گزارش تصویری سال تحویل در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری جشن نیکوکاری در شهرداری
گزارش تصویری نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری فجر اداره فرهنگ و ارشاد رشت
گزارش تصویری راهپیمایی حماسی مردم رشت به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
گزارش تصویری رویداد گیلان: افتتاح پروژه های بخش خمام در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار رشت
مدیرکل استاندارد گیلان:

مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان زیادی دارد، دارای اهمیت ویژه‌ای است.

..................... تاریخ انتشار:۱۴ آبان ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان داریوش اشکانی‌پور در جلسه استاندارد استان گفت: شهروندان کالاهای دارای نشان استاندارد را با رعایت سه شرط برخورداری از کد ۱۰ رقمی، شرایط نگهداری درج شده روی بسته بندی و تاریخ انقضاء اعلام شده با اطمینان خاطر مصرف کنند.

وی افزود: شهروندان باید به تاریخ انقضاء و شرایط نگهداری کالاها توجه ویژه داشته باشند، چرا که به طور مثال برای محصولات فاسدشدنی بویژه مواد غذایی، رعایت زنجیره سرما جزو الزامات است.

وی با اشاره به اینکه استاندارد فقط بر کالاهای دارای بسته بندی نظارت می‌کند، تصریح کرد: واحدهای تولیدی، مجموعه استاندارد را با رعایت خط قرمز سلامت مردم در کنار خودشان ببینند.

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۲۹ واحد تولیدی در استان تحت پوشش و مشمول استاندارد اجباری هستند،گفت: تاکنون ۷۵۶ واحد از این واحدها موفق به اخذ پروانه معتبر استاندارد شده‌اند.

اشکانی‌پور تصریح کرد: تا پایان مهرماه امسال، ۲۴۱ مورد گواهی نامه استاندارد تمدید و ۵۰ مورد گواهی نامه جدید استاندارد نیز صادر شد.

وی اضافه‌کرد: در ارزیابی‌ها، ۱۱۰ گواهی نامه بدلیل توقف تولید و یا نقص، ابطال و ۶۸ گواهی نامه تعلیق شد که در صورت رفع نشدن نواقص ابطال می‌شود.

مدیرکل استاندارد گیلان همچنین از صدور ۳۳۱ گواهینامه صادراتی از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه خبر داد و گفت : ۷۹۶ گواهی نامه وارداتی برای محموله های مشمول استاندارد اجباری نیز درهمین مدت صادر شد.

وی اضافه کرد: در هفت ماه گذشته بیش از۲ هزار و ۲۰۰ مورد از واحدهای تولیدی گیلان بازدید فنی انجام شد.

به گفته مدیرکل استاندارد گیلان در این مدت ۷۶۹ گواهی نامه نیز برای آسانسورهای ساختمان های در حال ساخت صادر شد .

اشکانی پور در ادامه با اشاره به نظارت بر کیفیت ایمنی آسانسورها به عنوان یکی از وظایف استاندارد گفت : متاسفانه مبحث ۱۵ توسط مهندسان ناظر در ساخت و ساز رعایت نمی شود که این امر مالکان را دچار مشکل می کند .

وی تصریح کرد : شهروندان می توانند با ارسال شناسه ۱۰ رقمی که روی آسانسورها نصب شده است به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از موارد مربوط به آسانسور ها اطلاع یابند .

مدیرکل استاندارد گیلان در ادامه با تاکید بر لزوم تمدید گواهینامه استاندارد در هر سال گفت : اعتبار گواهی نامه ها فقط یکساله است و ممکن است بعد از آن ، ایمنی لازم برای آن وسیله وجود نداشته باشد .

مدیرکل استاندارد گیلان گفت: با توجه به گردشگر پذیر بودن گیلان، کیفیت محصولاتی همچون چای، برنج و زیتون که بعنوان سوغات مشتریان زیادی دارد، دارای اهمیت ویژه‌ای است .

اشکانی پور با اشاره به اینکه برای ۴۰ واحد بسته بندی چای پروانه و نشان استاندارد صادر شده است افزود : چایکاران می توانند محصولات خود را به هریک از این واحدهای بسته بندی عرضه کنند اما اگر محصول آنها در این واحدها بسته بندی شد بایستی استانداردهای لازم را داشته باشد .

وی ادامه داد : تلاش می کنیم به بسته بندی برنج نشان استاندار اختصاص یابد  تا فرهنگ سازی، مردم به سمت خرید کالاهای بسته بندی بروند .

مدیرکل استاندارد گیلان یکی از وظایف این نهاد نظارتی را تدوین و بازنگری استاندارد ها اعلام کرد و گفت : پارسال ۵۰ فقره استاندارد ملی تدوین شد، امسال ۴۰ عنوان استاندارد در دست تدوین داریم و اگر سازمان ملی استاندارد ابلاغ های لازم را بدهد، ۱۰ عنوان دیگر را نیز تدوین می کنیم .

اشکانی‌پور با اشاره به بازنگری استانداردها در هر ۵ سال تصریح‌کرد: امسال ۱۱۸ عنوان استاندارد بازنگری شد .

  وی افزود : به دلیل فعالیت سازمان ملی استاندارد در زمینه تدوین استانداردهای بین المللی، رتبه ایران از ۶۷ به ۲۲ رسید .

مدیرکل استاندارد گیلان با بیان اینکه امسال یک پیشنهاد برای سازمان ملی استاندارد داریم، گفت: اهتمام داریم امسال نیز یک عنوان استاندارد در زمینه صنایع الکترونیک به سازمان ملی ارائه دهیم .

اشکانی پور از ایجاد دفترهای استاندارد سازی در دانشگاه ها و مراکز علمی خبر داد و  افزود : در همین راستا، ۱۲ تفاهم نامه با دانشگاه ها منعقد کرده‌ایم .

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه در استان کارگاه تولید طلا و جواهر نداریم، گفت: نظارت استاندارد بر این کارگاه ها با کدهای رهگیری است که با آن سازنده و مکان تولید مشخص می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۶۴ آزمایشگاه همکار را تایید صلاحیت کردیم گفت: ۴۶ آزمایشگاه اکنون فعال هستند .

اشکانی پور در خصوص نحوه نظارت استاندارد به کالاهای منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: این منطقه جزء حوزه نظارتی ما نیست و حکم کشور ثالث را دارد، اما در صورتی که از ما بخواهند ، آماده همکاری هستیم .

وی در پایان گفت : البته منطقه آزاد انزلی سایت موقتی را طراحی و جایی را در آن برای استاندارد جانمایی کرده است که خدماتی را به آنها خواهیم داد.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)