گزارش تصویری شام غریبان حسینی در رشت
گزارش تصویری تجمع بزرگ عاشوراییان و اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهرداری رشت
گزارش تصویری عزاداری مردم رشت در تاسوعای حسینی
گزارش تصویری آیین سنتی مجمع بری در روستاهای شرق گیلان
گزارش تصویری همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی رشت
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان:

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با اشاره به کاهش انگیزه و رغبت پاسخگویان نسبت به پاسخگویی به طرح ها و فعالیت های آماری، ادامه داد: یکی از مهمترین بحث ها در اصول بنیادی تولید آمارهای رسمی، شفافیت است و شفافیت از دسترسی آسان و برابر همه افراد جامعه به اطلاعات نشات می گیرد.

..................... تاریخ انتشار:۰۱ آبان ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان وحید طیفوری در جلسه «آمار و برنامه‌ریزی» که با حضور نمایندگان برنامه‌ریزی و بودجه دستگاه‌های اجرایی در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد، با اشاره به نامگذاری اول آبان تحت عنوان «روز آمار و برنامه ریزی» در تقویم رسمی کشور، اظهار کرد: این نامگذاری می تواند مبنایی قرار گیرد برای اینکه تمامی اقدامات انجام شده در کشور مبتنی بر دانش و اطلاعات صحیح و برنامه ریزی مناسب جهت رسیدن به توسعه و آبادنی باشد.

وی با اشاره به پیش بینی هفته ای تحت عنوان «آمار و برنامه ریزی» از ۲۸ مهر لغایت ۲ آبان، افزود: اولین روز این هفته «آمار و رسانه» نامگذاری شده است، زیرا رسانه ها به عنوان زیربنای فکری جامعه نقش مهمی در اشاعه فرهنگ آماری و برنامه ریزی در کشور دارند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، با بیان اینکه دومین روز از هفته آمار و برنامه ریزی بر نوین سازی نظام آماری تاکید دارد، گفت: سومین روز از هفته آمار و برنامه ریزی «فرهنگ سازی آماری» نام دارد و لذا با همکاری آموزش و پرورش کلیه مدارس استان را تحت الشعاع اهمیت آمار و برنامه ریزی قرار داریم، زیرا اگر فرهنگ سازی را از دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور آغاز کنیم، ثمره این فرهنگ سازی را در آینده برداشت خواهیم کرد.

ظیفوری، «آمار و برنامه ریزی» و «آمار و پژوهش» را عناوین روزهای چهارم و پنجم دانست و تصریح کرد: همایش استانی آمار و برنامه ریزی با حضور رئیس مرکز آمار ایران و استاندار گیلان و تقدیر از دستگاه های برتر در این حوزه همزمان با روز پنجشنبه، ۳ آبان در دانشگاه گیلان برگزار خواهد شد.

وی یکی از چالش های مهم در حوزه آمار و برنامه ریزی را مبهم بودن ارتباط میان آمار و برنامه ریزی برای جامعه دانست و خاطرنشان کرد: بر کسی پوشیده نیست که آمار زیربنای برنامه ریزی است و اگر برنامه ریزی مبتنی بر آمار و اطلاعات صحیح نباشد، ره به جایی نخواهد برد و محکوم به فنا و نابودی منابع و سرمایه هاست، اما همواره این سوال از ما به عنوان متولیان امر تولید آمار مطرح است که آمار و اطلاعات تولید شده چگونه در برنامه ریزی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه خروجی نظام آماری و نمود آمار و اطلاعات در برخی از برنامه ریزی ها برای مخاطبان خاص و عام ملموس نیست، متذکر شد: مردم باید بدانند آمار و اطلاعاتی که ما جمع آوری می کنیم کجا خودش را نشان می دهد تا برای ارائه اطلاعات دقیق تر انگیزه پیدا کنند که در نهایت منجر به یک نتیجه مشخص و معین می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با اشاره به کاهش انگیزه و رغبت پاسخگویان نسبت به پاسخگویی به طرح ها و فعالیت های آماری، ادامه داد: یکی از مهمترین بحث ها در اصول بنیادی تولید آمارهای رسمی، شفافیت است و شفافیت از دسترسی آسان و برابر همه افراد جامعه به اطلاعات نشات می گیرد. در واقع یک کالای عمومی توسط حاکمیت تولید شده و ما موظف هستیم این کالای عمومی را در اختیار مردم به صورت رایگان و یکسان قرار دهیم.

وی طراحی و راه اندازی سامانه الکترونیکی جمع آوری آمار و اطلاعات رسمی دستگاه های اجرایی را یکی از افتخارات فرزندان گیلان دانست و یادآور شد: تولید آمار و اطلاعات از طریق سامانه از سال ۹۴ عملیاتی شده و خوشبختانه در سطح ملی مورد استقبال قرار گرفته است.

طیفوری، با اشاره به طراحی پایگاه اطلاعات آماری استان به نشانی «sdi.mpogl.ir»، اظهار کرد: آمار و اطلاعات جمع آوری شده در این پایگاه از سال ۵۵ به بعد بوده و قابلیت کاربردی در حوزه تصمیم گیری و سیاستگذاری برای کاربران دارد.

 

ایسنا

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)