شورای تامین مناطق آزاد، بازی با امنیت کشور است
به بهانه تجمع عده ای در ساختمان شورای شهر، برای جلوگیری از آبستراکسیون جلسه انتخاب شهردار رشت!/وقتی انتخاب شهردار امنیتی میشود!
داستان مثلث داماش و انتخاب شهردار رشت/از سامر رجب تا حامد عبداللهی و حاجی پور!
از دگردیسی حجت جذب تا پاشنه آشیل دیگر عضو شورا در معادلات انتخاب شهردار!
امیدوارم لایق ترین فرد برای شهر رشت انتخاب شود/ سعی میکنم وارد حواشی نشوم و تعامل با شورا را در پیش بگیرم /به انتخاب شورای شهر احترام خواهم گذاشت

تا میگویند گوشی موبایل گران شده است، پاساژ علاءالدین صف طویل ایجاد می شود، پوشک و دستمال گران می شود، عمده فروشی های لوازم بهداشتی را قرق می کنند، لوازم خانگی گران می شود، جنس ها را در انبار نگه می دارند و نمی فروشند، ماجرای ریختن پول در جیب خودروسازان هم که بماند!

..................... تاریخ انتشار:۰۵ مهر ۱۳۹۷ ......................

به گزارش رویداد گیلان ،داریم کم کم عادت می کنیم به رشد تصاعدی و نه صعودی قیمت ها…تحلیلگر خوبی هم شده ایم؛ جوری که تا ترامپ می خواهد در سازمان ملل سخن بگوید، بچه ۱۰ ساله هم می گوید الان دلار گرانتر خواهد شد، و پس از سخنان روحانی هم باز گرانتر از آن، حتی الان اگر بگویند دلار می‌رود تا به مرز ۲۰ و ۳۰ هزارتومان برسد نیز دیگر تعجب نمی کنیم ، چون داریم می بینیم قیمت ها پله ای که نه…تله کابینی بالا می رود!

ولی آیا واقعا فقط و فقط دولت و عوامل خارجی و بیرونی مقصرند یا خودمان هم دخیل بر این قضیه هستیم؟

چه شده است که تا چهار تا شایعه نصفه نیمه از داخل و خارج می شنویم، به تکاپوی خرید می افتیم تا از قافله عقب نمانیم و کم نیاوریم!

تا می گویند گوشی موبایل گران شده است ، پاساژ علاءالدین صف طویل ایجاد می شود، پوشک و دستمال گران می شود، عمده فروشی های لوازم بهداشتی را قرق می کنند، حبوبات گران می شود، خواربار فروشی های بازار را خالی می نمایند، طلا و سکه و دلارگران می شود، صرافی های استامبول و طلافروشی ها شلوغ تر می شود! لوازم خانگی گران میشود، جنسها را در انبار نگه می دارند و نمی فروشند، … ماجرای ریختن پول در جیب خودروسازان هم که بماند!

به کجا چنین شتابان؟! واقعا تا کجا قرار است پیش برویم و به این گرانی ها دامن بزنیم و تقاضا را بیشتر کنیم؟

تا وقتی گوشمان به سفارش کارشناسان اقتصادی بی بی سی و من و تو است که جنسها را بخرید و انبار کنید و بعدها گرانتر بفروشید ، تا وقتی که بعد از این همه سفارش به حمایت از تولید ملی، باز دنبال جنس ترکیه و برند فلان کشور هستیم ، تا وقتی چشممان به دهان فلان مجری ماهواره است که ما را می خواهد از قحطی و خشکسالی و کمبود بترساند، تا وقتی که داشته هایمان را، نقاط قوتمان را نمی بینیم و هر روز نقل محافل خانوادگیمان شده که ارزش پولمان از فلان کشور هم پایین تر آمده … وضع بدتر میشود و بهتر نه ..

نمی گویم که با نخریدن و صرفه جویی و قناعت وضعیت خیلی بهتر می شود ، ولی حداقل به آتشی که روز به روز دارد گسترده تر می شود، هیزم نیندازیم! شاید کمتر کردن تقاضای بیش از اندازه ما اندکی حال اقتصادمان را بهتر کند یا حداقل بدتر نکند! شاید دوری از این مصرف زدگی بی رویه ، اندکی نجات بخش باشد. مگر در حدیث نبوی از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نداریم که”کسى که به دیگری رحم نکند، مورد ترحم قرار نخواهد گرفت.”
و مگر در آیه قرآن نیامده که “خداوند تغییری در سرنوشت قوم و گروهی به وجود نمی آورد مگر اینکه خودشان خواهان آن تغییر باشند.”

بیایید فکر کنیم که هر کداممان در هر نقش و مسئولیتی که هستیم چه کاری می توانیم بکنیم که موثر باشد ؟ اگر راننده تاکسی هستیم، اگر معلمیم، پزشکیم، مهندس ساختمانیم، فروشنده ایم.

کم فروشی و گران فروشی، احتکار و ربا، اسراف و تفاخر و بسیاری از این دست گناهان اقتصادی ،آوردن مال حرام به زندگی مان است و تبعات منفی بسیاری بر روند تربیتی اخلاقی خود و خانواده و نسلمان خواهد داشت.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما
  1. محسن جعفری گفت:

    چه باید کرد…
    چه باید گفت

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)