گزارش تصویری سال تحویل در گلزار شهدای رشت
گزارش تصویری جشن نیکوکاری در شهرداری
گزارش تصویری نشست خبری چهارمین جشنواره فرهنگی هنری فجر اداره فرهنگ و ارشاد رشت
گزارش تصویری راهپیمایی حماسی مردم رشت به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
گزارش تصویری رویداد گیلان: افتتاح پروژه های بخش خمام در پنجمین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار رشت
نماینده مردم رودبار:

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به کاهش سن مصرف دخانیات در کشور گفت:‌ در صورت عدم کنترل این وضع،‌ در آینده با مشکلات جدی مواجه می‌شویم.

..................... تاریخ انتشار:۱۴ آبان ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان منوچهر جمالی در گفت‌وگویی اظهار داشت:‌ در حال حاضر آمار گرایش قشرهای نوجوان،‌ جوان و به ویژه بانوان به سمت مواد دخانی شدت گرفته است و در صورت عدم برنامه‌ریزی برای کنترل این وضعیت،‌ کشور در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد:‌ کاهش سن مصرف و استعمال دخانیات،‌ گرایش بسیار بالای نوجوانان و جوانان به سمت آن‌ و روی آوردن بانوان به سمت این‌گونه مواد‌، از هم‌اکنون زنگ‌ خطر را برای آینده کشور به صدا درآورده است و باید برای آن فکری اساسی شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس تصریح کرد:‌ دود ناشی از مصرف سیگار و قلیان در افراد علاوه بر اینکه خود آنان را در آینده‌ای نه چندان دور با انواع و اقسام مشکلات تنفسی،‌ ریوی و بیماری‌های سرطانی مواجه می‌کند بلکه هزینه‌های بسیار زیادی را به کشور در حوزه‌های مختلف وارد می‌سازد.

عضو ناظر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات افزود:‌ در کنار هدر رفت نیروی اجتماعی سالم برای جامعه،‌ نیاز مبتلایان به انواع بیماری‌های تنفسی و ریوی ناشی از مصرف مواد دخانی به دریافت خدمات درمانی و پزشکی،‌ حوزه بهداشت و درمان کشور را به سمت چالشی جدی هدایت می‌کند.

جمالی مهم‌ترین هدف ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات را برشمرد و گفت:‌ پیش‌بینی و اجرای راهکارها و دستورالعمل‌هایی برای کنترل گرایش افراد به ویژه جوانان و بانوان به سمت دخانیات و آگاهی بخشی به جامعه از مهم‌ترین اهداف این ستاد به شمار می‌رود.

وی رویکرد مجلس و سطح همکاری‌های قوه مقننه با این ستاد را متذکر شد و ابراز داشت:‌ مجلس و خاصه کمیسیون بهداشت و درمان به اهمیت این موضوع کاملاً واقف هستند و برنامه‌های ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات را به وسیله اعضای ناظر و منتخب خود کاملاً رصد می‌کند.

جمالی تلاش در جهت کاهش مصرف دخانیات را تکلیف تمامی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه دانست و ‌تصریح کرد: افزایش آمار مصرف این نوع مواد علاوه بر اینکه بسیاری از خانواده‌ها را دچار مشکلات اساسی می‌کند زمینه بروز انواع آسیب‌های اجتماعی را نیز در جامعه فراهم می‌سازد.

نماینده مردم رودبار در مجلس جلوگیری صد در صدی مصرف مواد دخانی را فعلاً امکان‌پذیر ندانست و عنوان کرد:‌ ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات سعی دارد ضمن جلوگیری از شیوع انواع مختلف مواد دخانی در سطح جامعه به سمت کاهش دادن مصرف آن قدم بردارد.

عضو ناظر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات عدم استعمال دخانیات در فضاهای عمومی را حرکتی مثبت اعلام کرد و افزود:‌ وضعیت کنونی جامعه به نسبت ۱۰ سال گذشته با تحولات مثبتی همراه بوده است و انتظار داریم این حرکت‌های راهبردی باز هم استمرار پیدا کند.

جمالی تحمیل هزینه‌های سنگین به مجموعه بهداشت و درمان کشور به علت سوء مصرف دخانیات را نگران کننده دانست و گفت:‌ ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات قصد دارد با تجمیع همه ظرفیت‌های قانونی زمینه کاهش سن ابتلاء مردم به دخانیات را به نحو مطلوبی کاهش دهد.

 

تسنیم

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)