گزارش تصویری مراسم تکریم و معارفه شهردار جدید رشت
واکاوی اصلاح طلبانه با چاشنی دعوت از یک ضدانقلاب!
گزارش تصویری جشن عید سعید فطر در پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت
گزارش تصویری از اقامه نماز باشکوه عید سعید فطر در رشت‎
گزارش تصویری از حماسه عظیم مردم روزه‌دار رشت در روز قدس ۹۸

در حالی که وزارت تعاون نزدیک به ۲ ماه بدون وزیر است و تکلیف شریعتمداری وزیر صنعت هم به دلیل زمزمه استعفای وی از یک طرف و تهیه ۲ طرح استیضاح وی در مجلس از طرف دیگر، معلوم نیست، تبدیل این ۲ وزارتخانه به چهار وزارتخانه در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

..................... تاریخ انتشار:۰۴ مهر ۱۳۹۷ ......................
به گزارش رویداد گیلان  طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارتخانه های « صنعت و معدن» و «تو سعه صادرات و بازرگانی» و لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکیل وزارتخانه «رفاه و تامین اجتماعی» و «کار و تعاون» در دستور کار نمایندگان مجلس و بخصوص کمیسیون اجتماعی قرار دارد.
تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تقاضای نمایندگان است که بصورت طرح به مجلس ارائه شد و تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مورد تقاضای دولت است که نمایندگان دولت در قالب لایحه در مجلس پیگیر آن هستند.
این ۲ طرح و لایحه برای بررسی به کمیسیون اجتماعی مجلس بعنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد و بعد از بررسی در کمیسیون مذکور، چه با تصویب و چه رد آنها در کمیسیون، تصمیم نهایی در صحن مجلس و با رای نمایندگان گرفته می شود.
در حال حاضر تکلیف این ۲ وزارتخانه هم معلوم نیست.
وزیر تعاون چهارشنبه ۱۷ مرداد با استیضاح در مجلس عزل شد و شریعتمداری هم در آستانه استیضاح در صحن مجلس قرار دارد هر چند که زمزمه استعفای وی هم شنیده می شود.
سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در همین زمینه به خبرنگار الف گفت: به دلیل اینکه تکلیف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس معلوم نیست، هنوز وزیر جدید به مجلس معرفی نشد.
وی گفت: موضوع انتخاب و معرفی وزیر به مجلس، به تفکیک وزارتخانه گره خورده چرا که اگر وزارتخانه تفکیک شود و یا نه به همین صورت باقی بماند، موضوع انتخاب وزیر فرق خواهد کرد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت برای تفکیک این وزارتخانه، لایحه ۲ فوریتی به مجلس داد که مجلس با ۲ فوریت آن مخالفت کرد و این موضوع بصورت عادی در حال بررسی است.
خدادادی با تاکید بر اینکه تفکیک این وزارتخانه به بررسی و کار کارشناسی نیاز دارد چرا که موافقین و مخالفین جدی دارد، افزود: خیلی معتقدند که وزارت تعاون وزارتخانه بزرگ و گستردگی کار آن زیاد است و نمی توان بصورت یک وزارتخانه باشد و توسط یک فرد اداره شود.
وی افزود: بعنوان مثال هر روز یک میلیون نفر در سراسر کشور برای انجام امورات خود به این وازراتخانه مراجعه می کنند.
به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یکی از راههای حل مشکلات وزارتخانه تفکیک آن است.
اما طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در دستور کار نمایندگان و کمیسیون اجتماعی مجلس قرار دارد.
در همین راستا روز یکشنبه زمزمه استعفای شریعتمداری وزیر صنعت مطرح شد. هر چند این خبر از سوی مسئولین وزارت صنعت تکذیب شد اما نمایندگان اعلام کردند که حتی رئیس جمهور در جریان استعفای شریعتمداری قرار دارد و بعد از برگشت از سفر نیویورک، درباره استعفای وی تصمیم گرفته می شود.
غیر از موضوع استعفاء، شریعتمداری در معرض استیضاح جدی نمایندگان قرار دارد.
در همین راستا ۲ طرح استیضاح برای شریعتمداری در مجلس تهیه شده که در دستور کار امروز سه شنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار دارد. یک طرح با ۷۰ امضای نمایندگان و ۱۵ محور و طرح دیگر با ۱۲ امضا و چندین محور.
با این حال کمیسیون اجتماعی مجلس روز یکشنبه گذشته، بررسی تفکیک این وزارتخانه را در دستور کار داشت که پس از صحبت های نمایندگان موافق، مخالف و نماینده دولت، اکثرنمایندگان با تفکیک این وزارتخانه مخالفت کردند.
در هر حال تکلیف این ۲ وزارتخانه و تبدیل آنها به چهار وزارتخانه به تصمیم اکثریت نمایندگان در صحن مجلس بستگی دارد و باید منتظر روزهای آینده بود.
رجا نیوز

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)