گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
گزارش تصویری از حماسه عظیم مردم روزه‌دار رشت در روز قدس ۹۸
نماینده لنگرود در گفتگو با رویداد گیلان :

مهرداد لاهوتی درگفتگو با خبرنگار رویدادِ گیلان با اشاره به وضعیتِ بد اقتصادی جامعه اظهارکرد: نقدینگیِ حال حاضردرکشور، چیزی حدود۱۷۰۰میلیارد تومان است و درنقدینگی یکسری سهل انگاری هایی صورت گرفته است؛ در زمانی که آقای دکتر روحانی دولت را تحویل گرفتند؛ ۴۵۰۰۰۰ میلیارد تومان بوده است وما باید تلاش می کردیم که نقدینگی را به […]

..................... تاریخ انتشار:۱۱ مهر ۱۳۹۷ ......................

مهرداد لاهوتی درگفتگو با خبرنگار رویدادِ گیلان با اشاره به وضعیتِ بد اقتصادی جامعه اظهارکرد: نقدینگیِ حال حاضردرکشور، چیزی حدود۱۷۰۰میلیارد تومان است و درنقدینگی یکسری سهل انگاری هایی صورت گرفته است؛ در زمانی که آقای دکتر روحانی دولت را تحویل گرفتند؛ ۴۵۰۰۰۰ میلیارد تومان بوده است وما باید تلاش می کردیم که نقدینگی را به یک عدد مناسبی برسانیم.
وی افزود: باید نقدینگی به طرف نیاز جامعه هدایت می شد و وقتی به نیاز جامعه هدایت نشود، طبیعی است این نقدینگی که دراختیارمردم است، به سوی شغل های کاذب مثل دلالی، خرید ارز، طلا و اخیرا شاهد هستیم به سمت خرید خودرو می رود.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست ارزی دولت که درابتدا اتخاذ کرد، سیاست درستی نبود، گفت: دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی، وارد کرد و اعلام کرد هرکس هم ارز بخواهد ما برایش تامین می کنیم، در صورتی که این سیاست، درست نبود و دولت باید می گفت من برای تهیه کالای اساسی ارز تامین می کنم و مابقی را به بازار واگذار می کرد و مانند سیاست اتخاذ شده فعلی عمل می کرد.
لاهوتی با اشاره به اینکه همزمان، این قضایا به فضای روانی خارج شدن آمریکا از برجام گره خورد، تصریح کرد: این نقدینگی از ابتدا نیز گره خورده و درست مدیریت نشده بود.
وی توجه به دوموضوع برای حل این مشکل را خاطرنشان کرد وافزود: موضوع اول اینکه دولت در فاصله کوتاه مدت، نقدینگی را مدیریت کند، چرا که به هرحال این نقدینگی باید به طریقی از بازار جمع شود.
نماینده لنگرود گفت: اگر نقدینگی دست مردم بماند و مردم نیزاحساس ناامنی کنند و فکر کنند ارزش پول ملی شان کاهش پیدا می کند، به دنبال قضایایی که ذکر شد می روند.
لاهوتی موضوع دوم را وجود دشمنی نسبت به نظام و انقلاب عنوان وتاکید کرد: باید قبول کنیم، که جنگ اقتصادی درحل وقوع است؛ یک روز جنگ نظامی داشتیم و امروز جنگ بدتری را داریم.
وی با بیان اینکه خودمان نباید به خویش آسیب وارد کنیم و باید براساس منطق رفتار کنیم، افزود: کسانی که به دنبال فضای کاهش ارزش پول ملی می روند، بدانند که خودشان هم یک جایی ضرر می کنند هرچند که ممکن است، در یک مقطع کوتاه، سود کنند، اما بالاخره که فضا اینطورباقی نمی ماند و مدیریت می شود، آنها بدانند که این تورم روزی، دامن خود آنها را نیزمی گیرد.
نماینده لنگرود برلزوم کمک به همدیگر درجنگ اقتصادی تاکید کرد و گفت: اتفاقی که در سازمان ملل افتاد، به نظرم خیلی خوبی بود و باید ما آن اتفاق را به فال نیک بگیریم.
لاهوتی بیان کرد: اروپائیان اعلام می کنند، ما آمادگی همکاری داریم و راه حلی برای اولین بار درجلسه شورای امنیت ارائه می شود وهمه کشورها به اتفاق، درمقابل موضع گیری های غلط ترامپ ایستادند.
وی با اعلام اینکه ما باید مانند ۸ سال دفاع مقدس که یکی ازطولانی ترین جنگ های تاریخ ما محسوب می شود، به همدیگر کمک کنیم، افزود: الان، زمان آزمون و خطا نیست، دولت باید تلاش کند، به مدیریت اقتصادی خود درست عمل نماید و مجلس باید به دولت کمک کند.
نماینده لنگرود با بیان اینکه ازطرف دیگر مردم هم باید با کمک به مسئولان به خودشان کمک کنند، گفت: خیلی از این گرانی ها ربطی به دلار ندارد، برای مثال، رب گوجه فرنگی که دیگر وارداتی نیست، گوجه فرنگی داخل کشور تولید می شود، دولت باید ریشه یابی کند که علتش کجاست؟ اگرعلتش کاهش ارزش پول ملی است، یا صادرات
بخشی ازاین تولیدات است، باید مشخص شود.
لاهوتی با اشاره به اینکه دولت باید مراقبت کند که این محصولات به صورت قاچاق یا به صورت رسمی از کشور خارج نشود، اعلام کرد: ما درهمین ارتباط، جلسه غیرعلنی داریم و به امید خدا، بتوانیم موضوعات را به بحث بگذاریم و خیلی امیدوارم و شک ندارم این دوران می گذرد و فضا به یک فضای مطلوب تبدیل خواهد شد.
وی به طرح هایی برای مشورت با دولت اشاره کرد وافزود: شورای عالی هماهنگی تشکیل شده، ترکیبی از مجلس، دولت و قوه قضائیه است و اختیاراتی به این شورای عالی داده شد که بتوانند تصمیمات عالی بگیرند ودرجاهایی که نیاز به قانون گذاری دارند، ما به سرعت قانون گذاری کنیم و مثل ستاد تدابیر سابق بتوانند تصمیم گیری کنند.
نماینده لنگرود با ابراز امیدواری از یافتنِ سریعِ یک راه برون رفت توسط مسئولان، گفت: با توجه به اتفاقی که درسازمان ملل افتاده است و مصوبات شورای امنیت که لازم الاجراست و موضع گیری ها خیلی خوب در آنجا، ترامپ کار خاصی نمی تواند بکند، هرچند که می گوید من۱۳ آبان تحریم های جدید می گذارم، اما کاری ازپیش نمی تواند ببرد.
لاهوتی با اشاره به اینکه عملا آن اجماعی که آمریکایی ها قبلا فراهم می کردند، دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: ترامپ باید از فشارهای نفو

