بستند، افزود: در واقع دیگر از دریاهای آزاد به دریای خزر آب نمی آید.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: قسمتی از آب دریای خزر را رودهایی که از کوه های مختلف به دریای خزر سرازیر می شدند، تامین می کردند که متاسفانه ما شاهد هستیم که این آبها هم کاهش پیدا کرده اند.

داداشی با اشاره به نظرات کارشناسان درباره انتقال آب خزرتصریح کرد: ما متخصص محیط زیست نیستیم ولی متخصصان محیط زیست کشورهم اذعان دارند که اگر آب خزر جای دیگری برود، امکان دارد زیست بوم دریای خزر و درواقع سیستم دریای خزر به هم بخورد و ماهی ها و خود دریا آسیب ببینند.

وی به آسیب دیدن استان گیلان، مازندران و قسمت بزرگی ازگلستان درپی آسیبِ دریای خزر اشاره کرد و افزود: ده میلیون نفری که درحاشیه دریای خزر زندگی می کنند، نیز قطعا آسیب خواهند دید.

نماینده آستارا گفت: ما تذکری را نوشتیم و به آقای رئیس جمهور دادیم و همه ی نمایندگان شمال کشورهم که در صحن علنی حاضر بودیم، تذکری جدی به جناب رییس جمهور دادیم و من اینجا از آقای رییس جمهور خواستارم که در سفرهای استانی، حرف های غیر کارشناسی و احساسی نزنند.

داداشی با اعلام اینکه آقای رئیس جمهور این را بدانند که اگر دولت این تصمیم را بگیرد مردم با این کار مخالفند و جلوی آن می ایستند، بیان کرد: مردم نمی گذارند این کار صورت بگیرد و ما هم نماینده و صدای مردم هستیم و باید صدای مردم را به گوش مسئول مربوطه برسانیم و بنده هم به عنوان نماینده مردم از طرف آنان مخالف این صحبت هستم.

وی با تصریح بر اینکه وقتی دولت ها کاری را چه درست یا غلط، می خواهند انجام بدهند برای آن هزار دلیل و سند می آورند، افزود: باید حوزه کارشناسی فارغ از دولت ها باشد.

نماینده آستارا گفت: درست است که بدنه دولت وسازمان ها ونهادهای مختلف، سیستم کارشناسی دارند، اما به نظرمن، این کار را دانشگاه های تخصصی و کارهای مطالعاتی باید انجام بدهند و هیچ دانشگاهی تا به امروز در حوزه تخصص محیط زیست، که دانشگاه های قدری هستند و اساتید برتری دارند؛ به ما یا دولت اعلام نکرده اند که این کار را مطالعه کرده ایم و خوب است.

داداشی بیان کرد: درصورت وجود کارمطالعاتی در اینباره، اعلام می کردند که فلان دانشگاه، کار مطالعاتی انجام داده و به این نتیجه رسیده است.

وی با اعلام اینکه اگراین بحث را دولتی اعلام کرده است، درواقع سیستم کارشناسیِ بدنه ی دولت را، خودشان تشکیل دادند و به نفع صحبت های آقای رئیس جمهور، اقدام و کارشناسی کردند، افزود: کارشناسی بر اساس دستور و نه بر اساس واقعیت های محیط زیستی استان و کشور بوده است.

نماینده آستارا با بیان اینکه کارشناسی باید فارغ از مسائل سیاسی و اجتماعی باشد، گفت: من فکر می کنم این کارشناسی، کارشناسی سیاسی است و به درد نمی خورد.

داداشی برلزوم کارشناسیِ غیرسیاسی به ویژه در زمینه موضوعات محیط زیستی تاکید کرد وافزود: با اعلام نتیجه ی کارشناسیِ علمی به سمعِ مردم و بعد ازاینکه مردم با مزایا و معایب پروژه ای آشنا شدند، اگرخوب باشد مردم هم موافقت می کنند و اگر بد باشد، مخالفت می کنند و مردم ما، مخصوصا مردم خطه شمال، فهیم اند و سعی می کنند، همیشه با منطق بامسائل برخورد کنند.

وی گفت: از آقای رئیس جمهور وتمام اعضای دولت درخواست دارم که وقتی به جایی سفرکاری می روند، قولی بدهند که مبنای علمی و پژوهشی و مبنای محاسبه ی بودجه ای داشته باشد.

نماینده آستارا با بیان اینکه گاهی اعضای دولت به جایی رفته و آنجا را کلنگ می زنند و بعد، آن پروژه، پا درهوا رها می شود، عنوان کرد: مثل پروژه های راه یا سد که سالهای سال طول می کشد تا پروژه به جایی برسد.

داداشی با تصریح براینکه باید پروژه ها هم به لحاظ پژوهشی و مطالعاتی، و هم به لحاظ بودجه ای و فنی محاسبه شده باشد، افزود: متاسفانه این کار خیلی کم اتفاق می افتد و جایی را کلنگ می زنند وبعد ازآن می خواهند کارهای فنی و مطالعاتی و بودجه ای را برایش تعریف کنند، که این روش به همه ی استان های کشور و مخصوصا استان گیلان که یک استان حساس محیط زیستی است، آسیب می رساند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)