گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
گزارش تصویری از حماسه عظیم مردم روزه‌دار رشت در روز قدس ۹۸
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه مگس زیتون از بین رفتنی نیست گفت: کشاورزان باید نسبت به جمع‌آوری میوه‌های بیمار اقدام کنند و شخم زمستانه انجام دهند تا در سال‌های آتی به این مشکل دچار نشوند.

..................... تاریخ انتشار:۱۹ مهر ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان پورخانعلی امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: رودبار سطحی بالغ‌بر هشت هزار و ۷۹۰ هکتار باغ زیتون دارد که حدود دو هزار هکتار از آن در روستاهای هم‌جوار رودبار قرار دارد.

وی با بیان اینکه به ۲۸ ایستگاه در خصوص آفت مگس زیتون پیش‌آگاهی داده شد گفت: هر پنج روز یک‌بار مشکلات باغات رصد شده و آسیب‌های ناشی از آفت مگس زیتون پیگیری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه در سنوات گذشته سم‌پاشی‌هایی در باغات زیتون برای مقابله با آفت مگس انجام شد افزود: از ۱۵ مردادماه امسال به دلیل خنکی هوا، آفت مگس زیتون شدت پیدا کرد و اطلاع‌رسانی‌های جهاد موجب شد کشاورزان زیتون خود را به‌موقع و سالم برداشت کنند.

پورخانعلی با بیان اینکه برخی باغات زیتون رودبار قدمت ۱۰۰ ساله دارند تصریح کرد: این باغ‌ها که درخت‌های زیتونی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارند به دلیل نداشتن عملکرد خوب و توجیه اقتصادی و داشتن شیب زیاد مشکل‌ساز شده‌اند.

وی با اذعان به اینکه مگس زیتون از بین رفتنی نیست گفت: کشاورزان به پشتوانه دولتمردان می‌توانند آفت مگس زیتون را با مدیریت کنترل کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه باغ‌های مدرن بین سه تا پنج‌تن برداشت زیتون دارند افزود: از سال ۸۳ آفت مگس زیتون وارد باغ‌ها شده و در حال حاضر سم‌پاشی، سم پروتئین و کارت زرد برای مقابله با آفت مگس استفاده می‌شود.

پورخانعلی از اصلاح نژاد برخی گونه‌های زیتون خبر داد و بیان کرد: جوان‌سازی باغات زیتون از برنامه‌های جهاد است و با بودجه‌ای بالغ‌بر ۸۰۰ میلیون بر آنیم تا باغ‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند جوان‌سازی کنیم.

وی با اشاره به راه‌کارهای پیشگیری از آفت مگس زیتون گفت: کشاورزان باید نسبت به جمع‌آوری میوه‌های بیمار اقدام کنند و شخم زمستانه انجام دهند تا در سال‌های آتی به این مشکل دچار نشوند.

 

فارس

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)