ذی خود استفاده کند وتا الآن هم این کار را انجام داده است اما اگر خودمان کمی فضا را مدیریت و از این اجماعی که در نیویورک مقابل ترامپ تشکیل شد و پیامی که به او منتقل کرد، می توانیم استفاده کنیم.
وی افزود: دولت باید تصمیمات درستی بگیرد وجلوی قاچاق که یک زمانی نگران واردات آن بودیم، الان نگران صادرات قاچاق هستیم را بگیرد، یا از فرصت هایی که برای تولید کنندگان ما ایجاد شده است و در گذشته برای فعالیت آنها، توجیه اقتصادی وجود نداشت، درست بهره ببرد که بتوانند کالا های خود را صادر کنند.
نماینده لنگرود بر لزوم افزایش صادرات غیرنفتی تاکید کرد وگفت: به نظرمن این موضوع درشرایط فعلی، هم تهدید وهم فرصت است و باید با مدیریت صحیح، از این شرایط عبور کنیم.
لاهوتی بخشی ازفضای ایجاد شده را نتیجه دشمنی آمریکایی ها و بخشی را نتیجه دامن زدن خود ما عنوان وبیان کرد: باید به هم کمک کنیم، مردم به اندازه نیاز خرید کنند و نگاهشان بیشتر به کالاهای داخل باشد و تولید کنندگان ما هم بیشتر تلاش کنند وهم میزان تولید را بالا ببرند و هم با کیفیت تر تولید کنند.
وی افزود: دولت باید نگاه خود را به واردات کاهش دهد و نگاه ما باید به صادرات افزایش پیدا کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)