گزارش تصویری/ اجلاس مجمع روسای شوراهای کلانشهرها و مراکز استان‌ ها در رشت
گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎

نخستین سمپوزیوم سلول های بنیادی وپزشکی بازساختی گیلان دردانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت برگزار شد.

..................... تاریخ انتشار:۱۴ آذر ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک درنخستین سمپوزیومسلول های بنیادی وپزشکی بازساختی گیلان در سالن اجتماعات دانشکده پرستاریو مامایی شهید بهشتی رشت اظهارکرد:یکی از محورهایکه مد نظر داشتیممرجعیت علمی بود ونمی توان مرجعیت علمی داشت اما در مرزهای دانش حرکتنکرد.

وی ازدهمین پیوند کبد ازبیمار مرگ مغزی در هفته اخیرخبر داد وافزود: اگرما ادعای علمی بودن داریم، باید برای گام اول ابزار لازم را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حمایت کامل خود را برای توسعه دانش سلول های بنیادی در استان اعلام می دارد.یوسف زاده تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی در سال اول عملیاتی شدن برنامه راهبردی حوزه سلامت قرار دارد و کارگروه سیاستگذاری سلول های بنیادی به گیلان واگذار شده است.

وی با بیان اینکه ازالان برنامه ریزی می کنیم و دنبال میوه چینی نیستیم، افزود: حرکت در مرزهای دانش نیازمند حرکت درعلوم پایه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: اگر مانعی نداریم باید به راهمان شک کنیم و رقابت ما باید با کسانی باشد که در مرزهای دانش هستند.

شادمان نعمتی، معاون تحقیقات و فناوریِ دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز دراین سمپوزیوم اظهارکرد: نخستین سمپوزیوم در گیلان بسیار دیر برگزار میشود، درحالیکه این عرصه بسیار استراتژیک است و در خور استان گیلان نیست که از استان های همجوار عقب باشیم.

وی برلزوم آشنا شدن دانش آموزان و دانشجویان با مفاهیم سلول‌هایِ بنیادی و پزشکی بازساختی تاکیدکرد و افزود: همت همه را برای برگزاری این برنامه می ستایم، ما به این چنین برنامه هایی به دلیل نقش تبلیغاتی آن نیاز داریم.

معاون تحقیقات و فناوریِ دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: این سمپوزیوم کمک می کند تا استادان با یکدیگر آشنا شوند و پیوند علمی ایجاد کنند و ارتباط دانشجویان رشته های پزشکی با غیرپزشکی نیز باید میسر شود.

دبیرشورای توسعه علوم و فناوری هایِ سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان گیلان نیز دراین سمپوزیوم با بیان اینکه این رشته مرز دانش و بین رشته ای است، اظهارکرد: سلول درمانی یکی از زیر شاخه‌های پزشکی بازساختی است.

مهریار حبیبی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی توانایی تبدیل شدن به سلول‌های بدن انسان را دارند، افزود: ۵۰۰ میلیارد دلار از مبادلات جهانی به سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی اختصاص دارد.

وی گفت: پزشکی بازساختی شاخه جدیدی از علم پزشکی برای ترمیم و احیاء بافت‌های بدن است.

دبیرشورای توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان گیلان زیست بوم نمودن دانش پزشکی بازساختی در استان گیلان را از برنامه هایی که می توان آن را دراستان اجرا نمود، عنوان وتصریح کرد: راه اندازی بخش سلول درمانی دربیمارستان های پورسینا، حشمت و رازی از جمله دیگر کارهایی است که می توانیم انجام دهیم.

حبیبی برلزوم تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص برای دست یابی به دانش انواع سلول های بنیادی و سایر سلول های باکاربرد درمان تاکید کرد و افزود: این سمپوزیوم اولین گام جدی در راه توسعه علم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان گیلان است.

وی با بیان اینکه کشورمان جزء بیست کشور تولیدکننده مقاله در پزشکی بازساختی است گفت: گیلان در سرطان گوارش رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)